שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

בלעדי: המינהל עצר את המשך ההרחבה במושב תרום

המינהל טוען כי הוא בודק פניות אנונימיות שהעלו חשד שאגודת המושב גבתה כספים של כדין. במושב מכחישים ומעריכים: "זה יסתדר בימים הקרובים"

דותן לוי 08:5325.08.09

מינהל מקרקעי ישראל הקפיא את המשך השיווק של ההרחבה שמוקמת בימים אלה במושב תרום שבהרי ירושלים - זאת, לטענתו, בעקבות כמה פניות אנינימיות שהתקבלו במשרדו. בפניות, מדווח המנהל, נטען כי אגודת המושב גבתה מרוכשי הקרקעות בהרחבה כספים שלא כדין. במכתב שנשלח למזכירות המושב ממינהל מקרקעי ישראל נמסר כי המינהל עצר את המשך וקידום העסקות בתחום ההרחבה עד שיתקבלו הבהרות בנושא. העבודות שהחלו כבר ימשכו.

 

על פי המכתב הובא לידיעת המינהל שהמושב חתם עם חברת נופי יהודה, שבשליטת היזם רוני בן יהודה, על הסכם שלפיו היא תבצע את עבודות הפיתוח. בשיחת "כלכליסט" עם רוכשי קרקע במושב עלתה טענה כי ההסכם קובע שהיזם יבצע את הפיתוח לכלל ההרחבה בתמורה לשיווק כמחצית מהמגרשים. המינהל דורש עתה מהמושב לחשוף בפניו את ההסכם, אם אכן נחתם.

 

בתגובה לשאלת "כלכליסט" מסר המינהל כי בפנייה אנונימית למשרדי המנהל דיווחו רוכשי מגרשים בהרחבה כי הם נדרשו לשלם תוספת של 250 אלף שקל מעבר לעלות הקרקע והפיתוח שהוגדרו כדמי ניהול. גורמים הקשורים להרחבה העריכו אתמול כי למתלוננים יש קשר לסכסוך פנימי במושב סביב עתיד השלטון במועצה שעומדת בראשו.

 

ההרחבה של מושב תרום כוללת 69 מגרשים בני 500–700 מ"ר ששיווקם החל לפני כחמש שנים. בתחילת התהליך חתמה אגודת המושב על הסכם עם חברת רוטשטיין לביצוע עבודות הפיתוח במקום אך החליפה אותה בחברת נופי יהודה.

 

מנופי יהודה נמסר: "ההרחבה מתנהלת על פי הוראות המינהל במלואן. צר לנו כי באמצעות טענות אנונימיות שקריות, הנובעות מאינטרסים שונים, אפשר לעכב את המשך פיתוחם של יישובים בפריפריה".

 

דניאל דניאל, יו"ר אגודת מושב תרום, אישר כי ההרחבה הוקפאה עד לקבלת הבהרות, אך הכחיש כי האגודה גבתה כספים מעבר למותר. "הסיבה להקפאה נובעת מכך שלא היה לנו הסכם פיתוח עם המועצה. זה עתיד להסתדר בימים הקרובים", טען. בהתייחסו לגבייה הבלתי חוקית אמר דניאל: "המושב גובה 57 אלף דולר עבור מגרש ופיתוח, אך לא מעבר לכך".

 

עוד נמסר ממינהל מקרקעי ישראל: "אם קיימים אי־סדרים לגבי התנהלות האגודה, הרי שהטיפול בעניין נדרש להעבירו לגורמים המוסמכים לכך על פי דין ושמינהל מקרקעי ישראל אינו נמנה עמם. לנוכח הפניות...הודיע משרדינו כי הוקפא הטיפול בבקשה לביצוע הרחבה במושב וזאת עד לקבלת הבהרות".

 

תחילת מגמה?

אין זו הפעם הראשונה שבה מינהל מקרקעי ישראל עוצר הרחבות במושבים. לפני כשבועיים היתה זו ההרחבה של מושב הבונים (שנעצרה בפעם הרביעית), ובחודש אפריל היו אלה הרחבות במושב צלפון ונוחם. רגישות המינהל בכל הנוגע להרחבות היא חיובית, אבל הקלות הבלתי נסבלת שבה עוצרים את הבנייה בכל פעם לעשרות משפחות אינה הגיונית. בכל המקרים הללו המינהל לא עצר את ההרחבה בגלל ממצאים שהיו ברשותו — נהפוך הוא. הוא ניזון משמועות, מתושבים מתוסכלים שלא התקבלו להרחבה ומפניות אנונימיות. אלא שיזמים סובלים ובמקרים מסויימים הסובלים הם גם רוכשי הקרקעות, שלקחו משכנתאות ואינם מקבלים פיצוי מאיש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x