$
נדל"ן

הלמ"ס: עלייה של 17% בהתחלות בנייה בכל הארץ

מעל 65 אלף יחידות דיור נמצאות כעת בבנייה פעילה, המספר הגבוה ביותר מאז שנת 2002. במרכז נרשם המספר הגדול ביותר של דירות שהוחל בבנייתן המהווה 39% מכלל הדירות. מחוז ירושלים נמצא בתחתית הרשימה עם 7.5% מכלל התחלות הבנייה

65.6 אלף יחידות דיור נמצאות כעת בבנייה פעילה - המספר הגבוה ביותר מאז שנת 2002, כך דיווחה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. דיווח זה מגיע על רקע הצעות של משרדי הממשלה, ביניהם משרד האוצר ומשרד השיכון אשר הציעו תוכניות שמטרתן להציף את השוק בהיצע גדול של יחידות דיור ועל ידי כך

להוריד את מחירי הדירות.

 

על פי הדו"ח, במחצית הראשונה של השנה החלה בנייתן של כ-18.5 אלף יחידות דיור, מספר הגבוה ב-17% ממספר הדירות שהוחל בבנייתן במחצית הראשונה של שנת 2009.

 

באזור המרכז נרשם המספר הגדול ביותר של דירות שהוחל בבנייתן המהווה 39% מכלל הדירות, במחוז הצפון מדובר ב-20.4% מכלל התחלות הבנייה בכל הארץ ובמחוז הדרום מדובר על 13.1%. מחוז ירושלים הוא המחוז בו נרשם אחוז התחלות הבנייה הנמוך ביותר העומד על כ-7.5% מכלל התחלות הבנייה בארץ.

 

מחוז ירושלים בירידה, יקנעם ובאר שבע בעלייה

 

התחלות הבנייה במחוז ירושלים נמצאות בירידה בהשוואה לתקופה החולפת בשנת 2009. בעוד שבחיפה מדובר על זינוק של 59.4% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, במרכז רשמו עלייה של 33.5% ובמחוז ירושלים רשמו ירידה של 10.4%. עוד מחוז שרושם ירידה בהשוואה לשנה שעברה הוא מחוז הצפון - ירידה של 3.2%.

 

נתוני הדו"ח מסמנים את הערים בהן חל גידול המשמעותי ביותר בשלוש השנים האחרונות. בהשוואה לשנת 2007 יקנעם עילית הכפילה את הבנייה בתחומיה פי 7.5, באר שבע פי 5 והוד השרון פי 4.

 

לקבלנים זה לא מספיק

 

בהתאחדות הקבלנים לא התרגשו מנתוני הלמ"ס האופטימיים שהוצגו היום. "למרות המאמצים לשווק קרקעות מצד משרד השיכון עדיין לא נרשמה פריצת דרך בהדבקת הביקושים לדירות חדשות", אמר מנכ"ל התאחדות הקבלנים, יוסי גורדון ל"כלכליסט" והוסיף כי "לאור הביקושים לדירות חדשות החל ממחצית השנה שעברה הקבלנים פעלו ככל יכולתם לקדם פרויקטים ולהתחיל בבנייה ובשיווק הדירות ופעילותן ניכרת בשטח. עם זאת עדין קיים פער גדול בין הביקוש להיצע והגידול בהתחלות הבניה עדין לא נותן מענה לביקושים".

 

"התחלות הבנייה לא מספיקות לענות על הביקושים", כך אומרת עפרה חדד, סמנכ"ל חברת יורו ישראל, הבונה פרויקטים במודיעין. לדברי חדד בעיר נותרו כעת 800 יחידות דיור בלבד ולפי הערכתה דירות אלו ימכרו תוך פחות משנה. "התחלות הבנייה שאנו רואים היום הם תוצאה של תוכניות שאושרו בתחילת 2009. בשנה האחרונה לא יצאו כלל מכרזים חדשים", היא אומרת. לעומתה היזם רפי צרפתי, מנכ"ל משותף בחברת צרפתי צבי ובניו כבר מרגיש את השינוי. צרפתי הבונה בראשון לציון אומר כי לאחרונה יש תחושה של פריצת הסכר אחרי שנים שבהם הביקושים היו גבוהים ההיצע נמוך אודות למספר מכרזים לשיווק קרקעות שנעשו בעיר. עם זאת , הוא מציין כי עדיין מדובר במספרים קטנים שלא מדביקים את הביקושים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x