$
נדל"ן

יורו 2012: אוקראינה מחפשת משקיעי נדל"ן ישראלים

האחראית להכנת משחקי יורו 2012 באה היום לישראל כדי לגייס משקיעי נדל"ן ישראלים בעקבות דרישות אופ"א ומבטיחה: נקל על אישור הפרויקטים. ראיון בלעדי ל"כלכליסט"

אורי חודי 08:2701.06.08
"נכון להיום, חסרות באוקראינה יותר מ-16 אלף מיטות לאוהדים ולמבקרים שיגיעו למדינה למשחקי יורו 2012: בקייב, בלבוב, בדנייפרופטרובסק, בדונייצק ובאודסה". כך דיווחו יו"ר הוועדה הנשיאותית להכנות למשחקי היורו 2012 באוקראינה וסגנית יו"ר לשכת נשיא אוקראינה, אוקסנה סלוסרנקו, בראיון
בלעדי ל"כלכליסט". סלוסרנקו מבקרת בארץ לרגל כנס נדל"ן שתערוך היום ממשלת אוקראינה בתל אביב בשיתוף משרד עורכי הדין אמזל לוי חסיד.

 

סלוסרנקו באה לישראל כדי לגייס משקיעי נדל"ן מקומיים לקראת המשחקים, בעקבות הדרישות שהציבה לה אופ"א. "יש לנו ניסיון של שנים בשיתוף פעולה ישראלי-אוקראיני. היו פגישות בין משרדי ממשלה ישראלים ואוקראינים ונחתמו פרוטוקולים. אנחנו מכירים את השוק הישראלי ואת הכיוונים שלו", היא אומרת, ומגלה שאין כיום תנאי סף מיוחדים לחברות ישראליות שרוצות להיכנס לשוק הנדל"ן באוקראינה. "אנחנו מצפים לחברות בהיקף השקעות גדול בעלות ניסיון רב בתחום שלהן".

 

מה תציגי כאן לישראלים?

 

"אציג את שש הערים שעל פי התכנון אמורות לארח את המשחקים: קייב, לבוב, דונייצק, דנייפרופטרובסק, אודסה וחרקוב, ואפרט את הצרכים של כל עיר. נוסף על כך, אתמקד בערבויות ובליווי שהמדינה תיתן ליזמים".

 

יש תחומים ספציפיים שבהם יש יותר דרישה?

 

"אנחנו זקוקים לחברות שמתמחות בשיפוץ תשתיות, מלונאות וכבישים. יש לחברות ישראליות היסטוריה של פרויקטים משותפים עם חברות ומדינות זרות, וגם זה מאוד חשוב".

 

כמה כסף אמורה המדינה להשקיע עד המשחקים?

 

"אנחנו צופים שהיקף ההשקעה בהכנות למשחקים באופן כללי יעמוד על כ-25 מיליארד דולר, וכ-73% מתוכם יהיו השקעות פרטיות שאינן של הממשלה".

 

סלוסרנקו מספרת כי כל עיר מציעה פתרונות יצירתיים לבעיית המקום. "באודסה למשל היה רעיון מעניין. מדובר בעיר נמל, וניתן לפתור חלק מהבעיה באמצעות ספינות נופש שיעגנו בנמל בזמן המשחקים, כך שאפשר יהיה להשתמש בחדרים - בדומה למה שעשו פרנסי ברצלונה באולימפיאדה בשנת 1992. ראש עיריית לבוב מחכה עם מגרשים פנויים ומסמכים שכבר מוכנים למי שירצה לבנות אצלו מלון. הייאט קייב, למשל, נבנה בתוך 18 חודשים, ולכולם ברור שיש צורך באישורים מהירים כדי שהכל יהיה מוכן לקראת המשחקים, גם בנייה וגם תשתיות".

 

האם יש הקלות ליזמים בגלל משחקי יורו 2012?

 

"נכון להיום כבר קיים חוק שנועד להקל על ההכנות ליורו 2012. ביטלנו את המכס על יבוא מוצרים ועבודות של אובייקטים ספורטיביים. לאחרונה הוגשה הצעת חוק להרחיב את ההקלות גם לתחומים נוספים מלבד מתקני ספורט". לפי תקנות אופ"א, האצטדיונים צריכים להיות מוכנים כבר בקיץ 2010, כיוון שצריך לקיים בהם תחרויות ספורטיביות. סלוסרנקו מודעת לעניין: "המועדים קצרים, וההיקף המעשי והסופי של ההקלות ליזמים עוד נדון. בכל הנוגע לאישורים והיתרים, הדברים יהיו חייבים להיות מהירים, כי אין הרבה זמן".

 

כיצד התרשמת מהישראלים בתחום עד כה?

 

"הגעתי לישראל לראשונה בסתיו האחרון. כשנפגשתי עם יזמים ישראלים הבנתי שבישראל כל נושא האישורים וההיתרים לא קל יותר או מהיר מאשר באוקראינה. אנחנו מתכננים להפוך את נושא אישור התוכניות או קניית הפרויקטים לקל יותר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x