• תפריט
נדל"ן

בעלי מתחם השוק הסיטונאי יכללו במכרז סעיף שימנע שיווק דירות למגזר ספציפי

בעקבות עתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח, הגיעו בעלי המתחם והאגודה להסכמה, על פיה כל רוכש שיעמוד בתנאים הכלכליים יהיה זכאי לרכוש זכויות בדירות המוצעות, זאת בניגוד להודעה על הכוונה לשווק את הדירות לעובדי שוק ההון והייטק בלבד

אורי חודי 18:0820.10.09

בעלי מתחם השוק הסיטונאי, חברת תנובה ועיריית תל אביב, הגיעו להסכמה עם האגודה לזכויות האזרח כי במסמכי המכרז שנערך על המתחם, יכתב בפירוש כי לא תהיה אפלייה בין רוכשי הדירות הפוטנציאלים, וכי יזם שיזכה במכרז לא יוכל לשווק את הדירות למגזר ספציפי.

 

הסכמה זו הושגה במסגרת דיון שנערך בתחילת השבוע בבית המשפט המחוזי בתל אביב בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, בעקבות עתירה שהוגשה על ידי

האגודה לזכויות האזרח.

 

השופטת מיכל אגמון-גונן המליצה לצדדים לקבוע סעיף מיוחד במכרז, הקובע כי: "הרוכשת מתחייבת כי בעת שיוצעו על ידה במקרקעין נשוא הסכם זה דירות מגורים למכירה או להשכרה, כל רוכש שיעמוד בתנאים הכלכליים שיוצעו על ידה באותה עת במסגרת שיווק הדירות, יהיה זכאי לרכוש זכויות בדירות מוצעות כאמור". שני הצדדים קיבלו את המלצתה והסעיף יהווה נספח למכרז.

 

את העתירה הגישה האגודה לזכויות האזרח בעקבות הודעתם של היזמים רביב צולר ודרור הלוי מקבוצת "העיר החדשה" על התמודדותם על מכרז קרקעות השוק הסיטונאי, תוך כוונה מוצהרת לשווק את הדירות לעובדי שוק ההון והייטק בלבד.

 

בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין גיל גן-מור ודן יקיר, דרשה האגודה לזכויות האזרח מעיריית תל אביב, המחזיקה בבעלות משותפת בקרקע עם חברת השוק הסיטונאי, להימנע מהעברת המתחם ליזם אשר מדיניות השיווק שלו מפלה, ולהבטיח זאת בחוזה הרכישה.

 

עו"ד גיל גן-מור, מהאגודה לזכויות האזרח אמר היום: "ההפליה בתחום הדיור היא בלתי נסבלת והמצב אף החמיר בשנים האחרונות בשל ריבוי היזמים, שנוטלים לעצמם את החירות לקבוע מי יוכל להתגורר במתחם המוקם על מקרקעי הציבור ומי לא. חלק מהיזמים עושים זאת עם קבוצות רכישה סגורות, שתנאי הקבלה אליהן אינם שוויוניים. אנו משוכנעים כי תקדים השוק הסיטונאי יתרום למיגור האפלייה בשוק הדיור, כאשר יזמים יבינו כי מי שיקיים סלקציה בשיווק הדירות לא יוכל להתמודד במכרזי קרקע".

 

מבעלי מתחם השוק הסיטונאי נמסר, כי הם שמחים על ההסכמה שהושגה עם האגודה לזכויות האזרח, וכי הם מברכים על הנורמה הראויה, לפיה כל מי שידו תהיה משגת לרכוש דירה, יהיה רשאי להתמודד ולרכוש ללא אפליות אסורות.

 

משמעותה של החלטה זו היא מתן הזדמנות חופשית ושווה לכל רוכש, יזם או קבוצה, על בסיס כלכלי גרידא.

 

מתחם השוק הסיטונאי משתרע על 55 דונמים שממוקמים על דרך מנחם בגין והחשמונאים וכולל על פי התוכנית כ-1,800 יחידות דיור, 30 אלף מ"ר קניון וכ-5,000 מקומות חניה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x