$
נדל"ן

בג"ץ: הוועדה הארצית אישרה בנייה ברצועת ה-100 מטרים בשדות ים ללא נימוק

בג"ץ על מתח ביקורת קשה על הוועדה הארצית בנוגע להרחבת בתי קיבוץ שדות ים, אך החזיר את הנושא דיון המועצה הארצית

שי פאוזנר 20:3217.02.11

בית המשפט העליון מתח היום (ה') ביקורת על התנהלות הוועדה הארצית לתכנון ובנייה בנוגע להתנהלות בנושא אישור הרחבת הבתים ברצועת ה־100 מטרים מקו החוף בקיבוץ שדות ים. לפי בית המשפט, הוועדה אישרה את הבנייה ללא נימוק ובלא שנבדקו טענות מפלגת הירוקים ואדם טבע ודין לגבי חריגות

בנייה בבתים. עם זאת, שופטי בית המשפט סברו שיש להחזיר את הנושא לדיון מחודש במועצה הארצית.

 

עו"ד אריאל יונגר המייצג את מפלגת הירוקים מתחילת ההליך מסר בתום הדיון כי "אנו מרוצים מכך שבית המשפט העליון קיבל את עמדתנו כי ההחלטה הלא מנומקת של הוועדה הארצית הינה פסולה וכן את טענתנו בגין אי בדיקת החריגות הבנייה החמורות שלכאורה ביצע הקיבוץ, אך אנו מאוכזבים מכך שבית המשפט לא הלך צעד נוסף שייתן תוקף להוראות חוק החופים לצמצם את הפגיעה ברצועת ה-100 מטרים מקו הים".

 

על פי ההחלטה היום, הדיון יתקיים לאחר שיוצג מידע מלא בנוגע לחוקיות הבנייה שכבר בוצעה במקום. כמו כן, המועצה הארצית תידרש לבחון מחדש את הנהלים של דיוני ועדות המשנה, כדי שלא יתרחשו תקלות של קבלת החלטות סותרות באותו נושא, כפי שקרה במקרה זה.

 

מדובר בסאגה ארוכה ורבת תהפוכות שנמשך יותר מארבע שנים סביב 48 יחידות דיור בקיבוץ שנמצאות בתוך רצועת ה-100 מטרים מקו החוף. הקיבוץ טען כי מדובר בהרחבה רגילה של בתי הקיבוץ הקטנים, מנגד הירוקים טענו כי הקיבוץ מנסה לנצל את קירבתו יוצאת הדופן לים על מנת להפוך את בתי הקיבוץ לשכונת וילות לשם התעשרות מנדל"ן.

 

הוועדה לשמירת הסביבה חופית אישרה את הרחבת בתי הקיבוץ, ועל החלטה זו הירוקים הגישו ערר בו זכו בטענה כי חוק החופים קובע שאין להרחיב את השימוש הפרטי ברצועת ה-100 מטרים. הקיבוץ לא ויתר ולאחר מאבק משפטי הצליח להביא לקיום דיון נוסף בוועדה הארצית שאישרה את הרחבת בתים אלו. הירוקים עתרו מצידם לבית המשפט. עתירתם התקבלה ונפסק כי החלטת הוועדה בטלה בשל ההליך הפסול שהתקיים והיעדר נימוק להחלטה.

 

בעקבות פסק דין זה, ערערו הן הקיבוץ והן המדינה לבית המשפט העליון, במקביל חידש הקיבוץ את עתירתו הראשונה בבית משפט המחוזי בחיפה.

 

במהלך ההליך המשפטי החדש נדהמו במפלגת הירוקים מעמדת הפרקליטות, שללא הסבר או נימוק החליטה להצטרף לעמדת הקיבוץ ולדרוש את ביטול החלטת ועדת הערר. בעקבות כך הצטרפה אגודת אדם טבע ודין ותמכה בעמדת מפלגת הירוקים, ובסופו של דבר נקבע כי יש להחזיר את הנושא למועצה הארצית אבל בעקבות ערעור של אדם טבע ודין נקבע כי פסק הדין הזה יעוכב עד הדיון בבג"ץ.

 

עו"ד אלי בן ארי, היועץ המשפטי של אדם טבע ודין, אמר כי מהחלטת בית המשפט עולה שחובת מוסדות התכנון לנמק את החלטותיהם, בעיקר כאשר מדובר בסטייה מהוראות מחייבות, כמו האיסור לבנות בתחום ה-100 מטרים מקו המים. עוד הוסיף עו"ד בן-ארי כי מדובר בחוליה בשרשרת פסיקות של בית המשפט העליון מהזמן האחרון שמקפידות שלא לאשר תוכניות הרסניות לסביבה בהתעלם משלטון החוק.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x