$
ועידת הנדל"ן 2010
ועידת הנדל"ן

גלעד ארדן: "המעבר מהכפר לעיר מחייב בנייה ירוקה"

השר להגנת הסביבה בוועידת נדל"ן 2010: "הנושא הסביבתי כנושא לאומי חייב להיות הרבה יותר מרכזי בסדר יומה של ממשלת ישראל. אנחנו נציע תמריצים כלכליים לכל מי שיבנה בבנייה ירוקה"

רויטל חובל 14:2006.06.10

"בכיר הפובליציסטים בעולם, תומס פרידמן, אומר שגם מי שלא מאמין בתיאוריה של ההתחממות הגלובלית שהולכת להפוך את משאבי הטבע למצרך יותר יקר המצוי בסכנה, לא יכול להתעלם מכך שכדור הארץ הופך להיות הרבה יותר צפוף". כך אמר היום בוועידת נדל"ן 2010 של "כלכליסט", בנק הפועלים ושיכון

ובינוי, השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. לדבריו, "העולם המערבי האמריקאי צורך חשמל פי 30 ממה שצורך סיני בממוצע. אנחנו עומדים לחיות בעולם שיותר משלושה מיליארד מתושבי כדור הארץ מתוך 6.5 מיליארד הולכים לחיות בסגנון חיים כזה".

  

"מדינת ישראל היא בין המדינות הקטנות ביותר והצפופות ביותר בעולם המערבי. אנחנו גדלים ב-250 אלף נפש כל שנה ומכך אנו למדים כי יחד עם הצמיחה הכלכלית, האיום על משאבי הטבע והסביבה במדינת ישראל, בין אם על איכות האוויר, המים וצריכת האנרגיה, ילך ויגדל.

  

"הנושא הסביבתי כנושא לאומי חייב להיות הרבה יותר מרכזי בסדר יומה של ממשלת ישראל. הגישה שלנו במשרד להגנת הסביבה, בשיתוף משרד האוצר ואחרים, שאם עד היום דיברנו על הצמיחה הכלכלית כערך חשוב, אי אפשר לדבר על אותה צמיחה כלכלית במנותק מהמחיר הסביבתי. החזון שלי לעתיד המדינה שאין ולא יכולה להיות צמיחה ירוקה".

  

"המעבר מכפר לעיר", אומר ארדן, "מחייב מעבר לבנייה ירוקה". ארדן הציג נתון לפיו 70% מאוכלוסיית העולם יגורו בערים בשנת 2050. כיום, הערים צורכות יותר מ-75% מהאנרגיה המיוצרת והן האחראיות המרכזיות לפליטת גזי חממה. לפי ארדן, מבנים אחראים ל-45% מצריכת חומרי הגלם, 25% מכריתת היערות, ו-17% מצריכת מי השתייה בעולם. "מדובר", הדגיש ארדן, "בפוטנציאל אדיר שניתן להפחית אותו".

  

הנושא המרכזי בבנייה ירוקה היא ההתייעלות האנרגטית. התכנון המוקדם של המבנה יכול להביא לחיסכון אדיר בעלויות האנרגטיות של המבנה, בצורך למזג אותו בקיץ או לחמם אותו בחורף. "כיום אנחנו בדילמה", אומר ארדן. "מצד אחד הבנייה חייבת להימשך כדי לספק את הצרכים של הגידול באוכלוסייה. מצד שני, מדובר בסקטור עם השלכות על הסביבה. הבנייה הירוקה היא המפתח לפתרון הדילמה כדי שנוכל להמשיך ולצמוח, אבל בצורה סביבתית וחכמה".

  

עוד אמר השר להגנת הסביבה, כי "לכל אותם מלעיזים שאומרים שמדובר בהוצאה שהיא בלתי סבירה למשק, צריך לנפץ את האמירה הזאת. לא מדובר בהוצאה בכלל למשק הישראלי. זה נכון שיש כשל שוק כי מי שבונה במדינת ישראל הוא לא זה שמשלם בשוטף את עלויות החשמל והמים והטיפול בפסולת. אם יש דלתא של מספר אחוזים של התייקרות בבנייה, אז המדינה צריכה לתת לכך פתרון".

  

"דוח מקינזי ההראה בצורה, כי בנייה ירוקה היא אחד הדברים הטובים ביותר לכלכלת ישראל, כיוון שמדובר בהחזר השקעה של פחות משנתיים והמשק יכול רק להרוויח מכך.

  

"הבנייה הירוקה היא לא העסק הפרטי של המשרד להגנת הסביבה. במדינה מתוקנת משרד הבינוי והשיכון אמון לנסות לתת מענה למעוטי יכולת וזוגות צעירים שמתקשים לרכוש דירה. אי אפשר להתעלם מכך שבמדינת ישראל רוב הציבור מתגורר בבתים והוא רוצה לשפר דיור. אי אפשר להתעלם ממגמות עולמיות שיכולות להביא תועלות למשק הישראלי ולבריאות הציבור.

 

"אני מקווה שמהכנס הזה גם משרד הבינוי והשיכון ייקח על עצמו את הנושא של הבנייה הירוקה - עליה אנחנו מתכוונים להציע תמריצים כלכליים. תהיה הנחה מאוד משמעותית במס הרכישה לכל מי שירכוש קרקע ויתחייב לבנות עליה בבנייה ירוקה בהתאם לתקן הישראלי", הדגיש השר ארדן. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x