$
נדל

המפקח על הבנקים נגד קבוצות הרכישה: "עשויות לפגוע באיכות האשראי"

המפקח הורה להעלות את שיעור ההון שישמש את הבנק בעבודה מול הקבוצות ל-100% בהשוואה ל-35% הקיימים כיום. התאחדות הקבלנים: "קבוצות הרכישה אכלו את הכובע"

דותן לוי ושירלי ששון-עזר 18:3817.02.10

אחרי משרד השיכון והבינוי שכבר הודיע כי הוא מתכנן רגולציה בנושא קבוצות הרכישה, יוזם כעת גם המפקח על הבנקים מהלך אשר עשוי לצמצם את היקף הפעילות של הקבוצות. במכתב ששלח המפקח רוני חזקיהו לבנקים המסחריים הביע חשש מכשירותן של חלק מקבוצות הרכישה לאור הגידול החריג בפעילותן.

לדבריו, סיכונים אלה עלולים לגרום למספר כשלים אשר יפגעו באיכות האשראי של הבנק.

 

בין הכשלים שעלולים להתרחש, ציין המפקח: עצירת תשלומים על ידי חלק מחברי הקבוצה, חוסר ודאות לגבי מעמד המס של הקבוצות וייקור עלויות מעבר לאומדן שסיפקו המארגנים. המפקח אף ציין כי קיים חשש למוניטין של הבנק, שכן בהעדר ערבות חוק מכר במקרה של רכישת דירה מקבוצת רכישה, חלק מהחברים רואים בבנק שלא בצדק כגורם אחראי המלווה את הפרויקט.

 

בעקבות זאת הורה המפקח על הבנקים להעלות את שיעור ההון שישמש את הבנק בעבודה מול הקבוצות ל-100% בהשוואה ל-35% הקיימים כיום. כלומר, על כל הלוואה שיעביר הבנק לקבוצות הרכישה הוא יאלץ להעמיד הון ביחס ישיר לגובה ההלוואה. בעקבות הוראה זו יהפכו קבוצות הרכישה ללקוח בלתי אטרקטיבי עבור הבנקים, זאת בניגוד למציאות הקיימת.

 

במכתב אחר שהעביר המפקח נדרשו הבנקים להעביר פירוט מלא של פעולותיהם בתחום הקבוצות בשנים 2008-2009. הכוונה היא למדיניות הכוללת את פירוט הסיכונים הגלומים במימון קבוצות רכישה והדרכים בהן הוא פועל לניטור סיכונים אלה. בנוסף, המפקח דורש כי הקבוצות ידווחו על נתונים אודות כל קבוצות הרכישה, סטאטוס הפרויקט, מצב הבנייה, שם המארגן, מספר יחידות, מועד אישור הפרויקט, מסגרת מאושרת, אשראי בפועל ושיעור מימון. כמו כן מבקש המפקח מידע הנוגע לעמידה בלוחות זמנים, חריגה בתקציב והיקף הפיגורים בהלוואות.

 

בהתאחדות הקבלנים הביעו שביעות רצון מההחלטה. "קבוצות הרכישה אכלו היום את הכובע", מסר הקבלן אבי זיתוני ל"כלכליסט", והוסיף כי הוא חושב שהקשחת תנאי הליווי הבנקאי נחוצה והיא תסנן את מארגני קבוצות הרכישה הכושלים החוצה. "היום אנשים יודעים כי לקנות דירה בקבוצת רכישה זה לא רציני. זה לקנות אילוזיה. אך כשקונים דירה אצל קבלן זה בטוח. יש ערבות בנקאית. מועד מסירה ומחיר פיקס. קונה מוצר אמיתי. בקבוצות רכישה יש חריגות בתאריכים, חריגות בתקציבים וסכסוכים בין חברי הקבוצה".

 

ראול סרוגו, מי שהיה סגן נשיא ההתאחדות עד לאחרונה ומי שהוביל את המאבק בקבוצות הרכישה, ציין כי הוא מאמין ששנת 2010 תהיה שנת מפנה וקבוצות הרכישה יהפכו לטרנד שיווקי חולף כמו שהטרנד של מכירת דירות נופש נעלם.

 

נחשון קיויתי, הבעלים של חברת בסר, מראשוני מארגני קבוצות הרכישה, הופתע לקרוא על ההחלטה של חזקיהו. "הבנקים יוצאים נגד קבוצות הרכישה כאילו שאנחנו ליגה ג' ואחרים נמצאים בליגה גבוהה", אמר היום. לדבריו הבנקים לא יפגעו במארגני קבוצות הרכישה אלא בציבור של קונים שמעוניינים לקנות דירות או משרדים במחיר אטרקטיבי. "צריך להגן על הציבור מפני חובבנים, אבל חשוב לציין כי מתוך 30 פרויקטים שיזמנו במתכונת קבוצת רכישה, 27 כבר מאוכלסים. לא כל מארגן יכול להצליח וחשוב לחוקק חוקים נכונים, אבל החקיקה הזו רק תכפיל ותייקר את הקנייה עבור הקונים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x