$
נדל"ן

ישיר בית השקעות: שכיר ממוצע ישלם 105 משכורות עבור דירה

כך עולה מנתוני הרבעון השני. מדובר בעלייה של 10.5% לעומת הממוצע של העשור האחרון. עוד עולה מבדיקה של כלכלני בית ההשקעות כי שכיר בענף שירותי אירוח ואוכל יאלץ לעבוד 18 שנים כדי לרכוש דירה ממוצעת

שי פאוזנר 10:5030.09.09
ברבעון השני עלה מחירה של דירה ממוצעת בישראל בשיעור של 3% לעומת ירידה של 0.5% בשכר הממוצע לשכיר. כתוצאה מכך, נדרשות לשכיר ממוצע במשק 105 משכורות חודשיות על מנת לרכוש דירה ממוצעת, עלייה של 10.5% מהממוצע של העשור האחרון. כך עולה מנתוני מדד הנדל"ן של כלכלני ישיר בית השקעות,
שבדק בסוף הרבעון השני את הקשר בין מחיר דירה ממוצעת בישראל לבין השכר הממוצע למשרת שכיר.

 

כלכלני בית ההשקעות מציינים כי לאורך העשור האחרון בישראל נדרשו 95 משכורות בממוצע לרכישת דירה, ומכאן נגזר כי החזרה לכך אפשרית באמצעות עליית השכר הממוצע – מה שלא סביר שיקרה בתקופה של מיתון, ולכן האפשרות היותר סבירה היא ירידת מחירים בשוק הנדל"ן בשיעור של כ־10%.

 

בבדיקה לפי ענפי המשק עולה כי שכיר בענף שירותי האירוח והאוכל (5.2% מהשכירים) זקוק ל־220 משכורות ברוטו (18 שנה) בשביל לרכוש דירה ממוצעת בישראל, לעומתו שכיר בחברת החשמל והמים (0.6% מהשכירים) זקוק ל-41 משכורות (3.5 שנים) בשביל לרכוש את אותה דירה. דבר זה אינו חדש שכן בישראל אי השוויון בחלוקת ההכנסה ברוטו הינו מהגבוהים בעולם.

 

לדעת כלכלני ישיר, האמרת מחירי הדירות בישראל נובעת בעיקר מהירידה התלולה בריבית למשכנתאות. להערכת הכלכלנים, ירידה של 10% במחירי הדירות הינה תרחיש סביר שעשוי להתרחש עם העלאת ריבית בנק ישראל שתביא לצינון שוק הנדל"ן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x