שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

לראשונה אחרי 118 שנה: אושרה תוכנית מתאר לעיר חדרה

בתוכנית המתאר החדשה מתוכננת בנייתן של 18 אלף יחידות דיור עד 2020. גולת הכותרת היא פרויקט פיתוח רצועת החוף, שבו ייבנו 1,400 חדרים חדשים בכמה בתי מלון ופארק תעסוקה ענקי

אורי חודי 09:4106.04.09

עיריית חדרה אישרה בסוף השבוע האחרון פה אחד את תוכנית המתאר השלמה לעיר. זוהי הפעם הראשונה שלעיר, המשתרעת על שטח של כ־53 אלף דונם, תהיה תוכנית אחידה שתסדיר את כל הפן התכנוני הקיים והעתידי. התוכנית, שעוברת כעת לאישורה של הוועדה המחוזית, מייעדת תוספת של כ־18.2 אלף יחידות דיור עד 2020, נוסף על 25 אלף הקיימות היום בעיר. בשנים שאחר כך מתוכננת תוספת של עוד כ־12 אלף יחידות דיור. על פי התכנון של העירייה, תוספת יחידות אלו תאפשר קיבולת אוכלוסייה של כ־140 אלף איש עד 2020. נכון להיום אוכלוסיית העיר מסתכמת בכ־90 אלף איש.

 

מעיריית חדרה נמסר כי אישור התוכנית יאפשר לוועדה המקומית בחדרה לקבל עוד סמכויות ממשרד הפנים לאישור תוכניות מפורטות, ותאפשר קיצור משמעותי של תהליכי התכנון מאחר שהיא מסדירה את כלל שימושי הקרקע בעיר ונותנת מסגרת ברורה ואופק תכנון רחב לעיר חדרה.

 

מבחינה כלכלית מקצה התוכנית שטח של כ־1,000 דונם באזור התעשייה הצפוני ומייעדת אותו למפעלי תעשייה ומחסני הפצה עתירת שטח, הרחבת אזור התעסוקה אגרונבנק שאושר לאחרונה ואמור לתת מענה לתעסוקה המתקדמת ולתעסוקת הייטק, משרדים, שירותים ושימושים משלימים. בסך הכל עתידות להיפתח במקום כ־45 אלף משרות. נוסף על כך מאתרת התוכנית שטח לאצטדיון עירוני, מרכז ספורט עירוני ובית תרבות.

 

לתוכנית שותפים הוועדה המקומית חדרה, משרד הפנים, מינהל מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון, ומלווה אותה ועדת היגוי מקצועית שבראשה עומדת נעמי פלט ממינהל התכנון במשרד הפנים. בראש צוות התכנון עומד אדריכל ישראל ברכה ממשרד י.ברכה מ.שחר אדריכלים וחברת אביב המנהלים את הפרויקט, ואת התוכנית ליווה יועץ שיתוף ציבור שריכז את תהליך שיתוף הציבור שהתקיים במהלך שלבי התכנון השונים.

 

חיבור הנקודות

 

עם המטרות שהוגדרו לתוכנית המתאר נמנים העלאת תדמית העיר ומיצובה במישור החוף תוך הגדלת כושר התחרות; הפיכת חדרה לעיר המרכזת פעילות תרבותית אזורית; שדרוג מערכות שטחים פתוחים ברמה השכונתית, הרובעית והעירונית וקישורם לסובב העיר; יצירת מנופים להתחדשות אורבנית בעיר הקיימת; קביעת מדיניות שימור מבנים היסטוריים ואתרי נוף מורשת; מניעת עזיבת צעירים ועידוד הגירה חיובית לעיר והגדלת מערך היצע מקומות תעסוקה לתושבי העיר.

 

"חדרה חוגגת השנה 118 שנים להיווסדה ועד היום לא היתה לה תוכנית מתאר מאושרת", אומר אדריכל העיר אבישי קימלדורף. "התוכנית שאושרה היא פרי עבודה של ארבע שנים אינטנסיביות שבמהלכן גם שיתפנו גם את הציבור. לתוכנית משמעות גדולה מאוד לעיר והיא תחבר את כל התוכניות הנקודתיות שאושרו עד היום. אחד הדברים שלהם דואגת התוכנית הוא שמירה על השטחים הירוקים שעוטפים את העיר במעין טבעת שהיא כ־50% משטח העיר כולה. בשורה נוספת של התוכנית היא התייחסות לפיתוח רצועת החוף של העיר. יש לחדרה כ־2,000 דונם קרקע הסמוכה לים - דבר שכמעט לא קיים היום בשום מקום אחר בארץ".

