$
נדל"ן

תושבי חריש ייאבקו נגד ההחלטה להפוך את היישוב לעיר חרדית

התושבים הקימו מטה מאבק נגד תוכניות משרד השיכון להקים 10,000 יחידות ביישוב עבור חרדים. לטענת התושבים, היישוב השקט יהפוך לעיר חרדית בתמיכת ראש המועצה, שלדבריהם תומך בפרויקט בניגוד לדעתם

דותן לוי 18:2506.08.08

זעם בקרב תושבי חריש, על הכרזת משרד השיכון, לפיה יש בכוונתו להפוך את היישוב לעיר חרדית. לטענת התושבים מדובר בהחלטה חד צדדית, אשר מתעלמת מדעתם ואינה מערבת אותם בתכנונים עתידיים. הצהרת התושבים מנוגדת להצהרות ראש מועצת חריש קציר, ניסים דהן, שטען כי תושבי חריש משוועים להקמת העיר החרדית על בסיס הישוב הקיים.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט" (ר' תיבה), העיר החרדית מתוכננת בשל מצוקת הדיור בקרב האוכלוסייה החרדית. בשלב ראשון הציע שר השיכון, זאב בוים, ל"וועדת הדיור החרדית", שבראשה עומד ח"כ מאיר פרוש וחברים בה גם נציגי החסידויות, כי משרדו יחל בתכנון מהיר לבניה של כ-10,000 יח"ד ביישוב ובמידה ויאשרו את התוכנית ניתן להתחיל מיידית בשיווק של 3,000 יחידות דיור.

 

דובר מטה המאבק של התושבים, יותם זיו, מספר כי במהלך השנים האחרונות משרד השיכון "מייבש" את היישוב, הממוקם בכניסה לואדי ערה ובסמוך לכביש 6, ומונע מקבלנים ויזמים לבנות ולהרחיב את היישוב במתכונתו הנוכחית - בתים צמודי קרקע באזור כפרי. לטענת מטה המאבק, הקמת עיר חרדית דורשת שינוי בתוכנית המתאר, כדי לשנות את ייעוד היישוב ולהפכו ליישוב עירוני המתאפיין בבנייה רוויה של בתים רבי קומות. שינוי כזה, לטענתם, לא ניתן לביצוע ללא שיתוף תושבי האזור.

 

הכניסה ליישוב חריש. יישוב כפרי שקט בחיק הטבע הכניסה ליישוב חריש. יישוב כפרי שקט בחיק הטבע צילום: אלעד גרשגורן

 

 

עוד מציין זיו, כי הקמת עיר בחריש מחייבת הרס של הטבע הייחודי באזור, שאחרי כשלון מאבקם של ארגוני איכות הסביבה נגד הרחבתו של כביש 6 לכיוון רמות מנשה, כולל חורש טבעי יחיד באזור.

 

במסגרת המאבק, אף מתכנן מטה התושבים, המונה כ-1,000 איש, לעתור בתקופה הקרובה לבג"צ בדרישה לקיים בחירות בנובמבר ביחד עם שאר הרשויות המקומיות במדינה. לטענת התושבים, ראש המועצה המכהן כיום, ניסים דהן, הוא מינוי של משרד הפנים אשר לא מייצג את האינטרסים שלהם.

 

"מאות משפחות שחיות חיים שלווים ונעימים"

ועד המאבק נגד משרד השיכון, אף מתקומם ומביע תמיהה על הכרזת המשרד, לפיה מתגוררים בישוב ערבים, עולים ממדינות קווקז ודתיים. "מדובר ביישוב כפרי שקט בחיק הטבע, שמשך אליו עד כה מאות משפחות שחיות חיים שלווים ונעימים. התושבים לא מתכוונים לאפשר למדינה לפגוע בהם ובמשפחותיהם וכל זאת מבלי לשמוע את דעתם", אומר זיו.

 

לדבריו, תושבי חריש נערכים בימים אלו לבחירת ועד מייצג של היישוב במטרה לבחור את מי שעומד בראשו לראשות המועצה במקום ניסים דהן, כדי להיאבק על זכויות התושבים ולמנוע את השתקתם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x