$
נדל"ן

"ההולילנד הבא - בחסות החוק"

"ברפורמת התכנון לא נלמדו המסקנות מפרשת הולילנד. היה ראוי להקים ועדת חקירה", אומר אבי דאבוש, ראש המטה לתכנון אחראי

"אנחנו רואים ברפורמת התכנון והבנייה מתכונת לעוד מקרים נוסח הולילנד והפעם בחסות החוק. מה שעבר בדרך מפותלת ולא חוקית יהפוך לאפשרי בדרך המלך", אומר אבי דאבוש, העומד בראש המטה לתכנון אחראי, שמאגד בתוכו כ־30 ארגונים חברתיים. "בניגוד לנושא הרישוי, שתוקן בחוק בעקבות מסקנות

ועדת זיילר לאחר אסון ורסאי, בחלק שעוסק בתכנון לא נעשתה עבודה מקצועית, ולא נלמדו המסקנות הראויות מפרשת הולילנד. היה ראוי להקים גם בנושא הזה ועדת חקירה שתחקור לעומק את הכשלים של המערכת ותיתן להם פתרון הולם".

 

בחינה של סביבת העבודה שבה פעלה ועדת התכנון המקומית בירושלים מבהירה כי מדובר בקרקע פורייה להולדתם של ההולילנדים. החל בפרוטוקולים המקוטעים של ישיבות הוועדה שנחשפו לציבור, המעידים על כך שחברי הוועדה הרגישו בטוחים לפעול בתוכה מבלי חשש שמישהו ידרוש מהם דין וחשבון; דרך העובדה שאף שמדובר בגוף ציבורי, המכריע בנושא שבו מעורבים תקציבי ענק, הוא אינו נתון תחת ביקורת; וכלה בסחבת המאפיינת את מערכת התכנון כולה - שבגינה נוצר תור ארוך של יזמים מיואשים שמוכנים לשלשל כמה מטבעות לכיסו של כל מי שיקצר להם את ההמתנה. השאלה היחידה שיש לשאול כעת היא האם המנגנונים שאפשרו את השחיתות עד כה יישארו על כנם גם לאחר רפורמת נתניהו בחוק התכנון והבנייה.

 

"אני לא בטוח שהרפורמה בתכנון מטפלת בנושא השחיתות בכלל", אומר עו"ד אייל מאמו ממשרד אגמון ושות', מי שהיה יו"ר ועדת ערר במחוז מרכז עד לשנת 2007 ומכיר את מערכת התכנון היטב. "הרפורמה יוצרת מנגנונים מורכבים יותר מהדרוש באישור תוכניות. אמנם סמכות הוועדה המקומית תוגבל מאוד ביחס להיום, אבל אם זה ימנע שחיתות - אני בספק גדול". לדברי מאמו, אחד השינויים שהוכנסו בחוק החדש נעשו על סמך ההאשמות נגד ראש עיריית ירושלים בעניין העברת הכספים לארגון יד שרה לכאורה: "יש סעיף שעוסק במתן תרומות, יש סעיפים שונים שמסדירים את כל נושא ניגוד העניינים, אבל אלו לא שינויים מרחיקי לכת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x