שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

בדרך למעלה - עפולה: מרכז העיר

פרויקטים חדשים והגירה מיישובים קטנים מעוררים את עפולה. במרכז העיר הטפטוף של מחפשי דירות הפך לזרם גדול, ודירות 4 חדרים נמכרות במחירים שמגיעים ל־800 אלף שקל

שי פאוזנר 13:0409.06.11

בחודשים האחרונים ביצע מינהל מקרקעי ישראל בכמה שלבים סדרה של מכרזים לשיווק קרקע לבנייה למגורים ברובע יזרעאל בעפולה. התוצאות הדהימו את פעילי שוק הנדל"ן, שאינם עוקבים אחרי מה שקורה בעיר בשנים האחרונות. במכרז בולט שווקו תשעה מגרשים לבנייה של 434 דירות, וההצעות הזוכות של הקבלנים עמדו על מחיר כפול מהמחיר ששולם על קרקעות דומות בעיר ב־2006.

 

 

בין השאר, נמכר שם מגרש ל־54 דירות ב־2.84 מיליון שקל. אולם, ההפתעה הגדולה לא היתה המחירים ששולמו עבור הקרקע, אלא העובדה שמדובר במכרזים שפורסמו ללא הצלחה כבר יותר מפעמיים ובמקרים מסוימים אפילו שש פעמים לאורך העשור האחרון. צחי לנדאו, מבעלי חברת הבנייה הוותיקה צ.לנדאו, שהיה אחד מהזוכים בקרקעות במתחם החדש, אומר כי רק יזמים חדי עין הבינו כבר לפני כשנה ויותר שמשהו בעפולה השתנה. "גם עכשיו קולגות אומרים לי שאני משוגע, אבל כך גם אמרו עלינו כשהיינו מהראשונים לבנות בשטחי מושב מצליח, אזור שבשנתיים האחרונות הפך ללהיט".

 

 

 

ואם זה לא מספיק, הרי שבמכרזים של המינהל לחכירת 38 מגרשים לבנייה עצמית על מגרשים של חצי דונם, הוצעו 583 הצעות במחירים הגבוהים בעשרות אחוזים ממחיר המינימום שקבע השמאי הממשלתי עבורם.

כיום יש בעיר יותר מ־40 אלף תושבים, ולאחר כמעט שני עשורים של היחלשות כלכלית וחברתית, החלה בה בשלוש השנים האחרונות גם בנייה מסיבית שתיצור שכונה חדשה בשם רובע יזרעאל, שתוסיף חלקים חדשים לשכונות ותיקות ופארק ציבורי ענק.

 

"אהוד קרוננברג, זכיין רי/מקס בעיר, אומר כי "אחרי שנים, יש בעיר התעוררות של תחום גני הילדים שהצטמק מאוד בעשור שעבר. השינוי התרבותי בעיר בולט לעין, והביא עמו לשיבתם של צעיריה שעזבו בשנות התשעים המאוחרות ובהמשך בתחילת שנות ה־2000. "צעירים היו יוצאים ללימודים ולא חוזרים, ועכשיו הם החלו לבדוק אפשרות לחזור כשראו את הפיתוח המהיר והבנייה החדשה שרמתה עלתה מאוד. בעבר היו בונים פה ברמת גימור נמוכה הרבה יותר", הוא מסביר. לצד הפריחה הנדל"נית של השכונות הצעירות, ובראשן רובע יזרעאל,

גם במרכזה מורגשת התחזקות של שוק הדירות. מה שהחל כטפטוף הפך לזרם גדול של מחפשי דירות ברחובות היקרים, כמו הדסים ואורנים, שבהם בעיקר בניה רוויה. קרוננברג מספר כי דירות 3–4 חדרים ברחובות אלה נמכרות ב־600–800 אלף שקל. בתים פרטיים במרכז העיר, למשל בתים דו־משפחתיים של 160 מ"ר, מוצעים תמורת 1.4—1.2 מיליון שקל. לדבריו, דירות 4 חדרים חדשות מוצעות כיום תמורת מחירים שנעים סביב 900–850 אלף שקל, ובשכונות המרוחקות מהמרכז ב־800–900 אלף שקל. לצד הרחובות הללו, במקומות מרכזיים בעיר עדיין אפשר למצוא דירות במבנים ישנים במחירים נמוכים הרבה יותר. דירות 3 ו־4 חדרים במרכז הסואן יותר נמכרות כיום תמורת 240–350 אלף שקל. דירות אלה כמעט לא נמכרות בתקופה האחרונה, ולפי קרוננברג, לאור הביקוש הרב שהביא את בעליהן לחכות לעליות המחירים שלהן רבים בעיר מצפים.

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x