נדל"ן

צו עיכוב יציאה מהארץ ליזם מפנמה

יעקב לוי, מבעלי קרקע ליד סביון שעתידה להיהפך לשכונה, חייב לבנק לפיתוח התעשייה כ-22 מיליון שקל. לוי ביקש להסיר הצו, וביהמ"ש סירב

שי פאוזנר 07:5709.12.10

בצעד חריג הטילה אתמול ההוצאה לפועל בתל אביב צו עיכוב יציאה מהארץ על איש העסקים ויזם הנדל"ן מפנמה יעקב לוי. הצו ניתן במענה לבקשת הבנק לפיתוח התעשייה, שנמצא כיום בבעלות צביקה בארנבוים.

 

הבנק החל באחרונה לנקוט הליכי גבייה נגד איש העסקים וקבוצת שובל שדמה שבבעלותו. צו עיכוב היציאה ללוי הוצא לראשונה באוקטובר ונותר על כנו, למרות בקשה של לוי להסירו בטענה שהוא אינו תושב ישראל, נטול זיקה אליה והנו בעל אזרחות זרה פנמית. מדובר בהליך בלתי שגרתי, שכן לרוב לא ננקטים בתיקים מסוג זה הליכי צווי עיכוב אזרחיים ביחס לאזרחים זרים.

 

שובל שדמה היא בעלת זכויות בחטיבת קרקע של 685 דונם בסמוך לסביון, בין מושב גני יהודה לעיר יהוד, שסופחה ברובה ליהוד וצפויה להיהפך בעתיד לשכונה של מאות יחידות דיור.

 

על פי טענות הבנק, שובל שדמה ושותפים נוספים של לוי נטלו ממנו בעשור האחרון הלוואות של 10 מיליון שקל. החוב תפח וכיום הוא נאמד בכ־22 מיליון שקל. בהמשך הגיעו לוי ושותפיו לפשרה עם הבנק, בתיווך היזם רועי גיל מבעלי גיבור ספורט, שבמסגרתה הוסכם כי החוב יופחת ל־4.65 מיליון שקל.

 

אולם, באוקטובר 2010 ביטל בית המשפט המחוזי בתל אביב את הסכם הפשרה והורה ללוי לשלם את חובו לבנק. ההחלטה התקבלה עקב ראיות שלפיהן לוי הסתיר מהבנק את בעלותו בסטארט־אפ בשם ויוריטה, שפיתח טכנולוגיה למטוסי קרב. לפי הבנק, לוי החזיק ב־44.5% ממניות החברה, שהיו רשומות בנאמנות על שם עו"ד יהודית גלס.

 

בבקשה להסרת צו עיכוב היציאה מהארץ ציין עורך דינו של לוי, רוי בר־קהן, כי לוי מתגורר בפנמה מ־1978, יש לו חמישה ילדים ועשרה נכדים שכולם אזרחי פנמה ומתגוררים בה. בר־קהן טוען כי ללוי אין תעודת זהות ישראלית, וכי מרכז חייו בפנמה והוא נדרש להיות שם גם לצורך מעקב רפואי, לאחר שני ניתוחי לב פתוח שעבר. מנגד, טוען הבנק באמצעות עו"ד ליאור הר צבי ממשרד דורית לוי טילר, כי מדובר באדם "מתוחכם, איש עסקים רב־פעלים בישראל המחזיק נכסים רבים דרך צדדים שלישיים ותאגידים שבבעלותו, המחזיק בתעודת זהות ישראלית". לפי הבנק, לוי שוהה בארץ כשישה חודשים בשנה ואף קיבל אשראי מבנקים נוספים בארץ. בא כוחו של לוי סירב להגיב לדברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x