שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

עורך הדין, הגבאי החרדי והמכרז הנעלם

30 מתושבי היישוב החרדי רכסים תובעים: מארגן קבוצת הרכישה מכר לנו 48 דירות אף שאושר לו לבנות 16 בלבד. הנתבע עו"ד גבי מויאל: הם לא העבירו את כל הכסף הדרוש ולכן המכרז בוטל. המתווך, איש חצר הרב אבוחצירא, אבי אטיאס: היה אישור לחלק את הדירות

דותן לוי 12:0109.01.11

כתב תביעה של 30 חברי קבוצת רכישה ביישוב רכסים שבצפון הארץ פותח צוהר אל עולם הנדל"ן החרדי ואופן התנהלותו. כתב התביעה, שהוגש לבית המשפט המחוזי בחיפה, מספר כיצד עו"ד גבי מויאל ביצע לכאורה תרגיל עוקץ לאחר שזכה במכרז של מינהל מקרקעי ישראל ביישוב. לפי כתב התביעה, אף שהמכרז

היה מיועד ל־16 יחידות דיור, מויאל הציג בפני התובעים מצג שווא שלפיו ניתן לבנות על הקרקע 48 יחידות — וכך הביא אותם להשקיע יותר מ־2 מיליון שקל מבלי שיידעו כי לא יקבלו את הדירה שהובטחה להם.

 

במוקד התביעה עומד מכרז המינהל שפורסם בינואר 2010 לקרקע בשטח כ־7 דונמים ביישוב רכסים, הממוקם בסמוך לקריית טבעון וכפר חסידים, ושמרבית תושביו הם חרדים. לפי נתוני הלמ"ס, השכר הממוצע ביישוב גבוה רק במעט ממחצית מהשכר הממוצע במשק, ובמדד הכלכלי־חברתי קיבל היישוב ניקוד נמוך במיוחד של 2 נקודות מתוך 10 נקודות.

 

לטענת עו"ד אביב טסה, המייצג את התובעים, קורבנותיו של מויאל הם משפחות מעוטות יכולת, שמכרו את דירתם וביקשו תרומות כדי להצטרף לקבוצת הרכישה. "הרוכשים הם אנשים תמימים מהמגזר החרדי, שסמכו בלב שלם ובעיניים עצומות על יושרו והגינותו של הנתבע כעו"ד וכשליח החוק והמוסר. לפיכך אף לא טרח הנתבע להחתים אותם על שום מסמך, חוזה או הסכם לשם הוצאת הכספים מהם", נכתב בתביעה.

 

לפי התביעה, בשיווק הקבוצה חבר למויאל אבי אטיאס, גבאי חרדי ואיש חצרו של הרב דוד אבוחצירא מנהריה, שסייע ברכישת אמון הרוכשים. לטענת התובעים, המארגנים הציגו עצמם כמי שזכו במכרז המינהל לבניית 48 יחידות דיור, וכך הצליחו לשווק את הפרויקט ל־30 איש. בהמשך, כך נטען, נדרש כל חבר בקבוצה להפקיד בחשבון נאמנות על שמו של אטיאס 190 אלף שקל עבור הקרקע ועוד 6,000 שקל עבור ייעוץ משפטי.

 

מויאל לא הצליח להעביר למינהל במועד את מלוא 3.9 מיליון השקל עבור הקרקע, וזכייתו במכרז בוטלה. לטענת התובעים, הם לא עודכנו בביטול, ובהמשך נודע להם כי אטיאס משך 216 אלף שקל מכספי הנאמנות כשכר טרחה. לאחר שפנו לעזרת הרב דוד אבוחצירא החזיר אטיאס חלק מהסכום. בנוסף, התובעים טוענים כי נודע להם שמויאל "מתכוון למשוך מחשבון הנאמנות 400 אלף שקל לפחות בחוסר תום לב מובהק ובניגוד לחובת הנאמנות, כדי לכסות את ההלוואה שאותה לקח מקבוצת רוכשים אחרת לצורך מימון דמי הפיקדון למכרז". התובעים מבקשים כי כספם יוחזר וכי חשבון הנאמנות יזכה להגנה.

 

בכתב ההגנה נטען כי "הנתבע לא קיבל מהתובעים אלא חלק מהכספים שהתחייבו להפקיד בידיו לקיום המכרז. משלא עמדו התובעים בהתחייבותם, בוטל המכרז והמינהל דורש להפקיד את סכום הערבות שהופקד בעת הגשת ההצעה, תשלום החל על התובעים".

 

אטיאס מסר בתגובה: "בזמן החתמת חברי הקבוצה קיבלתי מהוועדה המקומית אישור עקרוני לחלק את השטח ל־48 יחידות דיור. חברי הקבוצה ידעו בעת חתימתם כי הפרויקט מותנה בשינוי התב"ע, ומלבד 16 המצטרפים הראשונים ליתר המצטרפים לא הובטח דבר. מויאל עשה טעויות רבות בין היתר כשמשך כספים מקבוצה אחרת. לגבי הכספים שנמשכו מהחשבון, לי עצמי יש הסכם חתום עם חברי הקבוצה על שכר טרחה בגובה מיליון שקל, מתוכו משכתי 127 אלף שקל בלבד, שאותם אף החזרתי".

 

עו"ד אהוד שטיין המייצג את מויאל השיב כי "כל חברי הקבוצה היו חתומים על הסכמים מול עו"ד מויאל, שלפיהם אם מכל סיבה שהיא העסק לא יצלח, הם יישאו בהוצאות הביטול ובשכר הטרחה שלו. לקבוצה היה ברור שבשלב ראשון יש היתר ל־16 יחידות דיור בלבד

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x