$
נדל"ן

האגודה לזכויות האזרח לביהמ"ש: לעצור פרויקט המגורים לאנשי היי-טק בת"א

לדברי האגודה, "סלקציה של ועדת קבלה לצורך מגורים היא תופעה מגונה, פוגענית ומשפילה"

אורי חודי 16:3624.08.08

האגודה לזכויות האזרח בישראל עתרה הבוקר לבית המשפט המחוזי, נגד כוונת עיריית תל אביב להקים פרויקט מגורים לאנשי היי-טק ושוק ההון במתחם השוק הסיטוני. לפי התוכנית, התושבים במקום ייבחרו באמצעות ועדת קבלה.

 

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח,

נדרשת עיריית תל אביב להודיע מראש למשתתפים במכרז להקמת הפרויקט, כי לא יוכלו לשווק דירות בצורה מפלה או באמצעות ועדת קבלה, ואף לכלול זאת בחוזה עם היזמים שיזכו במכרז.

 

בעתירה, שהוגשה לבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב, מתבסס גן-מור על שורה של תקדימים, שלפיהם לא זו בלבד שנאסר על העירייה עצמה להפלות, אלא שחובתה גם להבטיח כי מתמודדים במכרזים מטעמה לא יקיימו אפליה או יפגעו בזכויות אדם אחרות.

 

כמו כן מצוין בעתירה כי החלטת העירייה מנוגדת לחוק חובת המכרזים, האוסר על גופים ציבוריים לפרסם מכרזים מפלים.

 

גן-מור אמר: "סלקציה של ועדת קבלה לצורך מגורים היא תופעה מגונה, פוגענית ומשפילה. ועדות הקבלה נועדו לאפשר לקבוצות חזקות להסתגר בקהילות מגודרות והומוגניות. אין הכרח להציב גדר פיזית סביב מתחם המגורים; ועדת הקבלה היא-היא הגדר.

 

"הניסיון מראה כי ועדות הקבלה מסננות מועמדים שאינם 'משלנו' לפי קריטריונים של גזע, עדה, נטייה מינית, מוגבלות ועוד, תוך שימוש במונחים ניטרליים כביכול דוגמת 'התאמה חברתית' או מקצוע. עיריית תל אביב לא יכולה להתנער מאחריות לכך שקרקע במכרז ציבורי תשווק בסופו של דבר רק לקבוצה מצומצמת של אנשים 'נבחרים'".

 

במסגרת המכרז מתוכננת הקמתן של כ-1,700 יחידות דיור. במאי האחרון פורסם כי עם המתחרים במכרז נמנית קבוצת רכישה בראשות היזמים דרור הלוי ורביב צולר. אלה הודיעו כי הקבוצה מיועדת לאנשי שוק ההון וההיי-טק.

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "לטענה לפיה העירייה מאפשרת סלקציה בבחירת הרוכשים אין כל בסיס. הקרקע בשוק הסיטוני מוצעת ליזמים שונים המחויבים להקים במקום, לפי דרישות העירייה, פרויקט המשלב מגורים ומסחר וכולל שטחי ציבור, בית ספר, גני ילדים, מרכז ספורט ומרכז תרבות לרווחת תושבי האזור. בכל מקרה, העירייה תגיב במידת הצורך בבית המשפט".

 

חברת "העיר החדשה", המארגנת את קבוצת הרכישה במתחם השוק הסיטונאי, הגיבה לעתירה שהוגשה היום על ידי האגודה לזכויות האזרח ואמרה: "איננו צד לעתירה אולם העותרים טועים פעמיים: מבחינה ציבורית, טועה האגודה בכך שהיא נלחמת למען הקבלנים וגורמת לכך שדירות במגדלי יוקרה ימשיכו להימכר לאלפיון העליון במקום לזוגות צעירים. "העיר החדשה" מאפשרת לזוגות צעירים ומעמד הביניים להגיע לדירת יוקרה במרכז תל אביב, במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק. מבחינה משפטית, הטענה אינה חדשה ואין בה דבר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x