שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

שמאי המקרקעין: "ירידת מחירי הדירות - ישראבלוף של האוצר"

מינהל הכנסות המדינה באוצר פרסם אתמול כי מחירי הדירות החדשות ירדו בדצמבר ב־0.8%, לאחר ירידה גם בנובמבר. השמאים טוענים בתגובה שהמחירים דווקא עלו, ושרוכשי דירות היוקרה רכשו פחות וגרמו ל"טעות אופטית" בשוק הדירות

אורי חודי 18:5128.01.10

"מנתוני לשכת שמאי המקרקעין מתברר כי ירידת מחירי הדירות בנובמבר־דצמבר, כפי שעולה מהסקירה החודשית של משרד האוצר, היא 'ישראבלוף של האוצר'", אמרו אתמול בלשכת שמאי המקרקעין. הדברים נאמרו בתגובה לדו"ח שפרסם אתמול מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר, המראה כי מחירי הדירות החדשות

ירדו בדצמבר 2009 בשיעור של כ־0.8% לעומת נובמבר. ירידה זו מצטרפת לנתון נוסף שפרסם האוצר בדצמבר, שלפיו גם בנובמבר נרשמה ירידה במחירי דירות חדשות, בשיעור של 5.7%.

 

"לפי בדיקה שערכנו", אמר ארז כהן, יו"ר לשכת השמאים, "כ־30% מהדירות שנמכרו בחודשים שלפני נובמבר היו למשקיעים, חלקן הגדול דירות יוקרה באזור תל אביב. בנובמבר־דצמבר גילו אותם משקיעים אסטרטגיים שהכדאיות לרכוש דירות להשקעה פוחתת מאוד, בשל עלייה תלולה בשערי הריבית בחודשים האחרונים מ־0.5% ל־1.5%". כהן הסביר כי התוצאה של מצב זה הובילה את המשקיעים "לשבת על הגדר" ולא לרכוש דירות, או אף למכור.

 

"כתוצאה מכך", הסביר כהן, "נוצרה טעות אופטית כשמחירי הדירות בנובמבר־דצמבר הטו את הנתונים כלפי מטה". כהן הדגיש כי אם נוריד את מרכיב דירות היוקרה ונשאיר בממוצע רק את הדירות העממיות, אזי בנובמבר לא היתה כלל ירידת מחירים, ואף תיקון מסוים של 0.25% כלפי מעלה, ובדצמבר עליית מחירים של 1% בקירוב. "בסך הכל מדובר בעלייה של 1.25%–1.5% בנובמבר־דצמבר, כלומר כ־15 אלף שקל נוספים על מחיר דירה ממוצעת בשווי של מיליון שקל", הוסיף כהן.

 

נתוני השמאים מתחברים להתבטאויות של יזמים ובעלי חברות נדל"ן שונים, המספרים כי מחירי הדירות בחודשים האחרונים רק עולים. "השוק מתנהג ביציבות", אמר אתמול ל"כלכליסט" אחד ממנכ"לי חברות הנדל"ן למגורים הגדולות בישראל. "נכון שאין עליות מחירים גדולות כמו שהיו, אבל אנחנו גם לא רואים כל סימן לירידה במחירים". גם אבי גינדי, מבעלי חברת גינדי החזקות, התייחס אתמול לנתוני האוצר ואמר: "המחירים בפרויקטים שלנו, הפרוסים מאשדוד בדרום עד נתניה בצפון, יציבים ונמצאים אף מעט בעלייה. לא מדובר בעלייה מסיבית אלא ברמה של כ־0.5% בכל חודש".

 

גם בהתאחדות הקבלנים מבקרים את נתוני האוצר. "הביקוש עדיין גדול משמעותית מההיצע - מה דוחף לעליית מחירים. אנחנו צופים שגם ב־2010 יגדלו המכירות ועלייה מתונה במחירים".

 

בתגובה לביקורת נמסר ממשרד האוצר: "ירידת המחירים שציינו בשיעור של כ־6% בנובמבר מתייחסת למחירי דירות חדשות בלבד. ירידת מחירים זו מאפיינת גם את הדירות ה'עממיות' החדשות (דהיינו, מחיר חציוני). לא עשינו בדיקה לגבי מחירי דירות יד שנייה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x