שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

התייעלות במינהל מקרקעי ישראל? מציעים לוותר על דמי היתר לתוספות בנייה

מדובר בבתים צמודי קרקע במגזר העירוני; כמו כן מתכנן המנהל לאפשר לבעלי הבתים בפריפריה בניית יחידה שנייה ללא תשלום נוסף

דותן לוי 15:5504.03.09

בעלי בתים צמודי קרקע המתגוררים על קרקע של המינהל, המוגדרת למטרות מגורים, צפויים לזכות בקרוב בפטור מדמי היתר. מינהל מקרקעי ישראל מתכוון להציע בישיבת מועצת מקרקעי ישראל שתתקיים בשבוע הבא לוותר על תשלומי דמי היתר בעת בניית תוספות, כך שניתן יהיה לנצל את זכויות הבנייה עד 360

מ"ר ללא תשלום למינהל. ההצעה לפטור מתייחסת בשלב זה רק למגזר העירוני.

 

עד כה גבה המינהל דמי היתר בכמה מקרים: שינוי יעוד או ניצול הקרקע, פיצול המגרש או במקרה של תוספות בנייה. במקרה האחרון, על כל הרחבה של הבית מעבר לשטח בנוי של 160 מ"ר. מדובר בתשלום בגובה של 31% שנגבו על ידי המנהל על העלייה בערך הקרקע בגין תוספת הבנייה.

 

כך לדוגמא, בית צמוד קרקע בשטח של 110 מ"ר יכל עד כה להרחיב את ביתו בהתאם לתוכנית בניין עיר עד לשטח של 160 מ"ר ללא תשלום דמי היתר. מעבר לכך לוותה התוספת בתשלום למינהל.

 

בנוסף, באזור עדיפות לאומית א' ובאזור קו עימות מציע המינהל להרחיב את ההטבות ולאפשר מתן פטור מלא מתוספות בנייה ללא הגבלת שטח, בכפוף לתב"ע מאושרת, ויתרה מכך ממליץ לאפשר בניית בית נוסף על המגרש

ללא תמורה נוספת, בעיסקות פיצול מגרש או שינוי ניצול.

 

מבחינת המנהל, צמצום הטיפול בנושא גביית תשלום דמי היתר יאפשר לו להפנות משאבים לצורך טיפול בקרקעות שטרם הוקצו ולייעל את הטיפול בקרקעות אלו.

 

לדברי ירון ביבי, מנהל המינהל אשר יזם את ההצעה והביאה היום לאישור ההנהלה: "קבלת ההחלטה לא רק שיש בה להוריד נטל כספי גדול מהציבור ולהפחית את החיכוך במינהל, היא גם תביא להגברת הפעילות במשק, לניצול מיטבי של קרקע בנוייה ושמירה על רזרבות קרקע בלתי מפותחת לדורות הבאים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x