שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

לאחר עיכוב של כעשור: חוק הדיור הציבורי יוצא לדרך

על פי נוסח החוק שאושר לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הכלכלה וייכנס לתוקפו ב-2011, שיעור ההנחה המקסימלי לדיירים יעמוד על 82.5% ממחיר הדירה באזור המרכז, או 90% ממחירה בפריפריה

שאול אמסטרדמסקי 13:2922.07.08

ועדת הכלכלה אישרה היום (ג') פה אחד לקריאה שניה ושלישית את הצעת חוק הדיור הציבורי, שיזמו ח"כים רן כהן (מרצ) ויורם מרציאנו (עבודה). זאת לאחר שדקות לפני הדיון בועדת הכלכלה, הושגה פשרה בין יוזמי החוק לבין משרד האוצר, בדבר גובה ההנחה המקסימלית שיהיו זכאים לה דיירי הדיור הציבורי בעלי וותק של 30 שנה.

 

על פי נוסח החוק שאושר בוועדה, שיעור ההנחה המקסימלי לדיירים יעמוד על 82.5% ממחיר הדירה באזור המרכז, או 90% ממחיר הדירה בפריפריה (אזורי עדיפות לאומית א' וב'). ההנחה תינתן על פי אזור המגורים, על פי מספר הנפשות בדירה וכן על פי הוותק בדיור הציבורי.

 

על פי הסיכום בין הצדדים, החוק יכנס לתוקף בשנת 2011. עם זאת, בתוך 4 שבועות מאישור החוק במליאת הכנסת, יעניק משרד הבינוי והשיכון את הדירות למכירה במחיר מבצע, שמקביל לנוסח שנקבע בחוק, עד שיכנס החוק לתוקף. 75% מסך התשלומים עבור רכישת הדיור יוקצה לטובת בניית דירות חדשות בדיור הציבורי.

 

שיכון בחולון. הנחה של עד 82.5% ממחיר הדירה באיזור המרכז שיכון בחולון. הנחה של עד 82.5% ממחיר הדירה באיזור המרכז צילום: שאול גולן

 

את המשא ומתן בין יוזמי החוק לבין משרד האוצר ניהל יו"ר הקואליציה, ח"כ יואל חסון (קדימה). חוק הדיור הציבורי התקבל בכנסת כבר בשנת 1999, אולם מאז הוקפא שוב ושוב במסגרת חוק ההסדרים - ולא יושם. הקפאת החוק אמורה לפוג בינואר 2009, ולפיכך יזמו כהן ומרציאנו את החוק החדש.

 

רן כהן: "חוק הנושא בשורה חברתית"

תנאי הסף לזכאות להנחה הוא 5 שנות וותק לפחות בדיור הציבורי. כשליש מההנחה ינתן על פי מרכיב הוותק, ושני שלישים נוספים בהתאם למספר הנפשות המתגורר בדירה. נכים בשיעור של 100% נכות המתגוררים בדיור הציבורי, יהיו זכאים להנחה בשיעורים מוגדלים. עם זאת נקבע עוד, כי שרי האוצר והשיכון יקימו וועדת חריגים שתפרסם קריטריונים לפיהם נכים בשיעור הנמוך מ-100%, שאינם זכאים להנחה המקסימלית על פי החוק, יוכלו להגיש בקשה לקבלת הנחה גדולה יותר.

 

ח"כ כהן אמר לאחר ההצבעה, שהוא "מתרגש ומאושר להביא בשורה לדיירי הדיור הציבורי שחיים בטלטלה מזה עשור. זהו חוק שיש בו בשורה חברתית ואני מודה ליו"ר הקואליציה, יואל חסון, שהתערבותו ברגע האחרון הפכה את מכירת הדירות באופן מיידי לאפשרית".

 

ח"כ מרציאנו הוסיף: "אני חושב שזה אחד מההישגים החברתיים הגדולים ביותר של השנים האחרונות במדינת ישראל. אני שמח שהגענו להסכמה עם הקואליציה ועם האוצר על תחילת החוק באופן מיידי. אני מודה לרן כהן ושמח להיות שותף להצעת חוק מהפכנית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x