שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

עיריית ת"א הרסה את הבית היהודי היחיד במתחם שרונה

המועצה לשימור אתרים תכננה להיאבק בהחלטה, אך הופתעה לגלות שההריסה בוצעה היום. מדובר בביתו של הרוקח וההומאופט הראשון בישראל

שי פאוזנר 15:1628.12.08

עיריית ת"א הרסה היום (א') את הבית היהודי היחיד במתחם שרונה בעיר. זאת בהמשך לתוכנית של המועצה לשימור אתרים לצאת למלחמה נגד התוכנית להרוס את הבית. מדובר בביתו של הרוקח וההומאופט הראשון בישראל, הנמצא בסמוך לקריה בתל אביב.

 

מדובר בבית המרקחת של הרוקח המיתולוגי איזידור ממלוק, שנבנה בשנת 1921 וניצב עד היום ברחוב דוד אלעזר 14. למבנה אין אמנם ערך אדריכלי אך הוא מהווה מרכז של סיפור היסטורי בעל חשיבות למושבה הטמפלרית וכן את סיפורו של הרוקח הציוני, היהודי היחיד בלב המושבה הטמפלרית.

 

למרות הריסת המבנה, המועצה מארגנת טקס על ההריסות, הכולל הפגנה שקטה והדלקת נר אחרון של חנוכה בהשתתפות בנו של ממלוק, יונתן, אשר בילה את שנותיו הראשונות בשרונה ומשמש כיום מדריך במושבה ומהווה אחת האטרקציות המרכזיות של קבוצות מבקרים במתחם.

 

בית המרקחת ממלוק בשרונה היה מבנה חד קומתי בגודל של 64  מ"ר, עשוי מבטון ונבנה בסגנון בתי המרקחת של התקופה בה הוקם. המבנה שימש כבית מרקחת עד שנת 1944 ובשנת 1948 עבר לידי הצבא שהשתלט על מתחם המושבה. כאמור, ממלוק היה מראשוני המרפאים האלטרנטיביים, הוא הביא ארצה את הריפוי בהומאופטיה שהומצאה בגרמניה רק לפני 200 שנה, וכן השתמש בעשבי מרפא לריפוי מרבית החולים.

 

מתחם שרונה מתחם שרונה צילום: עומר הכהן

 

המאבק לשימור המבנה נמשך כשלוש שנים, ולאחרונה התקבלה החלטה בעיריית תל אביב בדבר הריסתו.

 

במועצה לשימור אתרים טענו כי המבנה שנהרס אינו נכלל ברשימת השימור של עיריית תל אביב ואינו כלול ברשימת 37 הבתים לשימור במושבה הטמפלרית, כיוון שבידי מקבלי ההחלטה בזמנו לא היו הנתונים המתאימים המציגים את סיפורו המיוחד של המבנה. 

 

המועצה לשימור אתרים פנתה לעיריית תל אביב ולמינהלת שרונה עם פיתרון חלופי שיאפשר פתיחת מעבר בלב המבנה, כך שישמש כאתר תצוגה ייחודי וגם מעין שער בלב הציר הירוק של שרונה. פיתרון זה לא נדון בצורה רצינית עד היום, ולאור אישור תב"ע שבה המבנה אינו כלול, נהרס היום הבית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x