• תפריט
נדל"ן

עיריית הרצליה מתכננת מאגר דירות להשכרה

העירייה מכינה תוכנית לתמרוץ בנייה של מאות דירות להשכרה ברחבי העיר. הדירות יושכרו לתקופות של 5–7 שנים לזוגות צעירים במחירים נמוכים. היא אף תכלול הסכם עם המינהל שבמסגרתו תימכר לקבלנים קרקע לפרויקטים עם דירות להשכרה

שי פאוזנר 08:3711.07.11

עיריית הרצליה מתכננת מאגר ראשון מסוגו בישראל ובו מאות דירות המיועדות להשכרה ארוכת טווח לזוגות צעירים - כך נודע ל"כלכליסט". הצעה בעניין זה תובא השבוע לאישור מועצת העיר. ההצעה קובעת כי מדיניות העירייה בתחום דיור בר־השגה בהרצליה תתמקד בקידום הוצאה לשוק של דירות בנות שלושה חדרים בשכירות ארוכה, של 7–10 שנים.

 

בשיחה עם "כלכליסט" אישרה אתמול ראש העיר יעל גרמן את הנתונים, והעריכה כי הקמת המאגר תושלם בתוך 5–3 שנים. היוזמה תאושר לאחר שבשבועות האחרונים פורסמו יוזמות בתחום הדיור בר השגה בתל אביב ליד שכונת נוה עופר ותוכנית דומה בירושלים.

 

יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה צילום: צביקה טישלר

העירייה תשתף פעולה עם יזמים בשלב אישור התב"ע (תוכנית בניין עיר) לבנייה חדשה, וכן עם מינהל מקרקעי ישראל, במטקה להקצות דירות להשכרה כחלק ממכרזי קרקע. סגן ראש עיריית הרצליה, צביקה הדר, מסר אתמול כי במקביל תובא השבוע לדיון במועצת העיר תוכנית להקמת גוף עירוני פיננסי, שיתקצב בניית דירות יד שנייה להשכרה בשכונות ספציפיות בעיר, כמו נחלת עדה ויד התשעה (שביב לשעבר).

 

בנייר עמדה שהוכן בעיריית הרצליה נכתב: "אין בשלב זה החלטה ממשלתית בנוגע לשאלה מי זכאי להטבות במרכז הארץ בתחום זה. הכוונה היא לא לזכאי הדיור הסוציאלי, אלא להתערבות שמטרתה להיטיב עם זוגות צעירים, ובעיקר אלה שלהם לפחות ילד אחד או שניים, מהמעמד הבינוני והנמוך". גרמן הוסיפה, "הכוונה היא לתוכנית דומה למה למקובל במדינות המערב הדואגות לשכבת הביניים הצעירה העובדת".

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שרית דנה, קבעה לאחרונה שלמעט חריגים מסוימים, ראוי שהקריטריונים לקבלת ההטבה ייקבעו על ידי הממשלה ולא על ידי הרשויות המקומיות.

 

סגן ראש עיריית הרצליה הדר הסביר כי הפנייה לתחום ההשכרה ולא לתחום דיור בר־השגה למכירה, נובעת מהעלייה החריגה במחירי הדירות. "ההנחה המקובלת - של 20% ממחירי השוק הנוכחיים - ברכישת דירות בנות־השגה אינה נראית משמעותית", אמר הדר.

 

לדברי הדר, "בדיקה שביצעה העירייה חשפה מחסור בדירות להשכרה בעיר. בקיץ החזק בתחום זה, נסגרות עסקאות בתוך שעות ובשאר השנה בתוך ימים ספורים. מחירי השכירות לדירות בנות שלושה חדרים נעים בין 3,000–4,000 שקל לחודש ויותר, ולדירות ארבעה חדרים מעל 5,000 שקל בחודש. הסטודנטים של המרכז הבינתחומי מהווים ככל הנראה גורם המפר את שיווי המשקל בשוק השכירות בהרצליה, ולפיכך יש לייחד לצורכי הסטודנטים חשיבה מיוחדת, ובעיקר לבניית מעונות".

 

הדר סבור כי מאגר דירות להשכרה יפתור את בעיית החוזים הקצרים: "הבעיה העיקרית בשכירות בעיני השוכר היא הזמניות, כי החוזה הממוצע הוא לשנתיים, והחשש מעלייה חריגה בדמי השכירות בתום תקופה זו". עם זאת, הוא מזהיר כי הפתרון שיציע מאגר הדירות להשכרה עלול להיפגע, מכיוון שצעדי הממשלה נגד השקעה בדירות עלולים להביא לעלייה בדמי השכירות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x