$
נדל"ן

שטייניץ לא מוותר: ינסה לבטל את התוכנית לסבסוד משכנתאות בפריפריה

שר האוצר יגיש לממשלה ערר על תוכניתו של אריאל אטיאס, במסגרתה יינתן סבסוד חודשי של עד 800 שקל. לטענת שטייניץ, הסבסוד יעלה לקופת המדינה כ-4.2 מיליארד שקל בשנה

שי פאוזנר 10:5613.01.11

לאחר שניסה לטרפד את תוכנית אטיאס בעניין סבסוד משכנתאות לזוגות צעירים בפריפריה, שר האוצר יובל שטייניץ יוצא לקרב נגד הממשלה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר השיכון אריאל אטיאס הסכימו בשבוע שעבר על אישור הסבסוד. שטייניץ יגיש לממשלה בשבוע הבא ערר על ההחלטה. לטענתו

הסבסוד יעלה לקופת המדינה כ-4.2 מיליארד שקל וסכום של כ-3 מיליארד שקל באשראי בשנה. העלות התקציבית תגיע בשנתיים הבאות לכ-629 מיליון שקל בהוצאה נטו וכ-6 מיליארד שקל באשראי.

 

הליך אישור הסבסוד, שהחל בדיונים ארוכים בין משרדי השיכון והאוצר, נתקל בסירוב מוחלט מצד האוצר. כדי לעקוף את השר שטייניץ, פנה אטיאס בחודש שעבר לוועדת השרים לעינייני חקיקה והגיש לה הצעת חוק למיסוד העניין. אטיאס הוזמן לאחר מכן אל ראש הממשלה שהגיע איתו כאמור להסכמות בעניין זה.

 

בימים האחרונים אמרו גורמים בכירים בממשלה כי הם מעריכים שבסופו של דבר לא תבוטל התוכנית של השר אטיאס, אך כל הצדדים יאלצו להתפשר.

 

על פי ההצעה של אטיאס, תינתן לזוגות צעירים הלוואה של 140 אלף שקל וסבסוד חודשי של עד 800 שקל מהמשכנתה. הריבית על ההלוואה תעמוד על 4%. השר שטייניץ יציג לממשלה נתונים לפיהם כיום מוצעת לזוג צעיר הלוואה בגובה 90 אלף שקל, בתוספת 60% למי שסייים צבא, ותוספת נוספת של 50 אלף שקל למי שגר בפריפריה. כלומר סכום של 145 אלף שקל במרכז וכ-195 אלף שקל בפרירפריה בממוצע. הלוואה מקסימלית עומדת על 285 ו-355 אלף שקל במרכז ובפריפרייה, בהתאמה. עם זאת, שר האוצר שכח לציין כי הלוואות אלה ניתנות בריבית של 4% גם הן, לעומת ריבית הנמוכה בעשרות אחוזים שמציעים כיום בבנקים למשכנתאות.

 

שטייניץ יציג לממשלה מחקר שביצע בנק ישראל בשנים 1999-2001, בהן ניתנו הלוואות וסובסדו משכנתאות של זוגות צעירים. על פי המחקר, בעקבות מתן ההטבות עלו מחירי הנדל"ן והרוכשים לא נהנו מהן. עוד יטען השר, כי המודל המוצע כעת יקשיח את תנאי התקציב של משרד השיכון בשנים הבאות והממשלה לא תוכל לשנות סדרי עדיפות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x