$
נדל"ן

החזון של ראש העיר נתניה: ריביירה ישראלית

הגופים הירוקים מודאגים ממצבו הרעוע של מצוק הכורכר בנתניה, שנמצא בנסיגה מתמדת, אבל זה לא מדאיג את היזמים בעיר - שמוכנים להציע מאות מיליוני שקלים עבור קרקעות בקו הראשון לים. אלו הפרויקטים שישנו את פניו של קו החוף הנתנייתי

רוב יזמי הנדל"ן בנתניה מגדירים את ראש העירייה מרים פיירברג כבולדוזר, זו שהצליחה לעשות מה שהרבה ראשי עיריות לא הצליחו לעשות לפניה: להתמודד עם עיר בעלת תדמית בעייתית, ולמתג אותה כעיר חוף הקורצת גם לאוכלוסייה ישראלית מבוססת וגם לתיירים האירופים.

 

פיירברג מעוניינת להפוך את העיר למתחרה ראויה בשוק התיירות, שתיתן פייט רציני לתל אביב ולהרצליה. היתרון של נתניה, אומרים בעירייה, הוא המחירים הנוחים שמציעים המלונות בעיר, רובם מלונות שלושה כוכבים. לטענתם, יש ביקוש הולך וגדל למלונות מפוארים בסטנדרטים בינלאומיים, שייתנו מענה לתיירים הצרפתים שגילו את העיר מזמן, לתיירים האנגלים שמתחילים להכירה כעת ולתיירים מרוסיה שמספרם הולך ועולה.

 

מטרה נוספת היא מיתוג העיר נתניה כעיר ספורט, שתשרת את קבוצות העל שמגיעות להתאמן במכון וינגייט וכיום מתארחות במלונות בהרצליה ובקיסריה. בעיר גם מקווים שבשלב מאוחר יותר יוכלו לארח את הקבוצות האירופיות שמתאמנות בברזיל או באיים הקנריים בימים גשומים.

 

פרויקט איילנד פרויקט איילנד

 

אולם לא כולם רואים את החזון הזה בעין יפה. הגופים הירוקים מודאגים ממצבו של מצוק הכורכר על קו החוף, הנמצא בנסיגה מתמדת. לפני שלוש שנים יצאה החברה להגנת הטבע נגד מתן היתר בנייה לפרויקט של חברת ברזן, שבו תוכנן בניין בן 30 קומות על החוף, וטענה כי העובדה שהמיזם לא הובא לאישור הוועדה לשמירה על החוף של המועצה הארצית לתכנון ובנייה נוגדת את החוק.

 

עבודה חדשה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה והמכון לחקר ירושלים מראה כי הרס המצוק חמור יותר בערי חוף המאוכלסות בצפיפות, בהן נתניה. מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "המשרד להגנת הסביבה צפוי להכריז בקרוב על פיילוט לקראת תוכנית לחיזוק המצוקים בערי החוף. עיריית נתניה היא מהעירייות המוכנות ביותר לפיילוט הזה, וצפויה להשתתף בו. מדובר בפרויקט לאומי בהיקף של מיליארדי שקלים, הממשלה תצטרך לקבל את ההחלטה בעניין".

ולמרות זאת, פרויקטים יוקרתיים צצים על חופי נתניה כפטריות אחרי הגשם, ונראה כי היזמים מוכנים להציע מאות מיליוני שקלים עבור קרקעות בקו הראשון לים. "כלכליסט" בדק מי מוכר, מי קונה ומי בונה בריביירה המתפתחת בחופי נתניה.

 

פרויקט איילנד פרויקט איילנד
פרויקט איילנד: מאבק מתמשך עם הירוקים

 

בימים אלו הושלמה בנייתו של פרויקט איילנד בשדרות בן עמי בעיר, על קרקע של 5 דונמים.

 

עתידה של הקרקע לא היה ברור לפני כארבע שנים בגלל מאבק ארוך עם החברה להגנת הטבע. הקרקע נרכשה לפני כחמש שנים על ידי חברת ברזן של היזם ציון בריגה ובניו יקי ורונן, והיזם רפי זנזורי, בסכום שנחשב אז לדמיוני נוכח מצבה של העיר - 4.5 מיליון דולר.

 

על הקרקע נבנה מגדל צר בגובה 30 קומות ובו 137 סוויטות, שלפי החוק, בעליהן יוכלו להשתמש בהן 90 יום בשנה לכל היותר.

 

לדברי יקי בריגה, ערך הקרקע הכפיל את עצמו כיום, ויחידה מלונאית בשטח של כ־45 מ"ר במלון תעלה כ־2 מיליון שקל.

 

מלון רמדה: 180 סוויטות של 50 מ"ר

 

חטיבת הקרקע בפינת הרחובות בן עמי וצהלה היתה שייכת ליזם ז'ק גולדשטיין, בעלי מלון הום־תל, והועמדה למכירה על ידי כונס נכסים לפני כארבע שנים. שלושה יזמים רכשו את הקרקע, בשטח של 5 דונמים, ב־4.5 מיליון דולר, וקיבלו את הזכות לבנות עליו מלון סוויטות. לדברי יורם זינו, אחד היזמים, חברות מלונאיות רבות הציעו לנהל את המלון, אך בסופו של דבר נסגר החוזה עם רשת רמדה הבינלאומית. בניית המלון, שיכלול 180 סוויטות בשטח ממוצע של כ־50 מ"ר על פני 21 קומות, עתידה להסתיים בינואר 2011.

