סגור
מגדל לייטהאוס ב בת ים חברת YBOX
מגדל לייטהאוס בבת ים. חישוב שגוי שהקפיץ את השומה במיליוני שקלים (צילום: wikipedia)

עיריית בת ים תחזיר ליזמים היטל השבחה ב-4 מיליון שקל

ועדת הערר המחוזית קבעה כי העירייה גבתה היטל השבחה גבוה עבור מגדל לייטהאוס של חברת ווי בוקס; ההיטל נגבה עבור תוספות בנייה ובהן 18 קומות למגורים

עיריית בת ים תחזיר לחברה הציבורית ווי בוקס (YBOX) שבנתה את פרויקט "מגדל לייטהאוס", סכום של לפחות 4 מיליון שקל ששולמו ביתר עבור היטל השבחה. כך קבעה לאחרונה ועדת הערר המחוזית תל אביב, בעקבות השגה שהגישה עיריית בת ים על החלטה שצמצמה את גובה היטל ההשבחה שהוועדה המקומית בת ים ביקשה לגבות.
דרישת היטל ההשבחה היא עבור הקלות שקיבלו היזמים בקווי הבניין. מגדל לייטהאוס ממוקם בשכונת פארק הים החדשה, מתנשא לגובה של 46 קומות ומכיל 225 דירות, 55 חדרי מלון ו-500 מ"ר למסחר, וההקלות כללו תוספת של 18 קומות למגורים ו-3 קומות לתעסוקה, וכן ביטול חנייה ציבורית. את כל ההקלות שיקללה העירייה לסכום של כ-6.6 מיליון שקל אותם ביקשה לגבות מהיזמים בשנת 2016.
היזמים בחנו את החיוב באמצעות אנשי מקצוע מטעמם והגישו ערר על החיוב, בו טענו כי השומה נערכה בשיטה לא נכונה. לטענתם, במקום לפעול בדרך המקובלת שבה משווים בין שווי המקרקעין במצבו החדש, לאחר אישור ההקלות, לשוויו במצב הקודם לפני אישור הקלות, הוועדה המקומית העריכה כל הקלה בנפרד.
לטענת היזם, אשר יוצג על ידי שמאי המקרקעין עו"ד אלכסיי שפון ועו"ד מוטי איצקוביץ ממשרד כץ, גבע, איצקוביץ (KGI), מדובר בחישוב לא נכון שהקפיץ את השומה במיליוני שקלים. היזם גם צירף שומה נגדית שתמכה בטענותיו ובה פורט בין היתר כי מתן ההקלות לא היה הכרחי וכי ניתן היה להגיע לאותו ניצול זכויות גם בלי הקלות.
הדיון בוועדת הערר נסוב לאור השגות הוועדה המקומית על השומה של השמאית המכרעת. במהלך התיק התחלפו השמאים המכריעים, לאחר שהראשון שהחל לטפל בתיק פרש מתפקידו. השמאית שמונתה נקטה בדרך חישוב אחרת אך הגיעה לאותה המסקנה אליה הגיע השמאי שפרש, לפיה דרישת הוועדה המקומית מופרזת. ועדת הערר, בראשותו של עו"ד הלל גלקופ, החליטה לדחות את טענות הוועדה המקומית ולתת תוקף לשומה המייעצת של השמאים (נדם ורובינסון), לפיה העירייה תשיב ליזמים כ-4 מיליון שקל. בנוסף, עקב התנהלות הוועדה המקומית, היא חויבה בתשלום הוצאות משפט.