$
נדל"ן

כפר סבא תחזיר ליזמים היטל ביוב

העירייה גבתה מקבלנים היטל ביוב שלא כדין מ־1994. לפי ההערכות מדובר במאות מיליוני שקלים

שי פאוזנר 14:2623.02.11

ועדת הערר המחוזית לביוב פסקה השבוע כי היטל הביוב שגבתה עיריית כפר סבא מ־1994 מיזמים הנו בלתי חוקי, וכי עליה להשיב את הסכומים. הפרשה החלה כשעיריית כפר סבא החליטה להקים בעיר מכון טיהור חדש, וכדי לממן את עלות הקמתו הטילה על חברות הבנייה הבונות בעיר ושבנייניהן טרם אוכלסו,

היטל ביוב. חברת הבנייה אשדר וחברות בנייה נוספות ערערו באמצעות עו"ד מיכאל רוזן לוועדת הערר לביוב, וטענו בין השאר לאפליה ולהיעדר "צדק חלוקתי".

 

ועדת הערר קבעה כי העירייה תשיב לחברות שכבר שילמו את ההיטל בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מיום תשלומם. בוועדה אמרו עוד כי לנוכח ההיקף הנרחב של הפרויקט ועלותו הגבוהה, מתבקשת חלוקת הנטל באופן שוויוני.

 

ועדת הערר פסקה כי נפל פגם מהותי בתעריף מכון הטיהור, בכך שהוצאות הקמתו של מכון הטיהור והמתקנים הקשורים אליו הושתו רק על הבנייה החדשה (היינו, על התושבים החדשים בלבד), מבלי לשתף כלל את התושבים הוותיקים בנשיאה בעלויות הללו. בתום הליך ארוך ומסובך שערך כמעט עשר שנים, ועדת הערר לביוב מחוז מרכז קיבלה את טענת אשדר. בהחלטה נכתב כי העירייה נהגה באשדר, ב"אפליה פסולה ואי־שוויון, בכך שהטילה את הנשיאה בעלות הקמתו של מכון הטיהור החדש רק על התושבים העתידיים של העיר, מבלי לשתף בה כלל גם את התושבים הוותיקים". עם זאת הוחלט כי השתתפותם של התושבים הוותיקים תהיה בשיעור קטן מזה שיושת על התושבים החדשים בעיר.

 

עו"ד רוזן מעריך כי העירייה גבתה מאז 1994 מאות מיליוני שקלים שלא כחוק. להערכתו, בעקבות פסק הדין העירייה תיאלץ להפסיק לגבות את ההיטל וכך בכל שנה ייחסכו לחברות הבנייה בכפר סבא למעלה מ־5 מיליון שקל.

לא התקבלה תגובת עיריית כפר סבא עד סגירת הגיליון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x