שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

בנק ישראל מזעזע את שוק הנדל"ן: מגביל את המשכנתאות בריבית משתנה לשליש

בנק ישראל על הסיכון להתנפחות בועת נדל"ן מקומית: "משברים רבים בעולם נבעו מהקשר הקיים בין התפתחויות בשוק הדיור לבין המערכת הפיננסית"

תומר זלצר 12:5927.04.11

בנק ישראל מזעזע את שוק המשכנתאות: המפקח על הבנקים דודו זקן הודיע היום (ד') על הגבלת המשכנתאות הניתנות בריבית משתנה לשליש מסך ההלוואה לדיור שמעמיד בנק ללווה. המגבלה חלה על הלוואות חדשות לדיור בכל מסלולי הריבית המשתנה (ובהם מסלול הפריים הפופולרי), שבהן הריבית עשויה להשתנות במהלך תקופה קצרה מחמש שנים.

 

זקן פירסם טיוטת הנחיה בנושא שתחול על הלוואות שניתן להן אישור עקרוני מיום 5 במאי 2011 ואילך. טיוטת ההנחיה תידון בקרוב בוועדה המייעצת לענייני בנקאות, ולאחר מכן תגובש ההנחיה הסופית.

 

ההנחיה גם מסדירה חובת גילוי ללקוחות שנטלו בעבר הלוואות לדיור במסלול של ריבית משתנה לא צמודה על בסיס הפריים, כאשר רכיב ההלוואה שנטלו במסלול זה הוא שליש או יותר. מטרת הגילוי להגביר את מודעותם של לווים אלה להשלכות האפשריות של עלייה בשיעור הריבית על גובה ההחזר החודשי שיוטל עליהם, ועל מנת לאפשר להם בחינה מושכלת של סיכון זה ושל האפשרויות למזעורו.

 


מבנק ישראל נמסר כי "טיוטת ההנחיה פורסמה לנוכח המגמות הנמשכות בשוק הדיור, ובעיקר, ההיקף המשמעותי של ביצועי ההלוואות לדיור בריבית משתנה, הטומנות בחובן סיכון ללווים, וכפועל יוצא למערכת הבנקאית בכללותה. מדובר בסיכון הכרוך באפשרות שהריבית תעלה ותגדיל באופן ניכר את תשלומי המשכנתה החודשיים המוטלים על הלווים, באופן שישליך על יכולתם לפרוע את ההלוואות כסדרן. תרחיש זה מתחדד נוכח הימצאותנו בתקופה בה שיעור הריבית נמצא במגמת עלייה".

 

בבנק ישראל הוסיפו כי "חלק גדול מהמשברים הפיננסיים שהתרחשו במדינות שונות החלו ממתן אשראי לדיור בתנאים שלא שיקפו את הסיכונים המתפתחים בשוק זה, ובאופן שלא תאם את העלייה המהירה במחירי הדיור. ההוראה החדשה נועדה למנוע התפתחויות מסוג זה לטובת הציבור והמערכת הפיננסית בכללותה".

 

מאז מחצית 2007 זינקו מחירי הנדל"ן ביותר מ-60%, כשרק בשנה האחרונה נרשמה עלייה דו-ספרתית גבוהה של כ-16%. בשוק המשכנתאות, העליות היו חדות יותר והזינו את המשך התנפחות בועת הנדל"ן. במהלך 2010 העמידו הבנקים משכנתאות בהיקף כ-48 מיליארד שקל – עלייה של כ-35% בהשוואה ל-2009 ועליה של כ-80% בהשוואה ל-2007. במהלך מרץ העמידו הבנקים משכנתאות בכ-4.7 מיליארד שקל – עלייה של כ-23% בהשוואה למרץ 2010 ועלייה של כ-17% לעומת פברואר 2011.

 

במהלך 2010 הוציא בנק ישראל שלוש הוראות נקודתיות במטרה לצנן את שוק המשכנתאות, ללא הועיל. בפברואר 2010 ייקר בנק ישראל את האשראי הבנקאי לקבוצות רכישה, ביולי 2010 דרש מהבנקים לבצע הפרשה נוספת של 0.75% על משכנתאות במינוף (היחס בין גובה המשכנתה לשווי הנכס) גבוה מ-60% ובאוקטובר 2010 ייקר את האשראי הבנקאי למשכנתאות גדולות במינוף גבוה ובריבית משתנה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x