$
נדל"ן

נתניהו: "נקצר מסלול המכשולים בשוק הבנייה; יש פה מפלצת ביורוקרטית"

ראש הממשלה עורך בשעה זו מסיבת עיתונאים. לדבריו, "זוגות צעירים נדחסים לרצועה של חדרה-גדרה וירושלים במחירי דירות אסטרונומיים". גבאי: "תוכניות המתאר הארציות יאוחדו לתוכנית אחת"

תומר אביטל 14:1917.01.10

במסיבת עיתונאים שעורך בשעה זו (א') ראש הממשלה, אמר נתניהו כי "מדינת ישראל נמצאת בראש המדינות המפותחות. הצלחנו לייצב ולהזניק את הכלכלה. זה משקף את עוצמת המדיניות ועוצמת העם הזה". ראש הממשלה הוסיף כי "כדי שהחזון שלנו כמעצמה ימשיך להתממש אנו צריכים ליישם רפורמות צמיחה בכל התחומים. כולם מותנים בצמיחה. הרפורמות שהביאו אותנו עד הלום נעשו ללא שוק הבנייה, חרף העובדה שיש חנק בתחום הבניה."

 

נקצר את מסלול המכשולים

 

"יש פה מפלצת בירוקרטית. אנו נפשט תהליכים ונעשה אותם שקופים ויעילים. צריך לעבור מסלול מכשולים כדי לקבל אישורים. אם נסלק את המכשולים הללו נממש את החזון של מעצמה כלכלית אזורית ומעצמה טכנולוגית עולמית. זוגות צעירים היום נדחסים לרצועה של חדרה-גדרה וירושלים במחירי דירות אסטרונומיים. זה בגלל שההיצע מזערי . צעירים רואים בדירה חלום נשגב. חיילים משוחררים חיים עם הוריהם. ניצור רשת תחבורה ארצית שתקשר את הגליל והנגב עם המרכז, נגדיל את היצע הקרקע וניישם את הרפורמה." אמר ראש הממשלה, והכריז כי על הקמתה של יחידה מיוחדת למלחמה בשחיתות של ועדות התכנון והבניה. והבטיח כי "זה יהיה העיסוק היחיד שלה."

 


נתניהו הודיע כי "חסל סדר ישיבות תכנון ובניה מאחורי דלתיים סגורות. הן יהיו פתוחות. כל אדם בעולם יוכל לראות מה קורה בפנים. הכל ישודר באינטרנט."

 

כמו כן התייחס ראש הממשלה בנאומו לתחום התחבורה בישראל, והודיע כי "בעוד שבועיים נביא לאישור הממשלה את התוכנית לרשת תחבורה. בישראל אתה יוצא מכביש 6 ואתה נתקע. זה הולך להשתנות. אנו במקום ה-120, בתחתית העולם השלישי, בזמן שלוקח לקרוע את ים הסוף שלהבירוקרטיה. אנו הולכים לשנות זאת היום דרך יעילות שקיפות ומלחמה בשחיתות."

 

ישי: זה מהלך היסטורי

 

שר הפנים, אלי ישי, אמר על הרפורמה כי "המגמה היא פישוט תהליכים. זה מהלך היסטורי. עשינו תיקונים לאורך השנים כדי לייעל קמעה את התהליך המסובך הזה. זו רפרומה מתבקשת. הסבל לזוגות צעירים בעיקר, וכמעט כל אזרח נתקע ברגע זה או אחר במכשולים. בכוחות משותפים יהיה ניתן להעביר את החוק הזה בקריאה שניה ושלישית ברוב גדול בכנסת. כי אי אפשר לעמוד מול כל עם ישראל עם הבירוקטריה הקשה והמסבכת הזאת".

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר כי "אנו יכולים להיות מרוצים מסעיף זה, שהיה חלק מהותי מתוכנית 100 הימים של הממשלה. היו בתוכנית 7 פרקים והיתה סקפטיות, והנה התוכנית מתבצעת: בוצע תקציב דו שנתי, טיפלנו באשראי. החלק השלישי זה הרפורמה הזאת ורק נותר להניע את תהליכי החקיקה בכדי להשלים אותה. האפקט הכלכלי של החלק הזה הוא עצום. כדי לאפשר צמיחה כלכלית בישראל אנו צריכים, מלבד ההון הפיננסי וההון האנושי, גם הון קרקע. ההון הקרקעי לא מומש ולא הוצע בגלל הבירוקרטיה. באתונה לוקח שנתיים שלוש לבנות מלון מרגע שיש תוכניות, ובירושלים זה 10-15 שנה - זו פגיעה קשה בכלכלת ישראל. המלון הוא משל לשכונות מגורים, עסקים ומבנים נוספים שלוקח יותר מדי לבנות אותם. אנו פותרים זאת היום. החזון הוא של ראש הממשלה שהטיל עלי לממש את החזון הזה יחד עם משרדי ממשלה אחרים. נרגיש זאת היטב משנה 2011 והלאה בהן אנו מצפים לצמיחה משמעותית.

 

שר האוצר הוסיף "הממשלה עסקה היום גם בתוכנית שהשלמתה תיגמר בשבוע הבאה- הטיפול בעובדים זרים. דנו היום בממשלה ברפורמה מקיפה לצמצום העובדים הזרים. הדיון יושלם בשבוע הבא. זה חשוב למאבק באבטלה וצמצום פערי שכר בחברה הישראלית. בל נשכח כי באנו לכאן להקים בית לאומי לעם היהודי ועלינו לשמור על זה. זו תהיה רפורמה אנושית אך ברורה ותקיפה עם פן לאומי".

 

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, התייחס לרפורמת התכנון ואמר: "בהתחלה שקלנו לבטל את מדרג הוועדות. אך הנה צפירת הרגעה. יהיה חיזוק מקצועי לוועדות המקומיות, ותבוזר הסמכות של הוועדות המחוזיות לוועדות המקומיות. ישומרו הוועדות המחוזיות ותפקידן יתמקד בתוכניות מתאר כוללניות ותשתית. יבוטלו הולקחש"פ והולחו"פ, הסמכויות יועברו וייטמעו במוסדות התכנון. הראייה הכוללת תהיה בידי המועצה הארצית.

 

"ועדה שלא תתפקד כראוי תפוזר, ויתאפשר להסמיך ועדה קרואה במקומה. יש כאן מתן סמכות ואחריות לוועדה המקומית, אך הסמכות תילקח מוועדות שלא יעמדו בסמכות".

 

לדברי גבאי, "תוכניות המתאר הארציות יאוחדו לתוכנית אחת, ותוכניות המתאר המחוזיות יוטמעו בתוכנית ארצית. ייקבעו לוחות זמנים מקסמיליים - עד 10 חודשים לאישור תוכנית ללא תסקיר וללא איחוד וחלוקה; ועד שנתיים לאישור תמ"א משולבת ולאישור תוכנית מתאר מקומית כוללת.

 

"הרפורמה תמומש בתוך ארבע שנים ותתחיל לשאת פירות. בזכות הרפורמה יוכלו אנשים להסיר את האי ודאות השוררת כיום. היטל ההשבחה יהיה רק על פי תוכניות מפורטות ולא על פי אופציות תיאורטיות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x