$
נדל"ן

מכה לירוקים: תוכניות הבנייה במתחם תעש ברמה"ש יקודמו - לפני בדיקת הזיהום במקום

העליון ביטל את החלטת בית המשפט המחוזי שלפיה לא ניתן להפקיד את התוכנית, הכוללת 23 אלף יח"ד, לפני שייערך סקר שימפה את זיהום הקרקע באזור

דותן לוי 12:4317.11.10

בית המשפט העליון פסק היום (ד') כי אין בכוונתו להתערב בשלב זה בתוכנית הבנייה על קרקעות תעש ברמת השרון, בטרם ימוצו כל ההליכים במוסדות התכנון.

 

העליון קיבל בכך את ערעור המדינה על פסיקת בית המשפט המחוזי בתל אביב מפברואר 2009 - שקיבל את עתירת אדם טבע

ודין ועמותת אחל"ה (איכות חיים לתושבי השרון) לפיה אין להפקיד את תוכנית הבנייה להקמת 23 אלף יחידות דיור על קרקעות תעש בשרון, לפני שייערך סקר קרקע שימפה את זיהום הקרקע באזור.

 

שופטי בית המשפט העליון ציינו כי למוסדות התכנון היכולת לשקול את נושא סקר הקרקעות בהליכים המקובלים. "לשיקולים סביבתיים נודעת חשיבות ניכרת במכלול שיקוליהם של מוסדות התכנון", נכתב בפסק הדין.

 

שופטי העליון הדגישו את חשיבות השיקול הסביבתי במקרה ספציפי זה וכתבו: "דברים אלה מקבלים משנה תוקף בענייננו, נוכח היקף הבעיה הסביבתית הקיימת במתחם". הם הוסיפו כי אם התנגדות אדם טבע ודין ועמותת התושבים לא תתקבל על ידי מוסד התכנון והתוכנית תאושר, הן יוכלו לפנות שוב לערכאות המשפטיות.

 

בשנת 2007 ביקשה המדינה להפקיד את תוכניות הבנייה למתחם תעש רמת השרון, וטענה כי נושא זיהום הקרקעות יטופל בשלב התוכניות המפורטות. בעקבות בקשה זו הגישו אדם טבע ודין ואחל"ה התנגדות בטענה שהזיהום גורם נזקים מתמשכים ודחיית הטיפול בו מסכנת את הציבור. על פי דו"ח מבקר המדינה שפורסם בשנת 2000 עלות ביצוע הסקר נאמדת ב-10-15 מיליון דולר, לעומת הערכות כי בידי המדינה יוותרו 2-3 מיליארד דולר משיווק הקרקעות.

 

עו"ד קרן הלפרין-מוסרי, ראש תחום קהילה וסביבה באדם טבע ודין, מסרה בתגובה לפסק הדין כי כעת יתחדש המאבק במוסדות התכנון על הצורך בעריכת סקר קרקע מלא כתנאי להמשך התכנון. "לא יעלה על הדעת שמוסדות התכנון יקדמו את התכנון על קרקעות תעש לפני שיודעים מהם מוקדי הזיהום ומה רמתו. במצב הדברים כיום, ייתכן שיתכננו מבני מגורים בלב ליבו של השטח המזוהם ויחשפו את הציבור לשורה של סכנות בריאותיות", נמסר מאדם טבע ודין.

 

מעמותת אחל"ה נמסר: "אנו מייצגים אלפי תושבים שנותנים לנו רוח גבית להמשך המאבק ברשויות התכנון, שלא סופרות את התושבים אלא רק את הכסף הצפוי מהקרקעות. לפיכך, לא נחדל עד שהרשויות יגלו אחריות ויממנו סקר סיכונים מלא שיביא לבחינה מחדש של הפרויקט כולו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x