$
נדל"ן

פרשנות: רעיונות ישנים, מוטיבציה חדשה

הרפורמה שמציע נתניהו במינהל נועדה בעיקר להעביר את כוחו לשני גופים: מועצה שתפקח עליו ואולי אף תחליף אותו ממש בתחומים מסוימים, ולצדה משרד הבינוי והשיכון

אורי חודי ודותן לוי 08:2824.03.09

החלק הכלכלי בקמפיין הבחירות של בנימין נתניהו לראשות הממשלה עסק ברובו בשני נושאים - הטיפול במסים והטיפול בתחום הנדל"ן. במילים אחרות, נתניהו הבטיח להוריד מסים ולהחליש את מינהל מקרקעי ישראל. כבר שנים יש קונצנזוס במשק בנוגע להחלשת המינהל: כולם מסכימים שהפעילות הנדל"נית בישראל

היתה פשוטה יותר לו היה מינהל מקרקעי ישראל גוף פחות דומיננטי.

 

הרפורמה שמציע נתניהו במינהל נועדה בעיקר להעביר את כוחו לשני גופים: מועצה שתפקח עליו ואולי אף תחליף אותו ממש בתחומים מסוימים, ולצדה משרד הבינוי והשיכון. אחד הסעיפים החשובים ביותר ברפורמה המוצעת מתייחס לחלוקה ברורה של פעילויות המינהל לגופים ייעודיים. הרעיון הוא להוציא את הפעילות שמבצע היום כל מחוז ומחוז במינהל למיקור חוץ, ועל ידי כך לייעל את תהליך העבודה. תהליך דומה נעשה בעבר במעצ, ובסופו נותרו ברשות החדשה כ־200 עובדים לעומת 700 במעצ הישנה. אם תהליך דומה עתיד לקרות במינהל, סביר להניח שכמות דומה של אנשים תמצא את עצמה בחוץ.

 

פרט לכך, הרפורמה כוללת בתוכה כמה נושאים שגורמים שונים, כולל נתניהו עצמו כשר אוצר, כבר העלו בעבר. כמה מהסעיפים אף מומשו: חלק מפעולות פיתוח התשתיות, התכנון המפורט והייזום כבר מבוצעות על ידי החברות הכלכליות של הערים. בראיון שערך "כלכליסט" עם ראש המינהל ירון ביבי בראש השנה האחרון דיבר ביבי עצמו על יישום חלק מהסעיפים המופיעים ברפורמה. "אנחנו צריכים לייעל את עצמנו, להיות הרבה יותר מובנים לציבור ולהוריד פעילות שאינה בליבת העסקים שלנו", אמר ביבי, "היכן שאני יכול להוציא מה שנקרא אצלנו ב'מכר', כלומר העברת בעלות, אני מעדיף לחסוך 'לקוחות' עתידיים ולעשות זאת".

 

בתחום הקרקע החקלאית מציע נתניהו כי חוכרי קרקע חקלאית יוכלו ליזום שינוי בייעוד הקרקע. זאת בניגוד למצב כיום, שלפיו רק המינהל או המושב יכולים ליזום שינוי כזה. נוסף על כך הוא מציע החלפת קרקעות בין המינהל לקק"ל, כשקק"ל תקבל קרקעות זולות בנגב ובגליל תמורת אדמות יקרות באזורים אחרים. לדברי עו"ד עמית יפרח, המייצג את תנועת המושבים, ניהול קרקעות קק"ל על ידי המינהל יצר בעיות רבות בקק"ל, והפך אותה לחברה שמתקשה להעביר החלטות. זה זמן שבקק"ל בוחנים את האפשרות לקבל לידיהם קרקעות בפריפריה, בעיקר קרקעות חקלאיות, שינוהלו על ידה.

 

"חשוב מאוד ליישם את כל הסעיפים כי זה ייעל את המינהל", אומר יוסי גורדון, מנכ"ל התאחדות הקבלנים, ששימש בעבר חבר במועצת מקרקעי ישראל. "אם הממשלה החדשה תהיה נחושה לבצע את השינויים והדברים אכן יקרו - מדובר במהפכה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x