סגור
עובדים זרים מ טורקיה בונים בניינים ב תל אביב
עובדים זרים שעבדו בעבר בישראל יוכלו לשוב ולעבוד פה (צילום: אוראל כהן)

יחזרו לפיגומים? גובש מתווה להבאת פועלים זרים שעבדו בעבר בענף הבנייה בישראל

רשות האוכלוסין פרסמה מתווה חדש, המאפשר את החזרתם של העובדים, בעיקר ממולדובה, שהוויזה שלהם פגה אחרי חמש שנים. אלדד ניצן, יו"ר תאגידי כוח אדם בענף הבנייה: "זו טיפה בים"

בהמשך לדיון הסוער שהתקיים הבוקר (ד') בוועדת הפנים והסביבה של הכנסת בעניין הקשיים בקידום אישור הבאתם של עובדים זרים לענף הבנייה, פרסמה רשות האוכלוסין מתווה חדש, המאפשר את החזרתם לארץ של העובדים הזרים, בעיקר ממולדובה, שהוויזה שלהם פגה אחרי חמש שנים.
לפי המתווה, העובד נדרש להוכיח כי לא נפתח נגדו הליך פלילי, או מנהלי, בעת שהותו בישראל, שהוא לא הורחק מישראל ושהוא לא הפר את תנאי האשרה בעבר. מצד שני, המועמדים החוזרים לא ידרשו לעבור מבחנים מקצועיים או בדיקת מומחיות.
בדיון בוועדת הפנים אמר אייל סיסו, מנכ"ל רשות האוכלוסין, ש "3,784 עובדי בנייה שאינם פלסטינים יצאו מהמדינה מאז תחילת המלחמה, בנוסף לא נכנסים 20 אלף פלסטינים. אנחנו עובדים בדרכים בלתי קונבנציונלית ובזהירות המתבקשת. אם לא נעבוד בזהירות נוצף בעובדים שלא יבואו לעבוד, אלא ירצו להשתקע".
יו"ר ועדת הפנים ח"כ יעקב אשר דרש הבוקר ממשרד הפנים לאפשר את הדיון בהבאת עובדים זרים בישיבת הממשלה הקרובה: "אנחנו חייבים לחשוב כרגע מחוץ לקופסה. הצעת המחליטים שהוגשה על ידי משרד השיכון לא מתקדמת כרגע בגלל משרד הפנים. לא יתכן שימרחו את זה בתואנות שווא. הממשלה חייבת לדון בזה, מבחינתי, כבר בישיבתה ביום ראשון. שיתווכחו השרים יחד ויכריעו. אם הם חושבים שאין כרגע צורך בעובדי בניין באופן מיידי, שייקחו אחריות ויגידו את זה. שלא יתחבאו. לא מקובל עליי שמורחים את הזמן".
עוד הוא אמר כי: "אמרו לנו שבחקלאות זה היה דחוף כי עגבניה לא יכולה לחכות שבועיים. אני רוצה לומר שגם בנייה לא יכולה להתעכב – יזמים יפשטו רגל ויעמדו לנו פה שלדים של בניינים. זה בדיוק אותו דבר. אני מפציר. זה חייב להגיע לדיון. אנחנו הולכים לנצח בקרב, אבל נפסיד פה בעורף את הזוגות הצעירים, את הכלכלה ועוד. אנחנו במצב חירום. אני מריח את המשבר הנדל"ני שישפיע עלינו, על יוקר המחיה ועל הזוגות הצעירים".
אלדד ניצן, בעל חברת כוח האדם נרקיסים ויו"ר תאגידי כוח אדם בענף הבנייה מסר לכלכליסט שהמתווה של רשות האוכלוסין היום הוא משמעותי, אך הוא "טיפה בים". לדבריו, "החלטת הממשלה, שבה ידונו בשבוע הבא, תאפשר כניסה של 50 אלף עובדים זרים. אבל, יש לזכור בארץ שוהים כעת 17 אלף עובדים. עם פרוץ המלחמה, עצרה סין את ההגעה של פועלים לארץ וממולדובה יגיעו, לכל היותר, 1,000 עובדים חדשים. המשמעות היא שחסרים 32 אלף עובדים. המתווה שרשות האוכלוסין פרסמה היום זה כלי נוסף, צעד ראשוני שיאפשר לעובדים שנמצאים פה 60 חודש להישאר עוד שנה ולאפשר החזרה של עובדים שסיימו פה את העסקתם וחזרו למדינת המוצא. כרגע מדובר בסביבות 3,000 עובדים כאלה".