שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

ניצחון לאורלב: הכנסת אישרה הקלות לתמ"א 38

החוק החדש יאפשר ליזמים לקדם פרויקטים מבלי להוציא עשרות אלפי שקלים עוד בטרם אושר הפרויקט ויוריד מכוחם של הדיירים הסרבנים; ההצעה להוריד הרוב הדרוש מקרב דיירי הבניין ל-51% לא נכנסה לחוק

דותן לוי 17:3911.01.11

הצעת חוק למתן הקלות לביצוע תמ"א 38 (חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה) התקבלה אתמול בכנסת בקריאה שנייה ושלישית. הצעת החוק כללה כמה סעיפים אשר כולם למעט סעיף אחד התקבלו, ומקורה בהצעה משולבת של הצעת חוק פרטית שהגיש ח"כ זבולון אורלב והצעת חוק ממשלתית שפוצלה מחוק ההסדרים.

 

על פי החוק החדש מתבטל ההכרח בקבלת היתר בנייה סופי לצורך פנייה למפקח על הבתים המשותפים במקרה של סרבנים. מדובר בהקלה משמעותית כיוון שבמצב הנוכחי כמעט בלתי אפשרי לאכוף את עמדת הרוב שכן תנאי מקדמי לאפשרות האכיפה הינה הוצאת "היתר בנייה".

 

הוצאת היתר בנייה כרוכה בהוצאה כספית רבה, לרבות עבודה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, תשלום היטל השבחה, הפעלת שמאים מתכננים, ותשלום אגרות בסכומים המגיעים למאות אלפי שקלים, אותם צריך היזם להוציא מכיסו. בעקבות החוק, תספיק המצאת תוכנית הגשה של הבקשה להיתר בנייה, בה מפורטת מהות העבודות המבוקשות.

 

פרויקט תמ"א 38 בהרצליה פרויקט תמ"א 38 בהרצליה צילום: בועז אופנהיים

 

סעיף נוסף בהצעת החוק מבטל את המגבלה הנוכחית לפיה לא ניתן להוסיף דירות לבניין מעבר לשליש מכמות הדירות הקיימות בבניין. עד כה, המפקח יכול היה לכפות על הסרבנים תוכנית תמ"א 38, רק במקרה שבו תוספת הבנייה שמוצעת בבניין מכוח התמ"א לא עולה על שליש מהשטח הקיים. בעקבות קבלת החוק, המפקח יוכל לאשר ברוב של שני שליש מהדיירים, גם תוכניות שכוללות דירות נוספות ששטחן עולה על שליש משטח הבניין בזמן הגשת הבקשה.

 

בתוך כך נדחתה ההצעה להורדת הרוב הדרוש מקרב דיירי הבניין לביצוע תמ"א 38 מ-66% ל-51%.

 

עו"ד קרן כהן בלחרסקי המתמחה בתמ"א 38 אמרה על החוק, כי "מדובר בשורה של הקלות משמעותיות בהוצאה לפועל של פרויקטים לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. החשיבות בתיקון החוק שנתקבל הינה בעובדה שאין צורך להמתין עד קבלת היתר בנייה סופי, כתנאי סף לפנייה למפקח. ומכאן, שהתיקון מפחית את הכוח הרב והבלתי סביר שהוקנה עד כה לדיירים המתנגדים לחיזוק הבניין, בבניינים בהם הושג הרוב הדרוש על פי החוק. אם עד לתיקון האמור, המצב החקיקתי אילץ יזמים העוסקים בתחום להוציא סכומי כסף גבוהים לשם הוצאת היתר, בשעה שאין וודאות לגבי תוצאת פסיקת המפקח בעניין הדיירים הסרבנים, הרי שכיום הסיכון בהוצאת ההיתר מחושב יותר ומכאן שעסקאות רבות שהיו תקועות עד כה בשל סירובם של קומץ בעלי דירות, יצאו לדרך בקרוב".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x