נדל"ן

איש המסתורין שכבש את קיסריה: "קומץ מקומיים תוקעים את היישוב"

בצרפת הוא מפחד מעבריינים, אבל בקיסריה הוא דופק על דלתות התושבים ומציע לרכוש את ביתם. אחרי 15 שנה שבהן קנה עשר וילות ביישוב והרוויח 7-5 מיליון דולר, כלכליסט מראיין את אחד ממשקיעי הנדל"ן הפרטיים הזרים הגדולים בארץ

דותן לוי 08:4712.10.08

"שלום, מדבר הנציג הישראלי של איש העסקים היהודי־צרפתי מרסל (שם בדוי)", אמר הקול שמעבר לקו, "בהמשך לפגישתך עם מרסל, לאחר התייעצות עם עורך דינו ובעקבות חשש שלו ושל בני משפחתו מסחיטה או אפילו מחטיפה של גורמים עבריינים, אנחנו מבקשים שלא תפרסמו את שמו ואת תמונתו", אמר הנציג.

 

מרסל הגיע לישראל בשנות התשעים עקב חשש להתגברות האנטישמיות בצרפת. עם זאת, בניגוד לצרפתים אחרים הוא לא הסתפק ברכישת דירה אחת שתמתין לבני משפחתו כפוליסת ביטוח לימים קשים, אלא החל להשקיע במרץ בנדל"ן בשוק המצומצם של קיסריה.

 

"בזמן שפיקחנו על בניית הבית החדש שלנו בשכונת הגולף בקיסריה הגיע בחור צרפתי והציע לנו 13 מיליון שקל על הבית", מספר אחד מתושבי קיסריה, "סירבנו והוא המשיך בדרכו". תושבים נוספים בייישוב מספרים סיפורים דומים על הצעות רכישה של אותו יזם צרפתי.

 

מרסל, כך מתברר, מוכר היטב בנוף המקומי, על ידי התושבים ובייחוד על ידי מתווכי הנדל"ן הרבים שנמצאים עמו בקשר הדוק. הוא קבלן ויזם במקצועו, שהתכוון לעשות עלייה ולהשתקע בקיסריה, אולם שינה את תוכניותיו והמשיך להתגורר בצרפת ולבקר בישראל לעתים תכופות. ב־15 השנים האחרונות ריכז את השקעותיו בקיסריה - היישוב האהוב עליו. את ביתו ביישוב רכש עוד בימים שבהם הנדל"ן בקיסריה, לדבריו, היה זול באופן לא פרופורציונלי למיקום היישוב. אחרי שקנה כבר עשר וילות ביישוב, נותרו לו כיום ארבעה בתים: שלושה מהם הוא מנסה למכור, ואת הרביעי ישאיר לעצמו כבית נופש.

 

הוילה ברחוב ספיר. "חסר ביישוב מרכז מסחרי שיציע חנויות יוקרה" הוילה ברחוב ספיר. "חסר ביישוב מרכז מסחרי שיציע חנויות יוקרה" צילום: ערן יופי כהן

 

"מרסל הוא בעל טביעת עין מצוינת לנדל"ן להשקעה, ואני מעריך שבחמש השנים האחרונות הוא הרוויח 7-5 מיליון דולר מעסקאות נדל"ן בקיסריה", מספר לנו מתווך מקומי. לדוגמה, בית שרכש בשכונה 9 ב-3 מיליון דולר נמכר ב-5.5 מיליון דולר; מגרש בשכונה 6 שרכש ב-1.5 מיליון דולר נמכר ב-2.6 מיליון דולר; ובבעלותו עוד בית בשכונה 13 שנרכש ב-2.2 מיליון דולר ושווה היום הרבה יותר.

 

הפיתוח המקומי תקוע

 

"את שלושת הבתים שאני מתכוון למכור רכשתי בכ-1.2 מיליון דולר לבית, וכיום אני דורש עליהם כ-2.2 מיליון דולר לבית", אומר מרסל. לדבריו, בארבע השנים האחרונות עלו המחירים ביישוב ב-50%–100%, אך כעת רמות המחירים גבוהות מדי. "אמנם ביחס להרצליה פיתוח המחירים כאן נמוכים מאוד, אבל זה עדיין גבוה מדי לטעמי", אומר מרסל. את קיסריה הוא אוהב בעיקר בזכות השקט והניקיון, ולדבריו כמוהו חושבים עוד צרפתים שהגיעו ליישוב. כיום מחזיקות כמאה משפחות צרפתיות נכסים בקיסריה, ורק 30 מהן מתגוררות שם בקביעות.

 

הוילה של "מרסל" ברחוב לשם. "רכשתי ב-1.2 מיליון דולר, שעת אני דורש 2.2 מיליון" הוילה של "מרסל" ברחוב לשם. "רכשתי ב-1.2 מיליון דולר, שעת אני דורש 2.2 מיליון" צילום: ערן יופי כהן

 

למרות אהבתו לקיסריה, למרסל יש לא מעט טענות על התפתחות היישוב. "בקיסריה אין לאן לצאת לבלות. בשבתות מגיעים לכאן מטיילים רבים ואין להם מקום מסודר לשבת ולאכול בו. אם אתה רוצה לבלות בפאב אתה צריך לנסוע עד תל אביב, אבל אז אי אפשר לשתות אלכוהול. רק מהסיבה הזו אני מתכוון כעת לרכוש דירה בתל אביב", הוא אומר. גם רעיונות לפיתוח מציע מרסל, הטוען כי חסר ביישוב מרכז מסחרי מתאים שיציע חנויות יוקרה. לטענתו, מלון דן הוא ישן ומגעיל ויש להחליף אותו בשני מלונות חדשים על קו החוף. בעצירת הפיתוח ביישוב מאשים מרסל קומץ של מקומיים ש"תוקעים" את קיסריה: "אותם אנשים מעדיפים שהיישוב ייראה כמו בשנות השבעים במקום לחדש ולשנות".

 

הקבלנים לא משקיעים

 

מרסל, שמתגורר בקאן שבצרפת, נחשב לקבלן בסדר גודל קטן. בכל עת הוא בונה בניין אחד של 20–10 יחידות דיור, שאותן הוא מוכר במחיר ממוצע של עשרת אלפים יורו למ"ר. על הקבלנים הישראלים אין לו מילה טובה לומר: "רק כסף קל ומהיר מעניין אותם והם לא משקיעים באיכות", הוא אומר. "כשאני בונה בצרפת, אני בונה בית שיחזיק לכל החיים. בכל הבתים שקניתי בישראל היו ליקויי בנייה רבים והוצאתי הרבה כסף על תחזוקה ושיפוצים".

 

לטענתו, גם בתל אביב אין סיבה למחירים הגבוהים. "מה יש שם?", הוא שואל בסרקסטיות, "עיר מלוכלכת עם בניינים ישנים ומכוערים ובמצב רעוע. להערכתי, בקרוב מאוד השוק התל אביבי יתפכח והמחירים שם יחזרו להיות שפויים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x