$
נדל

"על המדינה לעודד קבוצות הרכישה ככלי להפחתת מחירי הדיור"

כך סבור עו"ד אמיר חן המתמחה בתחום המקרקעין. מנהל סקטור נדל"ן במזרחי טפחות: "השנה תימשך המגמה של יציאת מארגנים קטנים והלא מנוסים משוק קבוצות הרכישה"

"המלחמה של הרגולטור בקבוצות הרכישה עומדת בניגוד לאינטרס הציבורי להוריד את מחירי הדירות", כך אמר עו"ד אמיר חן ממשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות' המתמחה בתחום המקרקעין, בכנס שקיים בנק מזרחי טפחות בנושא קבוצות הרכישה.

 

"קשה יהיה לכבות את אש היזמות הבוערת בגנום

הישראלי, וצריך דווקא לכבד אותה ולאפשר אותה, בצד חיוב מארגני קבוצות לכלול בתוכם גורמים הנדסיים מהימנים. הממשלה חייבת לעודד את פעילות קבוצות הרכישה ככלי המאפשר הפחתת מחירי הדירות ", הוסיף חן והבהיר כי המודלים החדשים שמתפתחים בתחום הקבוצות הם שותפות בין מארגן לקבלן או יזם בארגון קבוצות רכישה ובמתן מחיר סופי למשתתף.

 

לדבריו, עדיף לקבוצות הרכישה לחבור לגורמים קבלניים ויזמים גדולים ומוכרים. "זה טוב מול הקבוצה ומול הבנק. עדיף להרוויח אולי מעט פחות, אך להקנות יציבות לכלי הזה, ולגרום לקבלנים לשתף פעולה ולא להילחם במארגני הקבוצות."

 

צבי גרינוולד, מנהל סקטור נדל"ן במזרחי טפחות אמר, כי בשנת 2011 תימשך המגמה של יציאת מארגנים קטנים והלא מנוסים משוק קבוצות הרכישה והתבססותם של הגורמים המנוסים והמקצועיים. גרינוולד הוסיף כי מגמה נוספת שהוא צופה השנה תהיה גידול בכמות הפרויקטים בפריפריה הקרובה לעומת ירידה במספר הפרויקטים בתל-אביב, רמת-גן והסביבה. כמו כן הוסיף גרינוולד כי: "הרפורמה במס והרגולציה בתחום יעלו את הריבית על ההלוואות. כמו כן, בשל הגידול בביקוש נראה יותר מארגים בתחום הפרויקטים למשרדים, כשבה-בעת נראה מגמת גידול במספר יחידות הדיור בפרויקטים השונים".

 

אורי דורי, מבעלי חברת הבניה א. דורי אמר בכנס, כי למרות המאמצים להוריד את מחירי הדיור, כל עוד לא תיפתר בעיית המחסור בידיים עובדות בענף, הדבר לא יקרה. "מחירי הביצוע ימשיכו לעלות כתוצאה ממחסור גדול בידיים עובדות בתחומי הבנייה השונים ומעליה בשכר העובדים הקיימים. כתוצאה מכך צפוי גם פיגור בלוחות הזמנים במסירת הדירות לרוכשים.

  

עו"ד מאיר מזרחי אמר בכנס, כי הרפורמה במס אומנם מכבידה על הפעילות בתחום אבל היא אינה צפויה לגרום לחיסול ענף קבוצות הרכישה."העובדה, שרוב העסקאות הנערכות במסגרת קבוצת רכישה נעשות מול בעלי קרקע, שממילא מוטלת עליהם חבות מע"מ, מצמצמת את השפעת החוק", אמר. לדבריו, במסגרת הרפורמה נעשתה טעות הקשורה בהטלת המע"מ על המוכר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x