סגור
מלחמת עזה 7.10.23 הרס ו חורבן ב קיבוץ כיסופים
החורבן בקיבוץ כיסופים (צילום: REUTERS/Amir Cohen)

"קיבוצים אחים": תושבי כיסופים יעברו לגור בקראווילות בנחשונים

תושבי הקיבוץ מאשכול שספג אבדות כבדות בנפש ב-7 באוקטובר יעברו למגורים זמניים בדרום השרון. ראש מועצת אשכול גדי ירקוני: "אני מעדיף שהישובים שלי יהיו מרוכזים יחד. אבל המדיניות היא שהישובים מחליטים מה טוב להם. בכל מקרה להקים שכונה כזאת לוקח מינימום חצי שנה"

בבוקר ה-7 באוקטובר נכנסו עשרות אנשי חמאס לקיבוץ כיסופים ורצחו לפחות 10 מחבריו, ושישה עובדים תאילנדים. שלושה מחברי הקיבוץ נחטפו, ולמבני הקיבוץ נגרם הרס כבד. היום (ב') נודע כי הקיבוצים נחשונים וכיסופים חתמו על הסכם שיתוף, לפיו חברי הקיבוץ שנפגע יעברו באופן זמני לשטח נחשונים ויסתייעו בשירותי החינוך, הבריאות והתרבות של נחשונים וגם של הקיבוצים השכנים עינת, החורשים וגבעת השלושה. שיתוף הפעולה, שהוצג במכתב שנשלח ליפעת עובדיה לוסקי, יו"ר קק"ל, מכונה "קיבוצים-אחים". השאיפה היא להתחיל את בניית שכונת הקראווילות, שיהיו בה 110 יחידות דיור, בהקדם האפשרי.
קיבוץ כיסופים הוקם ב-1951, במערב הנגב הצפוני, כ-39 ק"מ ממערב לבאר שבע, כ-25 ק"מ מדרום-מערב לשדרות, וכ-2 ק"מ ממזרח לרצועת עזה. על פי נתוני הלמ"ס, בקיבוץ חיו, לפני ה-7 באוקטובר, כ-250 תושבים. קיבוץ נחשונים, שהוקם ב-1949, ממוקם דרומית לראש העין. הקיבוץ עוסק בחקלאות ויש בו גם מתקני אירוח ונופש. בנחשונים יש כ-435 תושבים. שני הקיבוצים הם "קיבוצים מתחדשים", כלומר, שהופרטו וכל אחד מהחברים אחראי על פרנסתו.
בשיחה עם "כלכליסט" אמר היום ינקי קוינט, מנכ"ל רשות מנהל מקרקעי ישראל, כי ההסכם בין שני הקיבוצים קיבל את ברכת רמ"י וכי המגמה היא לעודד את כל הקיבוצים שפונו למצוא לעצמם פתרונות שיתאימו להם. הנהלת רמ"י תדון בישיבתה מחר בהצעה. היוזמה זכתה לברכת המועצה האזורית אשכול והמועצה האזורית דרום השרון.
גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, מבהיר שכרגע פונו כל 32 הישובים בשטח המועצה, ושמתוך 17 אלף התושבים, חיים בשטחי המועצה כ-500 בלבד. עוד הוא אומר כי אין בכוונתו להתערב בהחלטת הישובים לגבי עתידם: "בכללי, אני תמיד מעדיף שהישובים שלי יהיו מרוכזים יחד. אבל, המדיניות הראשונה היא שהישובים מחליטים מה טוב להם. זה הסיכום. אי אפשר להשוות את אשכול לשער הנגב כי יש לנו 11 ישובים פגועים, לא שלושה. הבעיה אצלנו הרבה יותר רוחבית.
"אגב", הוסיף ירקוני, "לא בטוח בכלל שיש לקיבוץ כיסופים אלטרנטיבה אחרת מעבר לנחשונים. להערכתי, בכל מקרה זה לא ייקח פחות מחצי שנה. מי שמבטיח לתושבי כיסופים שיוכלו לגור בקראווילות בנחשונים בתוך שלושה חודשים יגרום לתושבי הקיבוץ להתרסקות נפשית. להקים שכונה כזאת לוקח מינימום חצי שנה. בסופו של דבר הקהילות יחליטו מה טוב להן". ירקוני מדגיש כי קונספט ההגנה הקודם כשל: "אם המדינה תגיד שצריך למגן אותי לדעת, היא תפסיד את כל התושבים. אנחנו לא נגור פה יותר. מספיק. התבלבלנו. מדינת ישראל צריכה לנצח את האויב".