שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

תביעה ראשונה נגד תכנית השימור של עיריית ת"א

תביעה של 23.5 מיליון שקל מבוססת על אובדן זכויות לבניית 22 יחידות דיור. בעירייה טוענים כי ניוד זכויות בתוכנית המחמירה מאפשר לקבל תמורה כספית מלאה

אורי חודי 11:4405.02.09

תביעה ראשונה מסוגה הוגשה השבוע על ידי בעלי נכס בתל אביב, הדורש לפצותו בשל אישור תוכנית שימור בתים בעיר. ההערכה היא כי מדובר בסנונית ראשונה שאחריה עשוי לבוא מבול של תביעות בתחום זה נגד העירייה. על פי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה, אפשר להגיש תביעות דומות עד ספטמבר 2011.

 

אחת

הבעיות המרכזיות של נושא השימור הוא חוסר יכולת של בעלי נכס לשימור לנצל את הקרקע ולבנות מבנה אחר במקומו. הפתרון שאותו מציעה תוכנית השימור לבעלי הנכסים שהוכרזו כמבנים לשימור הוא ניוד זכויות הבנייה למקומות אחרים. גורמים בעירייה מסרו כי זכויות הבניה הקיימות בבניינים לשימור רגיל או מחמיר לא נלקחו מאיש. לדבריהם, דווקא בבניינים לשימור מחמיר אפשר לנייד זכויות בנייה בתוספת תמריצים למגרש אחר בתמורה כספית מלאה, אשר אמורה לממן גם את עלות השיפוץ לשימור הבניין המקורי. למרות הדברים, בעלי נכסים בשוק זה טוענים כי הפתרון מסובך מדי ולא ישים, בין השאר בגלל היבטי מיסוי וחיוב בעל נכס קיים לקבל את בעל הזכויות כשותף.

 

במסגרת התביעה דורש בעל נכס שניצב במגרש של 1.1 דונם ברחוב ביאליק בעיר פיצוי של 23.5 מיליון שקל. הערכת הנזק בתביעה, שהוגשה באמצעות משרד עו"ד משה שוב ושות', מבוססת על הערכת שמאי המקרקעין יוסף פישלר ושלומי מערבי, שלפיה אפשר לבנות במקום 22 יחידות דיור. זאת מעבר לעובדה שעל פי החלטת העירייה על בעלי הנכס לבצע שיפוץ שלו ולתחזק אותו באופן מחמיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x