$
נדל"ן

בלעדי ל"כלכליסט": בריטיש מוציאה את סולל בונה מבאר שבע

חילוקי דעות בין סולל בונה ליזמי הגרנד קניון, בריטיש ישראל ואלי להב, הביאו לסיום התקשרותם. סולל בונה מסרבת להתפנות עד קבלת תשלום

גולן חזני 08:5519.01.11

כחצי שנה בלבד אחרי שהחלה בעבודות כקבלן הראשי של הפרויקט, מפסיקה חברת שיכון ובינוי סולל בונה תשתיות את עבודתה בפרויקט גרנד קניון באר שבע. יזמי הקניון, בריטיש ישראל ואלי להב, הפסיקו את ההתקשרות עם סולל בונה לאחר שזו דרשה תוספת של מיליוני שקלים לסכום שעליו הוסכם בין הצדדים - שעמד על 150 מיליון שקל תמורת בניית הקניון. החברה מסרבת בשלב זה לפנות את השטח, כל עוד לא ישלמו היזמים כ־20 מיליון שקל על העבודות שבוצעו עד כה.

 

בריטיש, שעברה לאחרונה לשליטת ליאורה עופר וחברת מליסרון ומנוהלת בידי המנכ"ל עמיר בירם, סירבה להעניק את התוספת ויצאה בטענות קשות על התנהלות סולל בונה. לדברי מקורבים לפרויקט, בריטיש ולהב מאוכזבים מקצב ההתקדמות האטי של סולל בונה בבנייה.

 

לאחר שבועות של עימותים בין הצדדים הוחלט על הפסקת הפעילות של שיכון ובינוי באתר. בקרוב ייצא מכרז לבחירת חברה אחרת שתמלא את תפקיד הקבלן הראשי בפרויקט.

 

שיחה קשה בין בירם לקוטלר

מנכ"ל בריטיש ישראל עמיר בירם. יוציא מכרז חדש בקרוב מנכ"ל בריטיש ישראל עמיר בירם. יוציא מכרז חדש בקרוב צילום: עמית שעל

 

שיכון ובינוי סולל בונה זכתה בחודש יוני 2010 במכרז לבניית הקניון, לאחר שהקדימה 11 חברות שהתעניינו בפרויקט. היקף ההכנסה שלה מהפרויקט היה אמור להסתכם ב־150 מיליון שקל, ועד כה עבדה החברה באתר כשבעה חודשים. על פי הערכות, בסולל בונה הבינו שלא יוכלו לעמוד בביצוע הפרויקט בתנאים שהושגו בהסכמה (אם כי ככל הנראה לא היה חוזה חתום), ודרשו את התוספת. בשבוע שעבר, בתום שיחה קשה בין בירם למנכ"ל שיכון ובינוי עופר קוטלר, שנאלץ להתערב במחלוקת, הוחלט על הפסקת ההתקשרות. עם זאת, שיכון ובינוי ובריטיש שותפות בפרויקטים אחרים.

 

חילופי ההאשמות נמשכים

 

גורמים המקורבים לפרויקט טוענים כי היתר הבנייה לחלק המרכזי בקניון ניתן בשלב מאוחר, ב־12 באוקטובר 2010, והיתה לכך השפעה מכרעת על היחסים בין החברות. באתר נוצקה כמות בטון גדולה מ־20 אלף מ"ק, הובאו כ־2,400 טונות ברזל, ועד להפסקת העבודות נמצאו באתר 140 עובדים.

מנכ"ל שיכון ובינוי עופר קוטלר. נאלץ להתערב במחלוקת מנכ"ל שיכון ובינוי עופר קוטלר. נאלץ להתערב במחלוקת צילום: בועז אופנהיים

 

מקורב לשיכון ובינוי אמר כי סולל בונה עמדה בלוח הזמנים ואפילו הקדימה אותו, וכי המחלוקת בין הצדדים היתה לגבי התנהלות היזמים ונציגיהם.

 

חברת מ.ל.א הנגב הבונה את הקניון, בבעלותם המשותפת של בריטיש ישראל ואלי להב, מסרה כי בין חברת סולל בונה לבינה יש חילוקי דעות ונשקלת אפשרות להחליף את סולל בונה בקבלן אחר - וזאת בהסכמה בין הצדדים. עוד נמסר מחברת מ.ל.א הנגב, כי היא מעריכה שלוח הזמנים המתוכנן לפתיחת הקניון בסוף 2012 יישאר ללא שינוי.

 

מסולל בונה נמסר: "סולל בונה סיימה את מעורבותה בפרויקט והנ"ל בוצע בהסכמה מלאה עם מזמין העבודה".

 

גרנד קניון באר שבע אמור להיות הקניון הגדול ביותר באזור הדרום. עלות הקמת הפרויקט מוערכת ב־900 מיליון שקל. בריטיש ישראל רכשה מחצית מהזכויות בקניון במאי 2010 מידי אלי להב תמורת 150 מיליון שקל. מתחם הקניון ישתרע על שטח של כ־60 דונם; גודל השטח הבנוי כ־140 אלף מ"ר, מהם כ־42 אלף מ"ר למסחר. עד כה הושכרו כ־30 אלף מ"ר. הקניון ינוהל במשותף על ידי קבוצת להב וקבוצת בריטיש ישראל וצפוי להכיל 250 בתי עסק, ליצור כ־2,000 מקומות תעסוקה בבאר שבע, ולשרת חצי מיליון איש במטרופולין באר שבע.

 

המתחם אמור לכלול גם קאנטרי קלאב ובית מלון. בקניון אמורה להיבנות בריכה אקולוגית לאיסוף מי גשמים ומי מזגנים אשר ינוצלו לצורכי השקיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x