סגור

ראש העיר רמה"ש: נפנה לביהמ"ש כדי למנוע את תכנון מתחם גלילות בוותמ"ל

הוועדה המחוזית ת"א אישרה היום את ביטול תוכנית המתאר של מתחם גלילות, במהלך שסלל את הדרך להעברת התכנון של המתחם לוותמ"ל - בו יכולת ההשפעה של הרשויות המקומיות נמוכה. השטח האמור משויך מוניציפלית לרמה"ש ולת"א, שמתנגדות למהלך. גרובר: "את רמ"י מעניין רק כמה יחידות דיור הם ישווקו בשנה. אני חושש שהתוצאה תהיה שדורסים הכל בדרך"

"אני לא רואה ברירה אחרת אלא לפנות לבית המשפט": כך אמר היום (ב') אבי גרובר, ראש העיר רמת השרון, בשיחה עם כלכליסט. גרובר מתכוון להחלטה לקדם את תכנון מתחם גלילות בהליך מואץ בוותמ"ל, שבו יכולת ההשפעה של הרשויות המקומיות נמוכה.
דבריו נאמרים בעקבות החלטה של הוועדה המחוזית תל אביב שהתקבלה היום ומאשרת את ביטול תוכנית המתאר של מתחם גלילות, תוכנית שקודמה בעשור האחרון בוועדה זו. ביטול התוכנית סלל את הדרך להעברת התכנון של המתחם לוועדת העל הממשלתית, הוותמ"ל.
השטח שיתוכנן בותמ"ל משויך מוניציפלית לרמת השרון ולתל אביב, ושתיהן מתנגדות למהלך.
בשנת 2019 במסגרת הליך התנגדויות לתוכנית, הוועדה המחוזית ביקשה מרשות מקרקעי ישראל לתקן בה מספר היבטים, ובהם מענה עדכני לניקוז, כמו כן עלתה הדרישה לשפר את המענה לתחבורה ציבורית ולהגדיל את הצפיפות. בשנתיים שחלפו מאז רמ"י לא הגישה את המסמכים המתוקנים, ובאוקטובר השנה (2021) הוועדה המחוזית החליטה לגנוז את התוכנית.
2 צפייה בגלריה
 אבי גרובר ראש עיריית רמת השרון
 אבי גרובר ראש עיריית רמת השרון
אבי גרובר
(יוגב עמרני)
יעל דורי, ראש תחום תכנון באדם טבע ודין ונציגת ארגוני הסביבה בוועדה המחוזית, ואילנה אלרוד, נציגת אגודת האדריכלים בוועדה, ביקשו דיון חוזר בהחלטה הזו. היום ברוב של 8 חברים כנגד 6 נדחתה בקשתן, כך שהחלטת הביטול סופית. כעת רמ"י יכולה לתכנן מחדש את השטח, הפעם בותמ"ל.
גרובר ואסף הראל נציג העיר תל אביב היו בין התומכים בבקשה לדיון חוזר. שניהם מעדיפים שהתכנון יבוצע במחוזית מקום בו לרשויות המקומיות יש יכולת להשפיע עליו.
לדברי גרובר, "האובססיה לעבור לוותמ"ל היא כדי לעשות זבנג וגמרנו. אנחנו רוצים תכנון מסודר, הקפדה על פרטים. הניסיון שלי עם רשות מקרקעי ישראל מראה שיותר מעניין אותם לעמוד ביעד שהממשלה מכתיבה להם מלמעלה. עושים לרמ"י סוג של רצח אופי במטרה לגרום לה לעבוד מהר. כל מה שמעניין אותם זה כמה יחידות הם ישווקו בשנה. אני חושש שהתוצאה תהיה שדורסים הכל בדרך. לא יתחשבו בכלום".
2 צפייה בגלריה
קרקע פי גלילות
קרקע פי גלילות
מתחם גלילות
(צילום: מיכאל קרמר)
במקביל, בשבוע שעבר השרה לאיכות הסביבה תמר זנדברג ושרת התחבורה מירב מיכאלי ביקשו דיון חוזר בסוגיית גלילות בוועדה השרים לענייני פנים. זו הוועדה שאישרה לפני שבועיים את העברת התכנון במחתם לותמ"ל.
כעת מצטרפים לקריאה לדיון חוזר בהחלטה להעביר את התוכנית לותמ"ל גם יו"ר מרכז השלטון המקומי ראש העיר מודיעין חיים ביבס, וראש העיר תל אביב ויו"ר פורום ה-15 רון חולדאי. במכתב ששלחו היום לשרים החברים בוועדה נכתב "ההחלטה שהתקבלה בעניין מתחם זה מהווה פגיעה בסמכויות שניתנו בדין לשלטון המקומי. השלטון המקומי הוא שלטון דמוקרטי הנבחר על ידי התושבים בכדי לייצג אותם ולהשמיע את קולם. הוא זה המכיר טוב מכולם את צורכי העיר והתושבים. לפיכך, לא יתכן שיפקיעו באופן שרירותי את זכויותיהם של התושבים ללא הסכמה או התייעצות."