שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

בעקבות לחץ ציבורי: בית אונגר בצפת ניצל מהריסה

הבית נרכש ע"י אדם פרטי שביקש להרוס את המבנה ולבנות במקום 2 יחידות דיור; מדובר במבנה היסטורי בו גרו אלתר אונגר ומשפחתו, שנרצחו בפרעות ב-1936

דותן לוי 18:1919.07.09
ניצחון למשמרים: בית אונגר בצפת ניצל מהריסה בעקבות לחץ ציבורי. מדובר במבנה היסטורי רב משמעות אשר נבנה בתחילת המאה ה-20 וממוקם בעיר העתיקה, המוכרזת כמתחם היסטורי לשימור.

 

בבית גרו אלתר אונגר ומשפחתו, שנטבחו על ידי מרצחים ערבים בפרעות תרצ"ו (1936). הבית שימש

את ארגון ההגנה בשנות ה-40, ואף הכיל סליק..

 

הבית לא נכלל עד כה כחלק מהעיר העתיקה או כמבנה לשימור, והרוכש, אריאל מליחי, שקנה את הנכס לפני כ-4 שנים לא ידע כלל על הכוונה לשמרו. לאחר שנודע על הכוונה להרוס את המבנה לטובת בניית 2 יחידות דיור, פנתה המועצה לשימור אתרים לוועדת ערר מחוזית לתכנון ובנייה בבקשה לדיון נוסף, ובו פירטה את נימוקיה נגד הריסת המבנה.

 

כמו כן נודע למועצה כי לחברי הוועדה הארכיטקטונית, הדנה בתוכניות העיר עתיקה, הוצג מידע חלקי ולא מדויק לגבי בית אונגר, שהביא לקבלת החלטה שגויה. התברר, שבעת אישור הוועדה על היתר הבנייה, לא נודעו פרטים מהותיים, דוגמת הרקע היסטורי של המבנה.

 

הרוכש: לא אוכל לשאת בהוצאות השימור

 

בשנים האחרונות עמד בית אונגר נטוש וחלקו העליון נאטם, כך שלא ניתן לדעת בוודאות מה מצבו של המבנה הנמצא תחתיו. לדברי הרוכש, הבית לא הוגדר קודם לכן כמבנה לשימור, אך בעקבות הלחץ הציבורי חזרו בהם ראש העיר והמהנדס מאישור התוכניות. "הבית המקורי התמוטט ואיש לא יודע האם המבנה שנמצא מתחת לאיטום קיים ואפשרי לשימור. אני מוכן לשמר אבל לא ייתכן שיאשרו את השימור בדיעבד וישלחו לי את החשבון. יש לי 7 ילדים ולא נערכתי לכך, אני אדם פרטי ולא אוכל לשאת בהוצאות האלה".

 

בתגובה נמסר מעיריית צפת: "האתר לא נכלל ברשימת האתרים לשימור ולכן ברגע שנודע לנו כי מדובר באתר בעל משמעות היסטורית ראש העיר, אין שוחט, נתן הוראה למנוע את תחילת העבודות ולהחזיר את התוכנית לוועדה לתכנון ובנייה. הבית נמצא בעיר העתיקה וככזה כל רוכשי הבתים באזור זה צריכים לקחת בחשבון שיש לבתים שבבעלותם ערך היסטורי או שקיימים במקום ממצאים ארכיאולוגים שימנעו בנייה במקום. במשך השנים האחרונות לא הייתה הקפדה על שימור מבנים בעיר ולכן כל בית שנותר הוא בעל ערך. בנוסף, בקרוב בכוונתינו להחיל תוכנית שימור על כל העיר העתיקה".

 

יוסי פלדמן, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים: "לאור העובדות יש לדרוש שהוועדה המקומית תשנה את החלטתה ותשאיר את המבנה על כנו. על עיריית צפת להכיר בחשיבות המבנה וכן בחשיבות המרקם הכולל של מתחם העיר העתיקה, אחד הנכסים החשובים של המורשת היהודית, אותם יש לשמר ולשקם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x