סגור

מסר ליזמים: נדחו שתי תוכניות לבנייה על קו החוף באשדוד

הוועדה לשמירה על הסביבה החופית דחתה שתי תוכניות היסטוריות לבנייה במרחק של פחות מ-100 מטר מקו החוף באשדוד, שאושרו בעבר על ידי הוועדה המקומית; בהחלטה הדגישה הוועדה שלא תותר יותר בנייה על קו החוף, "לנוכח שינויי האקלים והיצרות רצועת החוף בשנים האחרונות, היוצרים סיכון בבינוי בקרבה יתרה לקו החוף"

לאחר מאבק של שנים שבו היו שותפים פעילים סביבתיים מאשדוד לצד מספר ארגונים סביבתיים ובראשם אדם טבע ודין, החברה להגנת הטבע וצלול, הוועדה לשמירה על הסביבה החופית (הולחוף) דחתה היום (ד') שתי תוכניות צמודות להקמת מלונות בהיקף של כ-132 חדרים על חוף לידו באשדוד.


מדובר בתוכניות שאושרו בטרם חוקק חוק החופים בשנת 2004 הממוקמות במרחק של כ-75 מטר מקו החוף, ומאז שאושרו התווספו להן זכויות בנייה נוספות. התוכניות שהציגו היזמים בשנים האחרונות לא הסתפקו בכך וביקשו להרחיב את היקף הזכויות ולהגדיל את מספר החדרים ל-250. בהחלטת הולחוף נכתב כי בעקבות תיאום מקדים שבוצע בין לשכת המחוז ליזם, הוא החליט שלא לכלול את השינויים ולהציג את התוכנית המקורית, שהינה תוכנית משנת 2015 הכוללת 66 חדרים במלון בגובה 4 קומות.
בהחלטת הוועדה שהינה כמעט זהה לשתי התוכניות, המסר היה חד משמעי, והוסבר כי תמ"א 1 אוסרת על בנייה בחוף הים למעט לשימושים הנדרשים לטובת הציבור ולקרבה לים ובהיקף בינוי מצומצם, כמו מבנים לטובת חינוך ימי וכו'. עוד נכתב בהחלטה: "הוועדה סבורה כי התוכנית הנדונה איננה תואמת לעקרונות תמ"א 1 ואת מדיניות הוועדה בשנים האחרונות, לעניין בינוי בחוף הים. הוועדה ערה לכך שבשטח הנדון חלה תוכנית מאושרת הכוללת בינוי למלונאות, אך סבורה כי לאור אישורה של תמ"א 1 ותפיסות התכנון העדכניות לחוף הים במסגרת, לא ראוי לאשר תוכניות חדשות הכוללות בינוי בתחום חוף הים".

1 צפייה בגלריה
 הדמיה מלון הילטון אשדוד
 הדמיה מלון הילטון אשדוד
הדמיה מלון הילטון אשדוד
(צילום: אופק השקעות)

הוועדה גם התייחסה לנושא האקלים וכתבה, "לנוכח שינויי האקלים והיצרות רצועת החוף בשנים האחרונות, היוצרים סיכון בבינוי בקרבה יתרה לקו החוף". בנוסף, לנוכח הערכה כי היזמים ידרשו פיצוי על הקרקע, כתבה הוועדה, כי היא קוראת לעיריית אשדוד ולרשות מקרקעי ישראל לבחון את האפשרות לניוד זכויות הבנייה אל מחוץ לתחום חוף הים.
יזמי התכנית הם חברת אופק נדל"ן והשקעות של היזם קובי אברהמי אשר כאמור נהנו מתמיכת העירייה לצד תמיכה של משרד התיירות. מספר החדרים הגבוה שביקשו בתוכניות המקוריות הוסבר בין היתר בכך שהם מתכוונים להביא אל העיר אשדוד רשת בינלאומית שתנהל את שני המלונות, ורשת כזו לא תגיע כאשר מדובר בתוכנית מצומצמת. למשך תקופה אף נטען על ידי היזמים שמדובר ברשת הילטון היוקרתית, והם הציגו בדיוני הוועדות השונות מצגת משותפת עם רשת הילטון, אך במהלך אחד הדיונים האחרונים הסתבר כי רשת הילטון כבר לא בתמונה, והיזם הציג מכתב מחברת ניהול המלונות "לשם", זכיינית של מספר מותגים ובהם רשת רמדה.
במכתב של לשם נכתב, כי שני בתי מלון עם 250 חדרים יאפשרו להם לספק תעסוקה למשפחות רבות ולחזק את כלכלת העיר. ובהמשך נכתב: "הכרחי לייצר מתחם תיירותי ובו כ-250 חדרי מלון וזאת על מנת להפוך את העיר אשדוד למוקד משיכה תיירותי מרכזי... דבר שיאפשר, בין היתר, התקשרות עם מותג בינלאומי מוביל אשר יסייע בשיווקה של העיר אשדוד גם לתיירים מחו"ל". כלומר המכתב הבהיר כי אי אישור התוכניות לא יאפשר את כניסתה של רשת בינלאומית לעיר.

"החופים צריכים להישאר פתוחים"

בעבר הוצגו בוועדות מספר חוות דעת נגד התוכניות אך הן התייחסו בעיקר אל תוספת הבנייה שביקשו היזמים ולא אל תוכנית הבסיס, כך שמבחינה זו הולחוף הלכה צעד אחד קדימה והמשמעות היא שגם תוכניות שאושרו בעבר ניתן לבטל רטרואקטיבית.
יעל דורי, ראש תחום חופים מארגון אדם טבע ודין אמרה בעקבות ההחלטה: "הדיון הבוקר מהווה קריאת כיוון למוסדות התכנון אבל גם ליזמים ולרשויות - אי אפשר עוד להתעלם לא משינוי האקלים שגורם להצרת החופים ולא מגידול הביקוש לחופים שגם גדל מספרית. אין כיום מקום לתכנון של בינוי על החופים. הם צריכים להישאר פתוחים ולשרת את הציבור הרחב. כעת יש מקום לבחון את כלל התוכניות הישנות על החופים בשיתוף רשות מקרקעי ישראל, שצריכה לעשות סדר ואף לפצות יזמים ששווקו להם תוכניות לא רלוונטיות. אנחנו קוראים לממשלה להחזיר לשולחן את התיקון לחוק החופים ולשחרר את איום הבנייה מהחופים שלנו מהר ככל הניתן".
רוני סאיג, ממובילי המאבק וההפגנות נגד הבנייה בחוף לידו, מסר: "כפי שטענו בעבר, בתי המלון הנבנים בחוף לידו נבנים בניגוד לאינטרס הציבורי הרחב. בהחלטת הוועדה היום אפשר לראות 'נחמה פורתא' לתושבי העיר, שעמדו בגאון על שלהם ושלהן ויצאו למאבק נגד העירייה ונגד היזם. את אשר נעשה, ואת האישור שניתן ליזם להציב עובדות בשטח, בבית המלון הראשון, לא נוכל כעת להשיב לאחור, אך בהחלט זוהי קריאת כיוון לעיריית אשדוד אשר סירבה לאמץ תקנות וחוקים שהיו מונעים זאת מלכתחילה".