שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

קיבוץ איילת השחר יהפוך למושב

בעקבות אישור הוועדה הארצית לנושאים תכנוניים ישונה מעמדו של הקיבוץ. כל משפחה תקבל דונם עליו תוכל להקים 2 יחידות דיור ושטח לתעסוקה

דותן לוי 19:2025.11.08

הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (הולנת"ע), אישרה היום (ג') את שינוי מעמדו של קיבוץ איילת השחר בגליל העליון למושב. מדובר במאורע היסטורי עבור הקיבוץ אשר נוסד בשנת 1915 – לפני 94 שנים.

 

בקיבוץ מתגוררות כיום כ-200 משפחות אשר כל אחת מהן תקבל שטח מגורים של דונם אשר

יאפשר בנייה של בית מגורים מרכזי בשטח של עד 160 מ"ר, יחידת הורים צמודה בשטח של עד 55 מ"ר וכן שטח לתעסוקה לבעלי מקצועות חופשיים של עד 50 מ"ר. בהשוואה לקיבוצים שעברו להפרטה מלאה ורושמים את הבתים על שם החברים מדובר בהטבה משמעותית שכן בקיבוצים אלה מקבל כל חבר מגרש בשטח של 350-500 מ"ר בלבד ללא אפשרות לאזור תעסוקה.

 

קיבוצים נוספים שנמצאים בתהליכים של שינוי מעמדם למושב הם נטור שברמת הגולן וכן קיבוץ בית העמק שבגליל המערבי.

 

בשל הבעייתיות של המבנים הקיימים בקיבוץ, יקבל כל חבר זכויות על קרקע באזור המיועד להרחבה כאשר שטח התוכנית כולה עומד על 1275 דונם. התוכנית המקורית כפי שביקש הקיבוץ אפשרה לכל משפחה חברת קיבוץ לקבל 2 דונם לדיור וכן שטחים לתעסוקה בהיקף של 500 מ"ר אך בעקבות התנגדות שהובילה החברה להגנת הטבע, צמצמה הוועדה את השטח לדונם מגורים ו-250 מ"ר לתעסוקה.

 

לדברי איתמר בן דוד, המתכנן הסביבתי של החברה להגנת הטבע והנציג שלה בוועדה, הקיבוצים המעוניינים לשנות את סיווגם למושב, עושים מהלך זה מסיבות קנייניות ברורות, "לא ניתן להסכים לפגיעה בשטחים פתוחים, העלולה להתבצע בשל שינוי ארגוני ממעמד קיבוץ למושב – אשר סיבותיו בעיקר נדל"ניות. חשוב לציין כי הוועדה החליטה שבעקבות השינוי לא יורחב תחום הבינוי והפיתוח לעבר השטחים הפתוחים", אומר בן דוד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x