שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

להפוך מו"מ מתיש לקנייה קלה

האם דרך המכירה הרגילה של נדל"ן ממקסמת את התמורה עבור הנכס או שישנן בנמצא דרכים קלות יותר? המדריך להתמודדות במכרז לקניית נדל"ן

עו"ד דוד לוי 09:0126.06.08

הליכי ביצוע עסקת נדל"ן בתרבות העסקית הישראלית נהפכו לקשים ומסובכים. פעולה פשוטה של רכישת דירה או קנייה ומכירת מגרש טומנות בחובן שאלות משפטיות מסובכות ואי־ודאות כלכלית, בצד קשיים לא מבוטלים בניהול משא ומתן בין קונה למוכר, המתבטא בסופו של דבר במחיר העסקה. האם דרך המכירה

הרגילה של נדל"ן ממקסמת את התמורה עבור הנכס או שישנן בנמצא דרכים קלות יותר?

 

אחת הדרכים לרכישת נדל"ן היא באמצעות מכרזים המוצעים על ידי משרדי עורכי דין. הליך המכרז מאפשר לכל אדם להגיש הצעה לרכישה בצירוף ערבות בנקאית או צ'ק בנקאי בשיעור של 10% משווי ההצעה, ולאחר מכן להשתתף בהתמחרות על הנכס המוצע.

 

רכישת נכס באמצעות מכרז היא הדרך הקלה והפשוטה לרכישת נדל"ן, ואינה דורשת כלל מומחיות וניסיון. נוסף על כך, זוהי שיטה מנצחת אם מביאים בחשבון כי באינטראקציה רגילה בין מוכר נדל"ן לקונה עוברים הצדדים את גבול הטעם הטוב בעסקה.

 

משרדי עורכי דין רבים מייצגים מוסדות פיננסיים, בנקים, רשויות מדינה ואנשים פרטיים במכירה ובמימוש נדל"ן, בדרך כלל לצורך פירעון חובות. במקרה של מימוש נכסים על ידי הבעלים (אנשים פרטיים), סיבת המימוש היא לרוב הרצון לביצוע עסקת מכר מהירה ופשוטה.

 

מכירת נדל"ן באמצעות מכרז בשוק הפרטי מבטיחה למוכר ולקונה עסקה משתלמת ביותר. המוכר יכול למקסם את אפשרויות המכירה שלו באמצעות הליך המכרז על ידי הצעות המתקבלות מציבור רחב יותר (כל המדינה), להבדיל מקונים המשתייכים לקהל יעד מצומצם יותר של רוכשי נכס פוטנציאליים. לעתים סכום התמורה שמשולם עבור הנכס גבוה יותר מהסכום שהיה מתקבל לו הנכס היה נמכר בדרך המכירה הרגילה. הקונה, מאידך, מקבל את האפשרות לקבוע את המחיר עבור הנכס על פי יכולותיו והתאמתו לצרכיו.

 

במכרזים מטעם בתי המשפט וההוצאה לפועל, מדיניות המערכת המשפטית היא לאפשר מימוש הנכס בהפחתה של עד כ־20% מהמחיר המקורי של הנכס - הפחתה בגין מימוש מהיר.

 

משרדי עורכי דין אינם נוהגים לפרסם את מחיר הנכס בהודעה המוקדמת על המכרז כדי למקסם את התמורה מבחינת בעל הנכס. כמו כן, הליך המכרז הוא קצר (שבועיים) ונוח עבור שני הצדדים, בניגוד להליך המכירה הרגיל שעלול להימשך חודשים ארוכים.

 

היתרונות הגלומים במכירת נכס בהליכי מכרז הם רבים: הליך המכר של הנכס הוא מהיר מהרגיל (כ־30 יום לכל היותר); לרוב הוא חוסך לצדדים משא ומתן מתיש וארוך.

נוסף על כך, ההליך חוסך לצדדים דמי תיווך הנאמדים באלפי שקלים, והמחיר שנקבע לנכס משקף מחיר שוק ולכן אף צד לא ניזוק.

 

הכותב הוא מבעלי משרד עו"ד דוד לוי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x