 

לדברי קימלדורף, באזור חוף הים מתוכננות לא פחות מעשרת אלפים יחידות דיור בבנייה רוויה וכ־1,400 חדרים בבתי מלון שונים. "אנחנו פועלים עם משרד התיירות כדי לשים את חדרה על מפת התיירות בישראל", הוא אומר. עוד מתחם שבו תקודם בנייה חדשה נמצא בדרום מערב העיר, במקום שבו ניצב פרויקט חופים של חברת חפציבה, שעומד כיום כאנדרטה אילמת לנפילתה לפני כשנתיים. "מתוכננת שם עוד בנייה של כ־1,000 יחידות דיור", אומר קימלדורף, "ובמתחם סמוך ישווקו גם מגרשים של כ־400 מ"ר כל אחד לבנייה פרטית".

 

אלפי מקומות עבודה

 

"זהו רגע היסטורי לעיר חדרה", אמר ל"כלכליסט" ראש עיריית חדרה חיים אביטן. "הפוטנציאל שלא מומש עד היום קורם עור וגידים בעקבות אישור התוכנית. תוכנית המתאר תוכל להפוך את חדרה למעצמה כלכלית. אין ספק שמהתוכנית שאושרה עכשיו ייגזרו עוד הרבה תוכניות שיעלו מאוד את רמת העיר".

 

שטחה המוניציפלי של חדרה מציב אותה במקום הרביעי בין הערים הגדולות בארץ, ונוסף על כך יש לה גם רצועת חוף באורך של שבעה קילומטרים על שפת הים התיכון.

 

"העיר נמצאת במרכז המדינה, כבישי האורך חוצים אותה וגם מסילת הברזל. אין ספק שאישור התוכנית הוא נקודת מפנה לעיר. בעזרת אזור התעסוקה שאושר לאחרונה שיהיה עוגן כלכלי רציני לעיר, נוכל למשוך לכאן אוכלוסייה חזקה חדשה ולהשאיר את הצעירים בעיר", אמר אביטן.

 

 

הדמיה של פארק התעשייה הדמיה של פארק התעשייה

 

התוכנית שאליה התייחס אביטן היא תוכנית לפארק תעסוקה נרחב, שכאמור עתיד להשתרע על שטח של כ־1,000 דונם ולספק בסופו של דבר אלפי מקומות תעסוקה חדשים. מתחם התעסוקה יוקם בשטח שבין כביש החוף ומסילת הברזל בחדרה, בהיקף כולל של כ־500 אלף מ"ר.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" באוגוסט 2008, בעלת הקרקע הגדולה במתחם היא חברת אזורים שבשליטת שעיה בוימלגרין, שבבעלותה כ־200 דונם מהקרקע. אזורים מלווה את הפרויקט באופן צמוד, ובסתיו שעבר כבר החלה לקדם תכנון לביצוע פרויקט רחב היקף בשטח שלה ביער חדרה, שיכלול שטחי מסחר בהיקף של 40 אלף מ"ר ושטח תעסוקה בהיקף דומה.

 

תוכנית המתאר החדשה נוגעת גם בתחום התחבורה ומציעה שיפור של מערכות התנועה בחדרה על ידי חיזוק מערכת התחבורה הציבורית ופיתוח תחנת חדרה מערב כחלק ממסוף תחבורה עירוני ובין־עירוני.

 

יו"ר ועדת ההיגוי של התוכנית נעמי פלט, המנהלת את תחום הנחיית תוכניות מתאר מקומיות במינהל התכנון במשרד הפנים, אמרה כי התוכנית היא מנוף לצמיחת העיר וציינה כי קידום התוכנית התאפשר הודות לשיתוף הפעולה בין כל הגורמים המעורבים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x