סגור
המטה ההיסטורי של חברת חשמל בתל אביב
המטה ההיסטורי של חברת חשמל בתל אביב. התוכנית החלופית למתחם טרם אושרה (צילום: יובל חן)

120 דירות יוקמו במקום מטה חברת חשמל בת"א

באוגוסט יעבור מטה החברה לראשון לציון. במתחם ההיסטורי, שיעבור לידי רמ"י, מתוכנן מגדל של 30 קומות ויתווספו 36 אלף מ"ר לתעסוקה ומסחר

בחודש אוגוסט הקרוב, אחרי 100 שנים, אמורה חברת חשמל לעבור מתל אביב למטה המרכזי החדש שלה בראשון לציון. העברת מתחם חברת חשמל לידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) קשורה בהסכם חלוקת נכסים שנחתם ב־2018 מול המדינה.
על פי ההסכם, זכויות חברת החשמל ב־16 נכסים ירשמו על שם המדינה וימסרו לחזקתה. אף שמועד הפינוי מתקרב התוכנית החדשה עדיין לא נדונה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה.
בין נכסי חברת חשמל בתל אביב, שעתידים להתפנות — המתחם ההיסטורי ברחוב החשמל שבו מצויים המשרדים ומטה החברה ותחנת הכוח הראשונה בעיר (21 דונם), מתחם ירקון רמת החייל (75 דונם), תחנת צפון־רדינג (5 דונם), מתחם ההשכלה ברחוב קרימניצקי (20 דונם), אתר דלק 1 (21 דונם) ותחנת דרום תל אביב (3 דונם).
תוכנית למתחם המתחדש בין רחוב החשמל לדרך מנחם בגין בתל אביב הוכנה עבור רמ"י על ידי משרד האדריכלים מנעד, והוצגה לעדכון הציבור בראשית 2022. התוכנית מציעה הקמת מגדל תעסוקה ומגורים בגובה 30 קומות במפגש של המתחם עם רחוב מקווה ישראל ועוד שני מבנים בגובה 8 ו־5 קומות בצדו הדרום־מערבי. סך כל השטח הבנוי בתוכנית, לא כולל מבנה הדירקטוריון ותחנת הכוח ההיסטורית הוא 51.4 אלף מ"ר. במקום ייבנו 120 דירות בשטח של 12 אלף מ"ר, 34.4 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה, 2,220 מ"ר שטחי מסחר, ו־2,727 מ"ר שטחי ציבור. בשונה ממה שקורה עכשיו, המתחם ההיסטורי אמור להיפתח לציבור כך שיהיה חיבור ישיר להולכי רגל משדרות רוטשילד אל מתחם גן החשמל, לכיוון התחנה המרכזית הישנה המתחדשת.
מרמ"י נמסר כי התוכנית אמורה לעלות לדיון להפקדה בחודש יוני ושעם השלמת התנאים להפקדתה ובהנחה שתאושר, תפורסם להתנגדויות. עוד נמסר כי חברת החשמל היתה אמורה על פי ההסכם בינה לבין רמ"י ועיריית תל אביב להשיב לרמ"י את הקרקע עד סוף אוגוסט הקרוב, אך ביקשה ארכה להתארגנות, שאשרה לה.
שמאי המקרקעין אריה קמיל, ממשרד קמיל טרשנסקי רפאל, סבור שמדובר במיקום מצוין ליד שתי תחנות רכבת קלה ובמרחק לא גדול מתחנת מטרו. לדעתו, כתוצאה מהבנייה באתר התחנה המרכזית הישנה אזור נווה שאנן והתחנה המרכזית החדשה יתרחק. מצד שני, הוא מעריך שערכו של המגרש לא יגיע ל־60 מיליון שקל לדונם, כפי ששילמו בשנה שעברה למגרשים דומים באזור. מה שיוריד את המחיר זה אי הוודאות לגבי הזכויות שהתב"ע מקנה, נוכחותם של מבנים לשימור מחמיר ומטלות שהעירייה עשויה להשית על היזם.
מהמטה ההיסטורי בתל אביב עוברת חברת חשמל ל"קמפוס חברת חשמל" שהקמתו נשלמת כעת במתחם האלף בראשון לציון.
את הפרויקט, שעלותו נאמדת ב־400 מיליון שקל, מקימה חברת סולל בונה. הפרויקט, נבנה על חטיבת קרקע בשטח של כ־100 דונם, כולל מבנה מטה, מבנה שרותי קהילה, מבנה תפעולי ובית מלאכה, בשטח בנוי בהיקף של 45 אלף מ"ר ועוד שטחי חניה והתארגנות.
המתחם ההיסטורי בתל אביב נוסד ב־1923 כאשר פנחס רוטנברג הקים את תחנת הכוח הראשונה של חברת החשמל על גבעת כורכר שנמצאה על ציר הדרך ההיסטורית מיפו לירושלים ושכם, מזרחית לאחוזת בית. מאז 1965 המקום משמש כמשרדי המטה ומושב הדירקטוריון של חברת חשמל. האתר, שהיה פעם בקצה של העיר הפך, במיוחד בשנים האחרונות, למקום מרכזי, נגיש תחבורתית ומבוקש.
תיק התיעוד למבנה תחנת הכח ההיסטורית, שהוכן כבר ב־2011, מדגיש את החשיבות "הלאומית" של האתר: "המבנה הוא סמל לנקודת המפנה של עצמאות היישוב היהודי בכלל ושל תל אביב בפרט. הוא סמל ליכולת של גופי היישוב היהודי בראשיתו להקים יש מאין. והוא סמל להקמת מפעל החשמל בארץ וכתוצאה מכך סמל לראשית התעשייה המודרנית בארץ".