שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

חוק הקרקעות עבר בכנסת: שטח שהופקע לפני 1985 יישאר בבעלות המדינה

לבעלי הקרקע המקוריים לא תהיה כל זכות לתבוע את השטח בחזרה, גם אם לא נעשה בו שימוש.

דותן לוי 17:0309.02.10

עכשיו זה רשמי. שטח שהופקע על ידי המדינה לפני שנת 1985 יישאר בחזקתה, ולבעלי הקרקע המקוריים לא תהיה כל זכות לתבוע אותו בחזרה גם אם לא נעשה בו שימוש. ההחלטה עברה אתמול (ב') בקריאה שנייה ושלישית בכנסת במסגרת תיקון לחוק הקרקעות שיזמה המדינה.

 

אחד הסעיפים המרכזיים

בתיקון קובע, כי הפקעה עתידית של קרקע על ידי המדינה שהשימוש בה הסתיים, לא תוכל לעבור שינוי ייעוד למגורים על ידי המדינה באופן אוטומטי אלא תצריך הפקעה מחודשת של השטח. כלומר בעלי הקרקע מהם היא הופקעה  במקור, יהיו זכאים לרכישתה בעבור מחצית מהיטל ההשבחה. סעיף זה מאזן במעט את ההחלטה להחיל את ההתיישנות על תקופה של 25 שנה.

 

לדברי עו"ד יורם חגבי חגי, ששימש כנציג ועדת הקנין של לשכת עורכי הדין בדיוני ועדת הכספים בנוגע לחוק, זהו "יום אבל" לבעלי מקרקעין היסטוריים שהופקעו מהם מקרקעין עד לשנת 1985. במקרה זה הוא אומר, המחוקק פעל בניגוד לתקדימי העבר שקבעו כי הזיקה של בעל קרקע היסטורי נשמרת לאורך השנים למרות ההפקעה.

 

מבדיקה שערך עו"ד חגבי חגי, מירב ההפקעות נעשו בטרם שנת 1985, ובשל כך האוצר, מנהל מקרקעי ישראל ומע"צ יהנו מחוק הפוטר אותם מלהשיב מקרקעין לבעלים היסטוריים, על אף שלעיתים רשויות המדינה לא עשו כל שימוש בקרקע המופקעת. עם זאת, החוק יסייע לבעלי קרקעות, שאדמותיהם הופקעו מהם משנת 1985 ואילך וכן לבעלי קרקעות שיופקעו מהם בעתיד.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x