שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

תוקף ההכרזה על מתחם פינוי-בינוי יוכפל במטרה לאפשר יישום מוגבר של תוכניות

כך אישרה היום מליאת הכנסת. בדיון בחוק הסתבר, כי מתוך 130 תוכניות עליהן הכריזה הממשלה בשנת 2000, רק אחת יצאה אל הפועל. משרד השיכון מעוניין להאריך את תוקף ההכרזה על המתחמים, על מנת שהתוכניות לא יירדו לטמיון

אורי חודי 19:3630.07.08

הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה שנייה ושלישית את הצעתו של שר הפנים, לתיקון חוק התכנון והבנייה, לפיו יוארך תוקף הכרזה על מתחם פינוי-בינוי. המשמעות היא הארכה של 6 שנים נוספות למתחמי פינוי בינוי והתחדשות עירונית.

 

מתחמי פינוי-בינוי נהנים ממימון ממשלתי להכנת תוכנית ולקידומה, בין השאר בניהול התקציב ובהסברה לתושבים. עד היום, ההכרזה על מתחמי פינוי-בינוי חלה על 6 שנים לכל היותר. עכשיו, משאושר החוק, ניתן יהיה להאריך את ההכרזה ב-6 שנים נוספות לסך של 12 שנים.

 

בדיון הכנת החוק בוועדת הפנים התגלתה הביורוקרטיה הישראלית במערומיה: מסתבר, כי בשנים 2000-2002 התקבלו 4 החלטות ממשלה בהן הוכרז על כ-130 מתחמי פינוי-בינוי ברחבי הארץ. רק תוכנית אחת מסך כל המתחמים יצאה אל הפועל. תוקפן של ההכרזות פג והממשלה ביקשה להאריך את תוקפן על מנת לאפשר המשך ההליכים באותם מתחמים שהוכרזו - אך טרם החלו בעבודה.

 

נציגת משרד השיכון, עינת גנון, סגנית מנהלת תכנון במשרד סיפרה באותו דיון, כי "אם לא נאריך את תקופת ההכרזה יהיו תוכניות שיירדו לטמיון. כשהתחלנו את הפרויקט סברנו, שהכרזה על המתחמים לתקופה של שש שנים תהיה מספיקה. לצערנו, בגלל המורכבות של התוכניות האלה הסתבר שהתקופה אינה מספקת".

 

אזור פינוי-בינוי ברעננה. מתוך 130 תכניות אחת יושמה אזור פינוי-בינוי ברעננה. מתוך 130 תכניות אחת יושמה צילום: עמית שעל

 

שר הפנים, מאיר שטרית, הביע סיפוק מאישורו של החוק בקריאה שנייה ושלישית והבהיר כי מתן אורכה למתחמים אלה יעודד בעלי מבנים ודיירים להשתתף בתכניות פינוי ובינוי, מה שיוביל לתנופה חדשה וחשובה בתחום הבינוי.

 

דייר נכה שלא קיבל דיור חלופי מותאם, לא ייחשב "סרבן פינוי"

תוספת חשובה לחוק, שאושרה גם היא היום, קובעת כי דייר נכה לא ייחשב ל"סרבן פינוי" אם לא יסופק לו דיור חלופי מותאם. במסגרת חוק פינוי-בינוי הקיים, דייר המסרב להתפנות ולקבל דירה חלופית או את שוויה הכספי חשוף לתביעת נזיקין. יו"ר ועדת הפנים, ח"כ אופיר פינס-פז (עבודה) תיקן את החוק כך שדייר בעל מוגבלות לא ייחשב כ"סרבן פינוי" ולא יהיה חשוף לתביעות, אם לא סופק לו דיור חלופי ובו התאמות לצרכי נגישות מיוחדים. "הפסקנו מצב שבו זכויות הנכים נרמסו תחת גלגלי הפינוי", אמר ח"כ פינס-פז.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x