$
נדל

סופית: נכנס לתוקפו חוק שמאי מכריע

אחת ממטרות החוק היא מניעת "קומבינות" ופשרות בלתי הוגנות בוועדות המקומיות לתכנון ובניה בקביעת גובה היטל ההשבחה; מעתה, במחלוקת על היטל ההשבחה יכריעו רק השמאי המכריע או ועדת הערר

דותן לוי 11:0703.05.09
לאחר שורה של התנגדויות וערעורים לבתי משפט, תיקון 84 לחוק התכנון והבנייה, המכונה "חוק שמאי מכריע" נכנס לתוקפו ביום שישי האחרון. השינוי המשמעותי שנובע מיישום החוק, הוא כי מעתה 10 שמאים מכריעים יפסקו על פי תקנות מיוחדות בכל המחלוקות הקיימות בין האזרח לוועדה המקומית בכל הקשור
לתשלום היטלי השבחה ותביעות לפי סעיף 197.

 

מטרת החוק של משרד המשפטים הייתה להגדיר מחדש את מעמד השמאי המכריע, במטרה לשפר את יעילותו ולהחדיר לתחום שקיפות, אי תלות והוגנות, ולסיים את ההליך בתוך זמן קצר ומוגדר - שמאי מכריע ימונה בתוך 15 יום מהגשת הבקשה למינוי, ופסיקתו תינתן בתוך 60 יום מהישיבה האחרונה.

 

במצב שהיה קיים עד כה, שיעור היטל ההשבחה נקבע על פי הערכות שמאיות, כך שלפי חוק התכנון והבנייה כל אזרח שחלק על גובה השומה יכל להביא שמאי מטעמו אשר יקבע "שומה אחרת". בדרך זו ניתן היה להגיע לפשרות של עשרות אחוזים עד לקביעת שומה מוסכמת עם הוועדה. במקרה שהמחלוקת לא נפתרה המשיכו לשמאי שלישי שהכריע בתיק ובהמשך לוועדת ערר. כעת, בעקבות כניסתו של החוק, נמנעת כל אפשרות להגיע לפשרות. כאשר תתגלע מחלוקת יוכל האזרח לערער על עצם השומה או על גובהה בועדת ערר או בפנייה לשמאי מכריע. עשרת השמאים שנבחרו לתפקיד הם: לבנה אשד, יצחק ברמן, רן וירניק, מנחם מלוכנא, אמנון נזרי, נאוה סירקיס, דורית פריאל, ניסים פרימו, בצלאל קציר, שמואל רוזנברג.

 

לדברי עו"ד צבי שוב המתמחה בדיני מקרקעין ובדיני תכנון ובנייה, הכוונות לבניית המנגנון החדש הן חיוביות, אך יחד עם זאת, יש לבצע הערכות מוקדמת של הרשויות בכדי למנוע מצב בו שומות לא יקבלו מענה הולם תוך זמן קצר. "עלולים להיווצר עומסים הן בוועדות הערר אשר עמוסות כבר בימים אלה, והן על עשרת השמאים המכריעים", הוא אומר. לכן,לדבריו יש לבצע חלוקה לפי גובה התיקים כך ששומות בגובה עשרת אלפים שקל לא ישכבו לצד שומות של מיליוני שקלים. "יש ליצור קופה נפרדת לשומות קטנות בדיוק כמו קופות האקספרס בסופר מרקט", הוא מסביר. עוד אומר שוב, כי אסור ששכרו של השמאי המכריע יקבע על פי גובה השומה, כי אז לא יהיה לו אינטרס לטפל בתיקים הקטנים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x