$
נדל

בלעדי ל"כלכליסט" - המשימה: להסיט את קרן הלייזר הסודית שמעל גוש דן לים

במשך שנים נדחו פרויקטים להקמת מגדלים גבוהים בתל אביב ובערים סמוכות בשל קרן לייזר של משרד הביטחון שמרחפת מעל העיר. עכשיו המשרד החליט לבדוק אפשרות להסטת הקרן לים, מה שיאפשר להוסיף גובה למגדלי מגורים בלב העיר

שי פאוזנר 15:1601.05.11

לאחר שנים שבהן סירב לבצע כל שינוי במיקומה, הודיע משרד הביטחון למינהל ההנדסה בעיריית תל אביב כי הוא מוכן להגמיש את עמדותיו בכל הקשור לקרן הלייזר העוברת מעל העיר ומונעת הקמת מגדלים לגובה. כך עולה מנתונים שנחשפו בדיון בוועדת הערר לתכנון ולבנייה של מחוז תל אביב בערב פסח.

 

ההפרעה של הקרן לבנייה לגובה בתל אביב עלתה לכותרות בשנה שעברה, במסגרת מאבק יזמי ובעלי קרקעות בפרויקט שמתוכנן לקום בכיכר המדינה. אם תוסר התנגדות המשרד לפרויקט, תתאפשר בניית מגדלים בני כ־43 קומות, שהתעכבה זמן רב. מגבלת גובה המבנים שעליה נלחם משרד הביטחון בוועדות התכנון היא של עד 75 מטר מעל פני הים.

 

עו"ד שרי אורן, היועצת המשפטית של מינהל ההנדסה בעיריית תל אביב ושל הוועדה המקומית בעיר, דיווחה כי בשיחות בין עורכי הדין של משרד הביטחון והעירייה, הודיע המשרד כי הוא מוכן לשנות את הסעיף המאפשר לו להתנגד לבנייה הגבוהה כך ש"רק בשל כוח עליון הוא יוכל לחזור בו מההסכם".

 

עיריות תל אביב, הרצליה ונתניה, פועלות זמן רב מול משרד הביטחון במטרה להסיט את הקרן לים, כך שלא תעבור מעל אזורים מיושבים. זו הפעם הראשונה שבה הודיע המשרד כי הוא מוכן להסיטה לאחר בדיקת היתכנות ואף לקבוע לוח זמנים לביצוע ההסטה. הסטת הקרן לכיוון מערב העיר תשפיע גם על התוכנית של אזורים להקמת מגדל במתחם בית ליסין, ועל פרויקטים נוספים בשלוש הערים.

 

תוכנית כיכר המדינה כוללת בניית שלושה מגדלים במעגל הפנימי של הכיכר שאושרו על ידי הוועדה המקומית ב־2008. הבנייה אושרה לאחר שנדחו רוב ההתנגדויות, והיא מחליפה את התוכנית הקודמת שכללה 26 קומות מסחר, בתוכנית חדשה ל־40 קומות.

 

הערר שהוגש על ידי התושבים המתגוררים מסביב לכיכר משך את תשומת לבו של משרד הביטחון, וזה ביקש לעצור את תהליך הבנייה. וועדת הערר קיבלה את בקשת המשרד כדי לתת לצדדים שהות לבדוק את הנושא. מאז, העירייה מנסה לפתור את המחלוקת עם משרד הביטחון על ידי הסטת קרן התקשורת לכיוון הים.

 

הדמיה של תוכנית מע"ר צפון של עיריית תל אביב. הסטת הקרן תאפשר בנייה לגובה הדמיה של תוכנית מע"ר צפון של עיריית תל אביב. הסטת הקרן תאפשר בנייה לגובה

 

עד לאחרונה עמדת משרד הביטחון היתה כי בניית רבי-קומות בני 43 קומות בעייתית מטעמים ביטחוניים. עמדה זו הביאה לתוכנית חלופית שלפיה יונמכו המגדלים לכ־25 קומות, והמשמעות לבעלי הקרקעות היא הפחתת מספר הדירות בפרויקט מ-453 ל-387 דירות בלבד.

 

עו"ד עמי בן יעקב: "אם הבדיקה תראה כי ניתן להסיט את הקרן לים, נוכל להגביה את המגדלים בכיכר המדינה ולהוסיף עשרות דירות" עו"ד עמי בן יעקב: "אם הבדיקה תראה כי ניתן להסיט את הקרן לים, נוכל להגביה את המגדלים בכיכר המדינה ולהוסיף עשרות דירות"

 

בשנה שעברה, במסגרת הדיונים בין עיריית תל אביב למשרד הביטחון בנושא הקרן, העריך המשרד כי הפתרון הטוב ביותר לבעיה יהיה הטמנתה באדמה, פרויקט שהוערך אז בעלות של כ־55 מיליון שקל. בתגובה להערכה זו העירייה אף אישרה תקציב עירוני של 40 מיליון שקל להשתתפות בפרויקט, אולם נכון להיום אין כוונת משרד הביטחון להטמינה אלא להסיטה בלבד. מדובר בפרויקט זול בהרבה, אך ייתכן שהיזמים ייאלצו להשתתף במימונו.

 

הדמיה של התוכנית לבניית שלושה מגדלים בכיכר המדינה הדמיה של התוכנית לבניית שלושה מגדלים בכיכר המדינה

 

עו"ד עמי בן יעקב, המייצג את בעלי הקרקעות במעגל הפנימי בכיכר אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "אם הבדיקה תראה כי ניתן להסיט את הקרן לכיוון הים, נוכל לחזור לתוכנית המקורית של הגבהת המגדלים בכיכר שמשמעותה תוספת של עשרות דירות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x