$
נדל"ן

ועדת השרים אישרה את ההצעה לרפורמה כוללת במינהל מקרקעי ישראל

במסגרת הרפורמה צפוייה העברת בעלות על קרקעות מהמינהל לידי החוכרים. אטיאס: "המהלך יאפשר לנו להפנות משאבים לטובת רכישת דירה במחירים סבירים"

דותן לוי 15:2904.05.09
ועדת השרים אישרה את ההצעה לרפורמה כוללת במינהל מקרקעי ישראל כפי שהוצעה על ידי שר האוצר. הוועדה דנה בכמה נושאים מרכזיים שעומדים כעת על סדר היום הציבורי, בהם הבעלות על הקרקעות, השליטה בקרקעות וניהולן וכן בהיבט התכנוני.

 

בכוונת הממשלה ליישם את הרפורמה באמצעות חקיקה בכנסת. על פי הערכות החוק החדש יעבור במסגרת חוק ההסדרים ב-12 למאי.

 

במהלך הישיבה התקבלו כמה החלטות מהותיות: בנושא הבעלות על הקרקעות הוחלט להעבירן לידי החוכרים בקרקעות עירוניות ביישובים בני 100 אלף תושבים ומעלה. במסגרת זו יצומצם כוחו של המינהל ויוגדלו הסמכויות של ועדות התכנון המקומיות, לצד הפחתת הלחץ משש הוועדות המחוזיות הקיימות. המטרה המרכזית בהעברת השטחים לבעלות פרטית היא הפחתת הבירוקרטיה ומניעת חיכוך מיותר עם המינהל במצבים של הרחבות, העברות בעלות וכו'.

 

במשרד השיכון והבינוי ציינו כי המהלך יאפשר למינהל להתרכז בפעילות הליבה - ניהול בנק הקרקעות. בנוסף, הוחלט להעביר את הפיתוח והתכנון לרשויות המקומיות או לשוק הפרטי. כמו כן ועדת השרים קבעה כי שר השיכון אטיאס ימשיך לכהן כיו"ר מועצת המינהל באופן קבוע.  

 

לדברי אטיאס, מדובר במפנה משמעותי, חשוב ונחוץ לענף. לדבריו "הרפורמה תביא למפנה דרמטי בתחום הבעלות על דירות, המהלך יאפשר לנו להפנות משאבים לדברים החשובים באמת - האפשרות לרכישת דירה במחירים סבירים".

 

עוד אמר השר, כי המשמעות של המעבר מחכירה לבעלות יביא לניצול יעיל יותר של הקרקע ויחסוך פגיעה באזורים הפתוחים: "בשל המצב הנוכחי, חוכרים רבים שיכלו להגדיל את שטחי הבנייה נמנעו מכך בשל בעיות בירוקרטיה. המעבר לבעלות יניע וידרבן חוכרים לנצל את שטחי המגורים, מה שיסיר לחץ לבנייה חדשה באזורים פתוחים".

 

ההיבט הסביבתי עלה על שולחן הוועדה מספר פעמים וגם בהיבט זה התקבלו כמה החלטות. הוועדה אישרה את דרישת השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, להוסיף למועצת הרשות החדשה את נציג המשרד להגנת הסביבה שישמש כחבר מלא (בעבר שימש נציג השר כמשקיף בלבד במועצת מקרקעי ישראל). כמו כן, לתפקידי הרשות הוסף סעיף לפיו מקרקעי ישראל ייועדו גם כמשאב לטובת הציבור והסביבה, וכן שיווק קרקע לפיתוח על ידי הרשות יהיה רק בקרקעות המיועדות לפיתוח בתוכניות מתאר מקומיות. בתוך כך, בוטלה ההצעה לשווק קרקע בלתי מתוכננת לייזום פרטי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x