$
נדל"ן

בדיקת "כלכליסט": קיבוץ גליל ים יוכל לבנות דירות בשווי 1.3 מיליארד שקל

הוועדה להאצת בנייה למגורים אישרה תוכנית לבניית 1,100 יח"ד בצמוד להרצליה שנתקעה מאז 1996. הקיבוץ יוכל לבנות 650 דירות

שי פאוזנר 07:0822.06.11

בעוד יזמי נדל"ן תקפו אתמול את תוכנית הסופרטנקר של ראש הממשלה נתניהו בוועידת הנדל"ן של ארנסט אנד יאנג, ועל רקע הערכות פסימיות שלפיהן מתקרב הרגע שבו יפסיקו הקבלנים לבנות בשל הגבלות רגולטריות - דברים בשוק החלו לזוז במפתיע. הוועדה להאצת בנייה למגורים (לה"ב) בתל אביב הודיעה אתמול כי אישרה בישיבתה הראשונה תוכנית מפורטת במתחם הצמוד לקיבוץ גליל ים על גבול הרצליה. משמעות האישור: היתר בנייה לכ־1,100 יחידות דיור במבני מגורים בני 9 קומות כל אחד.

 

על פי התוכנית, 20% מהמתחם יוקדשו לדיור בר־השגה. השמאית נחמה בוגין, שביצעה הערכות שווי רבות בהרצליה, מעריכה כי דירות 3 חדרים לזכאי משרד השיכון יימכרו תמורת 1.5 מיליון שקל, בעוד שליתרת הרוכשים הן יעלו 1.8 מיליון שקל. במסגרת הסכם בין עיריית הרצליה לקיבוץ לפני שלוש שנים, הוחלט כי הוא יקבל לידיו 650 יחידות דיור במתחם - כך מסרה ראש העירייה יעל גרמן ל"כלכליסט". על פי הערכה זו, הכנסות הקיבוץ צפויות לעמוד על 1.3 מיליארד שקל. על פי כלל האצבע, שווי הקרקע עומד על כמחצית משווי דירה. לפיכך, עשוי הקיבוץ לקבל 650 מיליון שקל אם יחליט למכור את הקרקע.

המחירים הצפויים בפרויקט גליל ים המחירים הצפויים בפרויקט גליל ים

 

התוכנית שאושרה כבר שלשום על ידי ועדת לה"ב נוגעת לחלק ראשון מתוך תוכנית כוללת לבניית 4,100 יחידות דיור במתחם, המשתרע על 830 דונם. גודלו של החלק שאושר הוא 470 דונם, והוא ממוקם בין דרך שבעת הכוכבים, מועצה אזורית חוף השרון ונתיבי איילון. אחד הגורמים שבולטים בקידום התוכנית במתחם היה משרד עורכי הדין ש. בירן, בהובלת עו"ד שרגא בירן, שמייצג את גליל ים. ההערכות בשוק הן כי העמלה שיגזור בירן מן העסקה תעמוד על 5%-8% מהיקפה. כך, צפוי סכום זה לעמוד על 104-65 מיליון שקל. עם זאת, דיוויד אמיד, שותף בכיר במשרד, סירב להתייחס להערכות: "הסכום שיקבל הקיבוץ תלוי בעמידה בשורה של מטלות ציבוריות, וממנו יקוזז החזר חוב במסגרת הסדר חובות הקיבוצים".

 

גרמן מעריכה כי העירייה תשלים את הכנת התוכנית בתוך שנה. לדבריה, בתוכנית הסופית יאושרו לבנייה שאר 3,000 יחידות הדיור במתחם. התוכנית יצאה לדרך ב־1996 ואושרה על ידי הוועדה המקומית ב־2002, אלא שמאז מנע מאבק המתנגדים את אישורה. להערכת גרמן, "התוכנית תוביל לירידת מחירי הדיור". אך יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס מעריך כי "ייתכן שנראה הפחתת מחירים באזורים הסמוכים, אבל לא יותר מזה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x