שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

תושבי רשפון תובעים 160 מיליון שקל ממעצ: הפקעת שטחים לכביש מסכנת היישוב

לדבריהם, ההפקעה תיצור נתק בין בתי החקלאים לשטחי העיבוד. מעצ: הקרקעות נמצאות בבעלות המדינה ומנוהלות על ידי מינהל מקרקעי ישראל

שי פאוזנר 12:2604.05.10

מושב רשפון ו-37 מחבריו הגישו תביעת לקבלת פיצוי על הפקעה נגד חברת מעצ. המושב דורש כי מעצ תעביר לחברים קרקע חלופית במקום 430 דונם שהופקעו לצורך סלילת כביש. לחלופין דורש המושב לקבל תמורת הקרקע שהופקעה פיצויים בגובה של 160 מיליון שקל.

 

במשרד הרטבי, בורנשטיין, בסון

ושות', המייצג את המושב, מציינים כי מדובר בתביעה תקדימית, מאחר שזו הפעם הראשונה שהמדינה מפקיעה 430 דונם במושב אחד - חטיבת קרקע בהיקף גדול במיוחד.

 

התביעה הוגשה אתמול בבית המשפט המחוזי בפתח תקוה. הפקעת הקרקע על ידי מעצ נעשתה לצורך סלילת כביש הרוחב 531. התובעים מציינים כי הקרקע המופקעת עוברת בלב היישוב, מצפון לדרום, על המשכו של כביש אילון. לדבריהם, ההפקעה מסכנת את שלמותו של רשפון כיישוב חקלאי - מאחר שהכביש יוצר נתק בין בתי החקלאים לבין שטחי העיבוד.

 

התובעים מדגישים עוד כי הקרקעות המופקעות אינן קרקעות נדל"ן ספקולטיביות, אלא אדמות חקלאיות מעובדות, שמהוות את עיקר הפרנסה של החקלאים זה עשרות שנים. עוד מצויין בכתב התביעה כי מאז ההחלטה על ההפקעה, בשנת 2007, נוהל מו"מ בין הצדדים במשך שנה וחצי ואף הושגו כמה הסכמות, אך מעצ סרבה לחתום על הסכם פינוי.

 

ביוני 2009 שילמה מעצ פיצוי ראשון בגובה של 13 מיליון שקל, על פי החלטת נשיאת בית המשפט המחוזי, הילה גרסטל. פיצוי זה הוא על הסכום שאינו שנוי במחלוקת בין הצדדים. כאמור, להערכת חברי המושב, שווי הקרקעות, בשל זכויות החכירה לדורות וכן השימוש והפגיעה בהכנסה, גבוה משמעותית ולכן מוגשת כעת התביעה.

 

בכתב התביעה מוצג גם מסמך נדיר המוכיח כי חברי המושב המקוריים ביצעו בשנת 1936 פרצלציה והשקיעו ממון רב ברכישת הקרקעות.

 

במעצ אמרו היום: "יש לזכור כי השטחים שהופקעו הם בבעלות המדינה ומנוהלים על ידי מינהל מקרקעי ישראל. תכנון הפרויקט מביא בחשבון את צורכי הדיירים ומותיר דרכי גישה בין בתי המגורים לשטחי החקלאות. התביעה עדיין לא הגיעה לידינו וכל עניינה צפוי לעלות לדיון בפני הערכאות המוסמכות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x