$
נדל"ן

הקמת מבנה חדש: האם זה חוקי?

הקמת מבנה מצריכה חכירת קרקע ואישור מהוועדה המקומית. מי שמקים מבנה ללא היתרים לוקח את הסיכון שיידרש לפנות את המבנה בעתיד

דותן לוי 09:0903.03.11

שאלת החוקיות היא אחד הנושאים הראשונים שעולים כשמדובר בהקמת מבנה מגורים חדש. הקרקע היא המרכיב העיקרי בבנייה ולכן מי שמחזיק בבעלותו קרקע, הקמת המבנה היא תהליך פשוט יחסית. אפשרות נוספת היא חכירת קרקע, משום שמדובר במבנים ניידים וניתן לבקש להתיישב בהם לפרקי זמן קצרים של

שנים בודדות. באזורים כפריים רבים מתגוררים במבנים יבילים גם על קרקעות חקלאיות שמחירן הזול הפך אותן לאטרקטיביות במיוחד. אלא שלאחרונה ישנה הקפדה יתרה של מינהל מקרקעי ישראל בנושא, ומי שבונה על קרקע חקלאית מסתכן לא רק בצו הריסה למבנה אלא גם בתביעות רטרואקטיבית לתשלומים עבור השימוש בקרקע.

 

היבט נוסף הוא אישורי הרשות. לפי החוק, כל הקמה של מבנה מחייבת את אישור הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. בעבר היתה סברה כי אוטובוס, גם כאשר הוא נייח אינו מחייב אישורים מתאימים משום שמדובר במבנה על גלגלים, אך רשויות החוק חידדו את הנקודה וקבעו כי כל מבנה שמחובר למים ולחשמל מחייב היתרים מתאימים. במקרה כזה, מדובר כמובן בייקור של הבנייה, בתשלום של אגרות והיטלים ובעיכוב משך ההקמה בהתאם לאישור הוועדה.

 

אלא שהמציאות בשטח שונה בתכלית, מבנים רבים ברחבי הארץ הוקמו ומוקמים ללא ההיתרים המתאימים ורשויות מקומיות רבות מעלימות עין כל עוד הן מקבלות את תשלומי הארנונה. עם זאת, כל מי שמקים מבנה ללא היתרים לוקח את הסיכון שיידרש לפנות את המבנה בעתיד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x