שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

אושרה הקמת שכונה חדשה בחיפה

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה דרישת תושבי שכונת ורדיה לעצור את הקמתה של שכונת מעונות גאולה החדשה, שעתידה לכלול 280 יחידות דיור

שי פאוזנר 12:4316.03.09
בית המשפט המחוזי בחיפה בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, בראשות השופט רון סוקול, דחה בסוף השבוע את עתירת תושבי שכונת ורדיה כנגד תוכנית להקמת שכונת המגורים מעונות גאולה החדשה בחיפה. העותרים מורדיה התנגדו לתנאים שונים שנקבעו בתוכנית העירייה והתמקדו בשני נושאים: אי־התאמת התוכנית לאישורי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בעניין גובה המבנים שייבנו בשכונה החדשה, ושינוי הכביש המרכזי המחבר בין שתי השכונות בתוכנית העירייה.

 

בתוכנית שאושרה נקבע שתיבנה עוד שכונת מגורים, בשם מעונות גאולה החדשה, שתכלול 280 יחידות דיור (במקום 400 כפי שביקשה העירייה). כמו כן נקבע שתיסלל בה דרך המקשרת בין שלוש השכונות ותעבור מורדיה דרך השכונה החדשה, לשכונת מעונות גאולה הקיימת, ותתחבר לדרך רופין.

 

שכונת גאולה בחיפה. תקושר בכביש לשכונה החדשה שכונת גאולה בחיפה. תקושר בכביש לשכונה החדשה צילום: דורון גולן

 

המשפט בין התובעים לעיריית חיפה החל בסוף נובמבר 2008, וקדם לו הסכם שנחתם בין הצדדים ואושר בבית המשפט העליון. בסוף המשפט דרשו התושבים המתנגדים לבנייה תוספת חדשה להסכם, שתכלול הרחבה של הדיון בנושאי הכביש ושינוי בתוכנית. במסגרת המשפט תקפו העותרים את התנהלות ועדות התכנון, שלטענתם, פעלו באופן "מחתרתי... ניצלו את תקופת הביניים שבין מועד אישור התוכנית למועד פרסומה כדי לעשות שינויים רבים בדרך של הוספת נספחים, תיקונים טקסטואליים, גרפים והשלמות פרטים". התושבים אף תקפו את השיטה, המאפשרת "פעולות תכנוניות נסתרות מהעין" כלשונם.

 

בית המשפט דחה את העתירה וקבע שלא נערכו בתוכנית שינויים מהותיים המצדיקים להחזיר את התוכנית לשלב הדיון בהפקדתה (אישורה הרשמי והעברתה להתנגדויות - ש"פ). השופט הזכיר שהשינויים התקבלו בהסכמה של הצדדים, שאף קיבלה תוקף של פסק דין בבית המשפט העליון. העותרים, מציין סוקול, היו צד בהסכמות, ואם סברו שיש פסול באישור התוכנית ושיש להפקידה מחדש, היה עליהם לטעון זאת כבר בעת שהושגו ההסכמות.

 

בית המשפט דחה את העתירה וכתב בהחלטתו: "נוצר הרושם, במיוחד לאחר שנמסרו ההבהרות בדיון, כי העותרים לא השלימו עם התוכנית ועל אף ההסכמה שהושגה בבית המשפט העליון, הם עושים ככל שביכולתם לעכב ולדחות את יישומה". השופט סוקול הוסיף: "ראוי שהעותרים יפנו את מרצם לקידום הסכמות עם היזמים בעניינים והנושאים שנועדו להבטיח את איכות החיים בשתי השכונות". הוא אף פסק לתושבי השכונה הוותיקה הוצאות משפט בגובה של 15 אלף שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x