 

המלון ממתג את עצמו כמלון עסקים וספא, ולצורך כך נשכרה מעצבת הפנים לאה מלר. לדברי זינו, רוב הרוכשים הם אנשי עסקים בריטים שישהו במקום עד 90 יום בשנה, ובשאר הזמן יושכרו החדרים לציבור.

 

מקסים וגן המלך: מגדל לתיירות ומגורים

 

שני מלונות ותיקים בעיר שסיימו את דרכם ייהפכו בקרוב למגדל בעל ייעוד משולב לתיירות ומגורים. המגרש ברחוב דוד המלך, שעליו נבנו בעבר המלונות מקסים וגן המלך, נרכש לפני כארבע שנים על ידי חברת ציון בריגה ובניו בכ־27.5 מיליון שקל. על המגרש ייבנה מגדל בן 28 קומות. בשתי הקומות הראשונות של המגדל ייבנו לובי למלון ועוד לובי למגדל המגורים. כמו כן ייבנו ארבע קומות למלון שיכללו 60 חדרים בשטח של 25 מ"ר, ועוד 22 קומות עם דירות פאר בשטח של כ־160 מ"ר ומרפסות שמש. חברת בריגה כבר קיבלה היתר הריסה ופינוי, והיתר הבנייה מתקבל בימים אלה. בחברה מעריכים כי הבנייה תסתיים בנובמבר 2013.

 

הפרויקט של דיזנגוף סחר הפרויקט של דיזנגוף סחר
חוף ארגמן: 100 מיליון דולר על המצוק

 

חברת דיזנגוף סחר מציעה למכירה 20 דונם על המצוק, בסמוך לירידה לחוף ארגמן, בשווי של כ־100 מיליון דולר. החברה שכרה לשם כך את שירותיו של עו"ד אמיר חן, אחד מעורכי הדין הבכירים בתחום המקרקעין בארץ, כדי שינהל עבורה את המשא ומתן מול גורמים המעוניינים לרכוש את השטח. לפי התוכנית המאושרת, אפשר להקים במקום שני מגדלים בני 34 קומות הכוללים 160 יחידות דיור, מגדל של 250 דירות נופש ומלון הכולל 300 חדרים ב־13 קומות. לדברי חן, חמישה גורמים הביעו עד כה עניין ברכישת הקרקע. כמו כן, נבחנת האפשרות לבנות קבוצה מכמה גורמים, מכיוון שמדובר בעסקה המצריכה התמודדות עם הצד המלונאי.

 

קולנוע אסתר הישן: נמכר ב־28 מיליון שקל

 

קולנוע אסתר הוותיק, שעמד בפינת הרחובות כיכר העצמאות ודוד המלך, ייהפך גם הוא לפרויקט נדל"ן שאפתני. הקרקע, בשטח של כ־2.5 דונמים, נרכשה ב־2006 על ידי חברת טראס השקעות שבשליטת משה שוסטר בתמורה ל־28 מיליון שקל.

 

לפי התוכנית, ישומר המבנה שבו פעל הקולנוע וייהפך למוזיאון לתולדות העיר נתניה. לצד המבנה יוקם מרכז מסחרי בשטח של כ־1,300 מ"ר ומעליו מגדל בן 23 קומות בשטח בנוי של כ־9,000 מ"ר, ובו 45 יחידות דיור מפוארות.

גורמים בשוק מעריכים כי מחירי הדירות יחלו במיליון דולר. עלות הפרויקט, לפי גורמים בחברה, מוערכת ב־41.6 מיליון שקל.

 

בניין שעון האורלוגין: עדיין מחכה לקונה

 

קרקע נוספת בכיכר העצמאות, שמוצעת למכירה בשוק זה כמה שנים, עדיין מחפשת רוכש. מדובר בשטח של איש העסקים אלברט דרדשתי. על פי התב"ע המאושרת, אפשר לבנות במגרש, ששטחו כ־1.5 דונמים, 69 יחידות דיור ב־6,500 מ"ר לבנייה. הבניין יהיה בן 20 קומות, והוא תוכנן בהשראת בניין הביג בן האנגלי, בצורת שעון אורלוגין. לדברי דרדשתי, בשנת 2006 התנהל משא ומתן עם קבוצת חפציבה שלא הושלם, וכיום הקרקע עומדת שוב למכירה בכ־14 מיליון דולר.

 

עיר ימים: 19 מיליון שקל למלון

 

בשכונת עיר ימים החדשה בנתניה הציע מינהל מקרקעי ישראל לפני שנתיים מכרז לחכירת 48 דונם, המיועדים לבניית מלון. בזמנו דיווחה עיריית נתניה כי הטייקון האמריקאי דונלד טראמפ הביע עניין במגרש, ובתו איוונה אף הגיעה כדי לראותו במו עיניה, אולם המגרש לא זכה בסופו של דבר להצעות, ונותר בידי המינהל. בימים אלה הוציא המינהל את הקרקע למכרז נוסף במחיר מינימום של 19 מיליון שקל, לבניית 710 חדרי מלון בשמונה קומות.

 

בעיריית נתניה כבר רומזים על התעניינות מצד גורמים בינלאומיים, בהם איש עסקים רוסי מתחום המלונאות, שביקש להוציא את המכרז לפועל בעצמו. תוצאות המכרז יפורסמו באמצע אוגוסט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x